Infinity Ward’un Geleceği

Activision ve Infinity Ward cepheleri iki gündür hararetli ve gergin (yeti) saatler yaşıyor. Bizi takip ettiyseniz, geçen süre zarfında önce Infinity Ward’tan Jason West ve Vince Zampella’nın acilen Activision’a çağırıldıklarından, hemen ardından da Infinity Ward binası önünde beliren iri arkadaşların yarattığı panikten haberiniz vardır.

Neyse ki olayların üzerindeki sis perdesi çok uzun süre asılı kalmadı ve süreç, (pek de istenmeyen bir biçimde) Jason West ve Vince Zampella’nın Infinity Ward’tan kovulmalarıyla sonuçlandı. Kısa süre içerisinde de işin iç yüzü hakkında çeşitli söylentiler ortaya çıkmaya başladı.

Tatsız süreç yavaş yavaş geride bırakılmaya çalışılırken, kafalarda beliren bir diğer soru da Infinity Ward’ın başına kimin geçeceği oldu.

Activison ise bugün yaptığı bir açıklamayla kendi şirket çalışanlarından Steve Pearce ve Steve Ackrich’in “geçici” olarak Infinity Ward’un başına getirildiğini duyurdu. Call of Duty ile ilgili işler içinse eski Activision Asya-Pasifik sorumlusu Philip Earl atanmış durumda.

Peki, bu süreçte IW’nin geleceği ne olacak? Bildiğimiz gibi şirketin Activision ile olan sözleşmesi Ekim 2010’da bitiyor ve IW, aynı zamanda Call of Duty isim haklarının da bir kısmına sahip durumda. Bu bilgilere, son yaşanan gerginlikte, Activision’ın IW’ye yeni bir Call of Duty oyunu için yaptığı baskının da rol oynadığını düşündüğümüzde ortaya ilginç bir tablo çıkıyor.

Olaya IW cephesinden baktığımızda, firma çalışanlarının Activision’dan bir an önce kurtulmak istediklerini görüyoruz. Ancak Infinity Ward, Activision ile yollarını ayırırsa kendi başına Call of Duty oyunları yapmak için yasal hakka sahip değil. Bu durumda ortada fazla seçecek yok. Ya sözleşme bitiminde daha iyi şartlar için masaya oturulacak ya da Activision’dan Call of Duty isim hakları alınacak. Bu ikinci seçeneceğin pek de mümkün olmadığını söyleyebiliriz açıkçası.

Yine de bizi dikkatli takip eden okuyucularımızın, bu tatsız süreç yaşanmadan çok önce, Infinity Ward’un Call of Duty yerine yeni projelere yelken açma arzusunu üstü kapalı dile getirdiğinden haberleri vardır. Yani süreç Infinity Ward’un ellerindeki Call of Duty isim hakkını sağlam bir servet karşılığında Activision’a satmasıyla da sonuçlanabilir.

Activision cephesinde de durum pek iç açıcı değil. Yaşanılan bu süreçte IW zararlı çıkmış gibi görünse de Ekim 2010 geldiğinde Activision’ın da eli çok güçlü değil. IW, Call of Duty oyunlarının lokomotifi konumunda ve Activision’ın Call of Duty konusunda kendi başına adım atacak gücü bulunmuyor.

Olayların önümüzdeki süreçte daha da dallanıp budaklanacağını hissetmek çok da zor değil. Ufukta isim hakları konusunda bir mahkeme sürecinin kokusunu alsak da, kesin konuşmak için henüz erken. Neler yaşanacağını hep beraber göreceğiz.

6 Yorum

  1. Mendhi CS

    Bioware ortaya koyduğu çalışmalarla aklımda öyle bir yer etmiş ki, onunda bir an EA’nın dağıtımcılığı altında çalışan bir geliştirici olduğunu unutuvermişim.özür dileyerek düzeltmek istedim.

Bir cevap yazın