Infinity Ward Karıştı

Call of Duty, Call of Duty 2 ve Modern Warfare serisinden tanıdığımız Infinity Ward’ta dünden bu yana oldukça garip anlar yaşanıyor.

Dün, erken saatlerde Infinity Ward ofisinin kapısında ansızın bodyguard kılıklı birilerinin belirmesi, Infinity Ward çalışanlarını önce ufak çapta bir meraka sürükledi. Ne var ki, bu iri arkadaşların kendilerine sorulan sorulara yanıt vermemeleri ve neden orada olduklarını açıklamaya yanaşmamaları, Infinity Ward çalışanlarını endişelendirmeye başladı. Zira şirketin sorumluları Jason West ve Vince Zampella, o saatlerde acil bir çağrı üzerine şirketlerinin sahibi Activision’la bir toplantı yapmaya gitmişlerdi.

Son zamanlarda Infinity Ward ve Activision arasındaki iplerin birazcık gerildiğini hissetmeye başlamıştık açıkçası ve nitekim olayın üzerindeki sis perdesi de kısa süre içerisinde aralanmaya başladı.

Önce Jason West, Facebook profilindeki durumunu “Jason West içiyor ve aynı zamanda işsiz” olarak değiştirdi. Ardından da Linkedin profilini, 2001 yılından beri çalıştığı Infinity Ward’tan Mart 2010’da ayrıldığını gösterecek şekilde değiştirdi.

Bu olayın ortaya çıkmasnı takiben Infinity Ward topluluk yöneticisi Robert Bowling, pek sevdiği Twitter sayfasında, kendisini arayanlara teşekkür ettikten sonra kendisinin de olaylar hakkında bir bilgisi olmadığını vurgulamış.

Ne var ki, bütün bu olaylara noktayı koyan gelişme, Activision’ın ilerleyen saatlerde yayınladığı rapor oldu. Yayınlanan raporda Infinity Ward’ın iki sorumlu çalışanının itaatsizlikleri yüzünden kontratlarının feshi ve yeni bir insan kaynakları araştırması vurgulanıyor.

Evet, ilk isim Jason West. İkinci ismin de Vince Zampella olduğunu tahmin etmek güç değil sanırım.

Tamam her şey açık ve net. Peki, bütün o fedai kılıklı iri arkadaşlarla ilgili kısım ne anlama geliyor?

Buna da olası bir cevabı, Brütal Legend’i çıkardıktan sonra Activision’la benzer bir şekilde sorun yaşayan Double Fine’dan Tim Schafer veriyor:

“Böyle bir olayda Activision’a kızmak, size kaka fırlatan maymuna kızmaya benzer. İşte, canavarlar böyle iletişim kurar.”

4 Yorum

  1. MaRIkO

    bodygurad olayı saçma evet ama bence olayın içeriğini öğrenmedende direkt activisionu suçlamamak lazım belkide ciddi başka bir sorun vardı activisionun %100 haklı olduğu

  2. Tahir Meylani

    Valla, bu kadar senedir oyun dünyasını takip ediyorum. Daha bu kadar rezil bir olay duymadım. Çıkmayan oyunlar, yalanlar, binbir türlü abartılar, davalar, işten atılmalar, stüdyo kapatmalar v.s. ama böyle bodyguard falan “mahallenin kabadayısı” durumunu ilk defa duyuyorum.

    Call of Duty ismini kaybetme düşüncesi bile Bobby Kotick’i delirtmiş anlaşılan. Varsa bir derdin mahkemede çöz özellikle büyük şirketlerin geleneği budur. Ben çok garipsedim açıkcası bu olayı.

Bir cevap yazın