Infinity Ward Dağılmaya Ortam Kızışmaya Devam Ediyor

Activision- Infinity Ward kapışması, Activision’ın Jason West ve Vince Zampella’ya açtığı karşı davayla yeni bir boyut kazanmıştı hatırlarsanız ve West-Zampella ikilisi, kariyerleriyle ilgili aldıkları yeni kararları çok yakında açıklayacaklarını ilan etmişlerdi.

Neyse ki oyun dünyası, bu kararları duymak için uzun süre beklemek zorunda kalmadı. Zira geçtiğimiz Pazartesi günü (12 Nisan) Jason West ve Vince Zampella, Respawn Entertainment isminde yeni bir şirket kurduklarını ve yaratacakları yeni fikirlere sahip oyunların dağıtımı içinse EA ile anlaştıklarını duyurdu.

Bir yanda yeni bir şirket kurulurken, Infinity Ward cephesinde de baş tasarımcı Todd Alderman ve baş yazılım mühendisi Francesco Gigliotti ile başlayan yaprak dökümü tüm hızıyla devam etti. John Shiring, Zied Reike, Steve Fukuda, Bruce Ferriz, Mackey McCandlish, Rayme Wilson gibi birçok önemli isim IW ve dolayısıyla Activision’la yollarını ayırdı. Activision ise, bu ayrılıklar üzerine “IW yedek kulübesinde kendini ispatlamış birçok yeteneğin bulunduğunu” vurgulamakla yetinip, Stimulus DLC’sinin yakaladığı satış başarısını gündeme taşımayı tercih etti.

Bu süreç hakkında kafaları karıştıran bir diğer açıklama da Activision’ın West-Zampella ikilisine açtığı dava hakkında “Activision’ın çalışanlarına ve ortaklarına karşı açtığı davalar hakkında yorum yapacak zamanımız yok” sözlerini sarf eden EA basın sözcüsü Jeff Brown’dan geldi.

“Activision’ın bu olaylar üzerine Stimulus paketinin satış başarısını açıklaması şuna benziyor: Geçen ay vurduğum yarış atı üç kupa kazandı.”

Bu açıklamadan da anlıyoruz ki; Jeff Brown ve temsil ettiği EA, işine gelen konularda yorum yapıp hedefi saptırmak için zaman bulabiliyormuş.

Peki EA neden hedef saptırmak istesin ki? Aslına bakarsanız bütün bu sürecin cevabını Activision ve Infnity Ward arasında gerginliğin başladığı ilk güne dönerek almamız mümkün. Activision, West ve Zampella’yı başlarına buyruk tavırları ve sözleşmeleri devam ettiği halde gizli gizli rakip bir firmayla görüşüp şirketlerine zarar verdikleri iddiasıyla kapı dışarı etmişti. Bugün gelinen noktadaysa, Activision’ın öne sürdüğü iddiaların bir bir gerçekleştiğini görüyoruz. Özellikle de IW’den ayrılan üst düzey tasarımcıların isimlerinin de Respawn Entertainment ve EA ile anılmaya başladığını düşünürsek.

Activision iddialarının hepsi uydurma olsa bile; West ve Zampella, yıllar önce 2015 çatısı altında, Medal of Honor: Allied Assault’un yapımında birlikte çalıştıkları EA’e geri döndüler. Ve kim ne desin, bunun çok çok önceden hiç de etik olmayan bir şekilde planlanmış bir girişim olduğu kabak gibi ortada. Yine de dileğimiz; West-Zampella ikilisinin ve muhtemelen yanlarına alacakları diğer IW çalışanlarının, EA çatısı altında uzun yıllar kalarak güzel oyunlara imza atmaları. Birgün olur da EA ile de yolları ayrılırsa, Ubisoft da güzel bir seçim olur. Ne demişler; dinsizin hakkından imansız gelir…

6 Yorum

  1. Tahir Meylani

    Gerçekten de West ve Zampella biraderler, Medal of Honor’ın Medal of Honor olduğu dönemlerde EA’yi satıp Activision ile anlaşmış ve Call of Duty efsanesini yaratmışlardı. Şimdi işlerin tersine dönmesini ancak “tarih tekerrürden ibarettir” diye açıklayabiliriz sanırım. Fakat neresinden bakarsanız bakın “traji-komik” bir durum.

  2. Unknown Gamer

    Şimdi Treyach’la ne kadar kaliteli call of dutyler görürüz ilerki zamanlarda bilemem:D World at War ortada malesef:D Güzel bir seriydi yazık oldu.(Bu arada Bungie’nin Modern Warfare serisini devralması gibi bir iddia dolaşıyor ortada bunun da bilgisini verirseniz sevinirim sonuçta bu seri illaki devam edecek Activision altın yumurtlayan tavuğu sahibi gitti diye keser mi hiç?:D)

  3. Uğur Yurtsever

    Bungie’nin Call of Duty serisiyle herhangi bir bağının olması mümkün değil, en azından şimdilik. Zira Bungie Activision ile tamamen yeni bir oyun ve yeni bir IP için anlaştı. Zaten bu konuda detaylı birçok haber yaptık.

Bir cevap yazın