InFamous 2 Türkiye Lansmanı Gerçekleşti

İki yıl beklemeye değdi, InFamous 2 Türkçe olarak geldi.

Mayıs 2009’da raflarla buluştuğunda oyunseverlerin kalbini hemen kazanmayı başaran, çoğu oyun mecrası tarafından 10 üzerinden 9 gibi yüksek bir puan ile taçlandırılan ve dünya çapında yaklaşık 2 milyon satış adetlerine ulaşan InFamous macerası, kaldığı yerden devam ediyor. Üstelik bu kez Türkçe seslendirme ve alt yazı desteğiyle…

Sony ise bu önemli oyunun şerefine özel bir organizasyon düzenledi. Sony Eurasia Kişisel Eğlence Ürün Grup Müdürü Murat Gebeceli’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, oyunun yanı sıra Sony PlayStation eğlence grubunun yeni dönem hedefleri de paylaşıldı.

Sony Eurasia Kişisel Eğlence Ürün Grup Müdürü Murat Gebeceli, geçmişten günümüze PlayStation’ın satış başarısını değerlendirdiği konuşmasında şunları ifade etti:

“Sony olarak, PSP, PS2, PS3 ve PS Move oyun konsollarında küresel olarak 2010 yılında 2009 yılına göre % 5’lik bir küçülme yaşarken, Türkiye’de % 43’lük bir büyümeye ulaştık. Bu rakamlar bize, tüm Sony dünyasında Türkiye olarak  çok başarılı bir yılı geride bıraktığımızı gösteriyor. 2011 için dünya çapında konsol büyümesi % 2 iken, Türkiye’de bu alanda hedefimiz geçtiğimiz yılın başarısını da katlayarak, % 64’lük bir büyüme sağlamak. Oyunlara baktığımızda ise 2010 yılında, 2009 yılına göre küresel olarak % 8’lik bir büyüme varken, Türkiye’de bu oranın % 90 civarında olduğunu görüyoruz. Bu sene için oyunlarda küresel büyüme hedefi % 1 iken, Türkiye’de hedefimiz % 95 oranında büyümek. Türkiye’de oyun sektörüne yaptığımız yatırımlar, öncü yaklaşımımız ve tüm kullanıcılarımızın desteği ile bu hedefimize çok hızlı bir şekilde ulaşacağımıza dair inancımız tam.”

Bu rakamlar şaşırtıcı olmanın yanında Türkiye’nin hızla büyüyen bir oyun pazarına sahip olduğunu göstermesi açısından büyük önem taşıyor kesinlikle.

InFamous 2 SS 1

Toplantıda PlayStation Network’e düzenlenen saldırının ardından yaşanan 1 aylık kesinti süreci için de kısa bir özür konuşması yapıldı ve Sony’nin Hoş Geldiniz Paketi hakkında da bilgi verildi. Ayrıca Murat Gebeceli, Türkiye’de yaklaşık olarak 145.000 PSN kullanıcısının bulunduğunu ve 10bin kullanıcının da kredi kartı bilgilerini paylaştığını vurgularken, kendilerine bildirilmiş herhangi bir hırsızlık durumun olmadığının altını çizdi.  Önümüzdeki süreçte güvenlik önlemlerinin güçlendirilmesi ve kişisel verilerin korunması için yeni projelerin de gündemde olduğu açıklandı.

Bu arada Sony’nin InFamous 2 ile birlikte ön sipariş mekanizmasını da hayata geçirmiş ve oyunu ön sipariş yoluyla satın alan oyunseverlere tişört ve şapka armağan edilmiş. Murat Gebeceli, bu hizmetin gelecek dönemde raflara çıkacak oyunlarda da devam edeceğinin altını çizdi.

Eylül ayında raflarla buluşacak Resistance 3, Türkçe yerelleştirme (lokalizasyon) desteğine sahip olmasa da yine büyük bir lansmanla basına tanıtılacak. Hemen ardından Aralık ayında ise ünlü isimlerin performanslarıyla tamamı Türkçe seslendirme desteğiyle gelecek Uncharted 3‘e kavuşacağız. Bununla birlikte Sony Türkiye’nin bir Move oyununu da Türkçe desteğine kavuşturmak için çalıştığını biliyoruz.

Sony’nin yeni el konsolu PlayStation Vitanın ise yaklaşık olarak 600-650 TL’den satılacağını yine bu tanıtım toplantısı esnasında öğrenme fırsatı bulduk. E3 2011’de duyurulan Resistance 3 ve 24″ 3D HDTV paketi de ülkemizde satışa sunulacak. Lakin bu paketin fiyatı konusunda henüz kesin bir bilgi yok.

Bir cevap yazın