Infamous 2 İnceleme

Oyunlarda ahlak sistemi bir türlü beklediğimiz atlayışı yapamıyor, farkında mısınız? Neredeyse 90’lı yılların ortalarından beri zamanlarından beri oyunlarda ahlak sistemleri kullanılıyor ancak The Witcher, Fable 3 gibi birkaç nadir örneğin dışında oyunculara sunulan seçimlerin siyah beyazın dışına çıktığına şahit olamadık. Sanırım yapımcılar, oyuncuların oyunun gidişatı sırasında net sorulara net cevaplar vermelerini, bu sayede iyi olmak istiyorlarsa iyi, kötü olmak istiyorlarsa kötü tarafa yönelmelerini ve bu yoldan sapmamalarını sağlamaya çalışıyorlar. Bunun sonucunda da hiçbir gerçekçi tarafı veya derinliği olmayan yüzde yüz iyi ve/veya yüzde yüz kötü karakterler ortaya çıkıyor. Sıradan bir insan gibi ikisinin ortasında dansetmeyi seçersek de iki tarafın sağladığı getirilerden mahrum kalıyoruz genellikle.

Infamous 2 4

Eğer iyi bir çocuk olup kötü yaratıkları alt etmeye devam edersen, sen de bir gün şirinleri görebilirsin Cole...

Peki oyuncuyu yaratmak istediği karakteri rahat rahat yaratma imkanı sunmak yerine sıradan diyalog seçenekleriyle, çaktırmadan kişiliğini ölçüp oyunun gidişatı sırasında bu diyaloglara göre bir karakter yaratsa oyun çok daha ilgi çekici olmaz mı? “Bu iyi, bu kötü, iyi karakter olmak istiyorsan bunu, kötü karakter olmak istiyorsan bunu yap” şeklindeki sistemden çok daha iyi olacağına eminim. Ha, elbette bu yönteminde başarı oranı düşük olur zira oyun sırasında oyuna tam olarak kendi kişiliğimizi yansıtmıyoruz, onun yerine ekrandaki karaktere yakıştığını düşündüğümüz kişiliğe bürünüyoruz. Ancak bu sistem bile şu andaki anaokulu düzeyi ahlak sisteminden çok çok daha iyi.

Evet, tahmin edebileceğiniz üzere Infamous 2’de de olabildiğince basit bir ahlak sistemi kullanılmış, konuya buradan dalmamın sebebi bu. Hatta ahlak sistemi dışında oyun oldukça güzel, ilk oyundan çok daha sağlam bir yapım olmuş diyebilirim. Ancak ahlak sisteminin ilk oyundan da basit hale getirilmesi beni ciddi anlamda hayal kırıklığına uğrattı. Neden oyunlar ileri gitmeleri gereken noktalarda bir adım ileri, iki adım geri atıyorlar Allahım, neden?

21 Yorum

 1. Sabertooth

  Oyun bildiğim kadarıyla Türkçe seçeneğiylede geliyordu. Oyunu incelerken oyunu Türkçe mi oynadınız? Yoksa Orjinal dilinde mi? Türkçe’yi denediyseniz seslendirmeler nasıl olmuş… gibi şeyler incelemenin tek eksiği olarak kalmış bence.

  “Türkçe demosu var indir oyna. Zibidi! . ” diyebilirsiniz belki ama PS olmayıp ama bu konuyu merak edenler adına bu fikri ortaya attım.

 2. Uğur Yurtsever

  Oruç’un geç cevap vereceğini düşünerek ben cevap vereyim dedim. 🙂

  Oyunun Türkçe seslendirmesi, kadroda herhangi bir ünlü sanatçı yer almamasına rağmen oldukça başarılı. Çeviri kalitesi de lansmanda ve sonrasında oynadığım kadarıyla gayet iyiydi (Oruç’un da Türkçe olarak oynadığını ve benimle aynı fikirleri paylaştığını biliyorum).

  Killzone 3 ve InFamous 2’yi gördükten sonra Uncharted 3 için heyecanlanmamak elde değil açıkçası. Dublaj konusunda Avrupa’nın en iyi ülkelerinden biri olarak sinemanın ardından oyunlarda da oldukça başarılı işler görmeye başladık. Umarım devamı da daha yoğun bir biçimde gelir…

 3. Halit

  Tütkçe düblajlı oyunların çoğalması en büyük dileğimiz. fakat buda pazar payının çoğaması ve korsanın azalmasıyla mümkün. umarım ilerde tüm oyunlara Türkçe mod eklenir.

 4. Oruç Dim

  Arkadaşlar haklısınız, ben de birşeyi unuttuğumu farkettim ama tabi normalde oyunların dublajlarından bahsetmediğimiz için yazıyı baştan sonra okuyunca eksik yokmuş gibi geldi… Oyunun Türkçe dublajı gayet güzel, seslendirmeler karakterlere oturuyor ancak tek sıkıntım dil seçeneğinin olmaması, yani oyunu Türkiye’den alırsanız Türkçe oynamak zorunda kalıyorsunuz. Bunun dışında herhangi bir sorun yok ve Türkçe oynamak kesinlikle rahatsız etmiyor, sadece oyunlarda Türkçe duymaya pek alışık olmadığım için biraz garip geldi bana.

  Bir de artık “hele hüle hele dostum” demek yerine “hele hüle hele abi” dense daha güzel olacak. Dostum pek kullanılan bir kalıp değil zira Türkçe’de.

 5. Halit

  ben (bey) desem olur mu? Oruç bey. belki yaşınız benden küçüktür. ayrıca oyunun Türkçe olması size neden garip geldi? amacımız birçok oyunun dünyada Türkçe dil seçeneği ile çıkması değilmi. daha geçen gün Türkçe olimpiyatları yapıldı. hiçmi göğsünüz kabarmadı.? bu ingilizce dil sevdası nerden geliyor?

 6. Sabertooth

  Abi keşke tek sorun “dostum” kelimesi olsa. Ben bizzat ana bacı düm düz gideni gördüm bu sayfalarda. Sen askerdeyken çok adamlar türedi. İsim vermeye gerek yoktur herhalde?

  @Halit,
  Sana o Türkçe’yi kim nasıl öğrettiyse, hadi sen öğrenemedin, kim ilkokuldan mezun ettiyse yatacak yeri yok! Adam Türkçe olmasına kötü birşey dememişki sadece yıllardır Türkçe duymamaya alışkın biri olarak garip geldi demiş. Türkçe olimpiyatlarıyla ne alakası var. Sanki adam “Türkçe’nin Allah cezasını versin, yaşasın İngilizce!!!” demiş gibi kahve milliyetçiliği yapmanın anlamı ne? Türkçe’yi madem seviyorsun, hassassın,o zaman önce yazdığın mesaja bir bak, kaç tane yazım,imla ve noktalama hatası var?

  • Halit

   avukatlığa soyunmanın bir alemi yok öğretmenim hakkında laf etme. kendi yazılarına bak. kahve milliyetçiliği diye abuk subuk konuşma. asabımı bozma. hadi kendi yoluna düşüncelerine bakılırsa sen o olimoiyatları ağzına alacak son kişisin ağzını çalkala.

   • Halit

    işine gelmeyince yeni girişler yaparak cevap vermekte sizlere has galiba.

   • Halit

    biz burada tartıştık. siz 10 gün sonra cevabını yazıyosunuz. biraz geç. önemli değil. ben yinede (bey) demeyi tercih ederim. Uğur bey yorumlara daha hızlı cevap veriyor. sizdende aynı hassasiyeti bekliyoruz.

   • Uğur Yurtsever

    Sanırım ortada bir yanlış anlaşılma var. Oruç oyunun dublajından bahsediyor, siz gerçek hayattan. Bence yorum yapmadan önce konuyu tam bir anlayalım. Yoksa tartışmalar gereksiz yere uzayıp gidiyor. Ayrıca Oruç da yorumlara cevap verme konusunda gayet hızlıdır. Gözünden kaçmış muhtemelen. 🙂

 7. Sabertooth

  He yok yeni giriş yapmadım. IP ye bağlı avatardan anlaşılır o zaten. Saçmaladığın için kaale almamıştım ama madem cevap verdim diğer zırvalarınada kısaca cevap vereyim.

  Kendi yazılarına bak derken ne kastetin bilemem ama kendi yazdığın ve benim yazdığım mesajları biraz irdelersen Türkçe’yi senden çok daha iyi yazabildiğimi düşünüyorum. En azından cümeleye büyük harfle başlanması gerektiğini bildiğim, “Türkçe” yerine “Tütkce” yazmayacak kadar yazdıklarıma şöyle bir baktığım belli. Elbet hatasız kul olmaz ama bana Türkçe olimpiyatlarını ağzına alıcak son kişisin derken, kendini o listede nereye koyman gerektiğini de bir düşün derim.

  Spambotluk yapmaya değer bir şey yazdığına inanmış olman ayrıca başka bir komik durum. Sana sabaha kadar anlatsamda birşey değişmeyeceğinden artık daha boşuna cevap vermekle uğraşmayıp seni kendi haline bırakıyorum ve esenlikler diliyorum Halit kardeşim.

 8. Ziyaretçi

  sende demiş olabilirsin ama kesinlikle bende dedim sonra bana manisa tarzanı dedi bakabilirsin bir de TÜRKÇE KONUŞMADAN BAHSEDEN KİŞİ GUDBAY DİYE KELİME YAZARMI ÇOK KOMİK BİRİSİ

 9. serhat özcan

  sen askerde değilmisin oruç dim nası yapıyosun incelemeleri komutanların çocuklarının bilgisayarlarına ps3lerine mi dalıyorsun geceleri napıyosun anlamış değilim sırlarını benlede paylaş 🙂 bende rahat ediyim askerde

 10. dinçer

  yahu böyle kekoları nasıl alıyorsunuz buraya hayret ya bi ara lazboy denyosu vardı şimdide bu kamil. allah bilir ikisi aynı kişidir. çokmu arıyosunuz bunları bilmiyorum ki 🙂

Bir cevap yazın