Indie Yapımcı Mark Rein’e “S….r Git” Dedi!

Tim Schafer’ın ilk önce Bobby Kottick’e hıyar diyip, daha sonra özür dilemesinin (diledi zannedilmesinin), sonra da “özür dilemedim, siz yanlış anladınız” demesinin üzerinden henüz bir kaç gün geçmişti ki yeni bir “küfür haberi” daha geldi.

Gratuitous Space Battles ve Democracy 2 oyunlarından tandığımız Positech Games’in yapımcısı Cliff Harris, Epic Games başkanı Mark Rein’e okkalı laflar etti. Rein’le Brighton’daki Yapımcılar Konferansı’nda karşılaşan Harris, Rein’in “kitle ile birebir iletişim” konusundaki tavrına oldukça sinirlenmiş.

Konferansı dinliyoruz, bu sırada sahnedeki adam “küçük hayran topluluklarında kişilerle birebir iletişim” konusunda konuşma yapıyor. Önlerden adamın biri, şuna benzer bir laf etti: “Tek bir kişi mi? Ne önemi var ki, zaman kaybı…” Sonradan öğrendim ki bu adam Mark Rein’mış.

Ardından hararetle konuşmasına devam ediyor:

Mark kazandığımız “acınası parayı duyunca ya da oyuncularla teke tek iletişim kurduğumuzu öğrenince gülebilir… Ama, harbiden, s….rsin gitsin. Eğer MobyGames’den Mark Morris yanlış yaptığımı söylerse tamam… Ama bir AAA stüdyosunun patronu oyuncularla nasıl iletişim kurmam gerektiği konusunda bana ders veriyorsa, harbiden s….rip gidebilir.

Tamam, bu kadar büyük bir firmanın her oyuncuyla teker teker iletişim kurma şansı olmayabilir ama Rein’in üslubu tamamen yanlış. O zaman Rein, oyunlarını alan herkesi “zaman kaybı” olarak görüyor, bu mudur? En nihayetinde Epic MegaGames’de Tim Sweeney tarafından 1991’de kuruldu, tek başına oyun geliştiren tek bir kişi tarafından. Aaah, ah, insanların köklerini unutması ne kolay…

1 Yorum

Bir cevap yazın