İnceleme: Canon Pro 1 ve Sony F828 Kartlarını Açtı

Introduction

Sony’nin 8-milyon çözünürlüklteki bir kamerayla ortaya çıkışı, birkaç nedenden ötürü şaşırtıcı oldu. Birincisi, Sony algılayıcılarını (sensor) kendi ürünlerine yerleştirmeden önce, genellikle başka OEM üreticilere pazarlama yöntemini benimsiyor. İkincisi bu kameranın, daha önce 3,4, ve 5 milyon nokta modellerine öncülük etmiş ileri-düzey DSC-F828 ürününden de hiç de aşağı kalır yanı yok.

Sony, SLR (tek mercek yansıma) bulunmayan F828 modeliyle risk alıyor, çünkü bugünlerde pazarda SLR’li sayısal kameralar çoğunlukta bulunuyor. Canon 300D ve Nikon D70, SLR’li ürünlere öncülük ederek, çoğunlukla durağan olan uzman tüketici (prosumer) pazarını karıştırıp ters yüz etmeye başladı bile. Ama kabul etmeliyiz ki, Sony pazar beklentileri konusunda çok nadir hata yapmıştır ve uzman tüketiciye yönelik kameralar konusunda belli ki daha son söz söylenmiş değil. Örneğin Canon, can düşmanı F828 ile aynı algılayıcıya, aynı yakınlaştırmaya ve aynı amaca yönelik sayısal kamerası PowerShot Pro 1’i pazara sundu bile.

8 milyon noktalı algılayıcı kullanan diğer eşdeğer ürün üreticilerinden birakaçı ise Nikon, Minolta ve Olympus. Bunun yanında Nikon ve Olympus kameraların Canon, Minolta ve Sony’de olduğu kadar çok yönlü ve işe yarar yakınlaştırma özellikleri bulunmadığını da belirtelim. Demokratik olarak fiyatlandırılmış SLR sayısal kameralar pazarda büyük bir değişim dalgası yarattı ve bunun sonucu olarak üreticiler SLR’siz ürünlerin bulunduğu diğer pazarlarda paylarını artırmayı ümit ediyorlar.

Bir cevap yazın