In Win Commander 1200 Watt

Yakın bir geçmişe kadar 400-500 Wattlık bir güç kaynağı tüm işimizi görürdü. Fakat özellikle GPU’ların gittikçe artan güç ihtiyacı, daha sık kullanılmayan başlanan RAID sistemler, eskiye oranla daha çok güç çeken işlemciler (bugün AMD ve Intel’in tam yük altında maksimum 130 Watt güç tüketen pek çok işlemcisi var) SLI ve CrossFire teknolojileri… Güçlü bir güç kaynağı tercih etmeniz için pek çok neden var. Peki, nasıl bir güç kaynağı almalıyız, 1000 Watt üzeri bir güç kaynağına gerçekten ihtiyacımız var mı? Bu sorunun cevabı kuracağınız sisteme göre değişecektir. Mesela geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan Nvidia GeForce GTX 4XX serisi iki ekran kartı alıp SLI bir oyun kasası yapmayı düşünüyorsanız, o zaman size gerçekten güçlü bir güç kaynağı gerekir. Bugün inceleyeceğimiz ürün “acaba güç kaynağım SLI ve CrossFire için yeterli olur mu?” sorusunu size sordurmadan her türlü ihtiyacınızı görebilecek bir güç kaynağı. 

In Win Commander 1200 Watt kutu

In Win Commander 1200 Watt

In Win, 1986 yılında kurulmuş güç kaynağı, bilgisayar kasası ve harici sabit disk kutuları üreten Tayvan menşeli bir firma. In Win ürünlerini bir süredir ülkemizde de bulabiliyoruz. Bugün inceleyeceğimiz ürün In Win’in Commander serisi 1200 Watt güç kaynağı. Bu ürün özellikle SLI ve CrossFire yapanlar için tasarlanmış ve pratik bir güç kaynağı olma iddiasında. In Win 1200 Watt güç kaynağı şimdi test masamızda…

Donanım incelemelerine genellikle kutu tasarımları ile başlanır, ben de bu adeti bozmuyorum. Kutu tasarımı güç kaynağının adından da anlaşılacağı gibi komandoların giydiği kamufle elbiselerden ilham alınarak dizayn edilmiş. Yeşil tonların hakim olduğu kutu tasarımı gayet sade ve güç kaynağının gücüne vurgu yaptığı muhakkak. Şimdi de kutu içeriğine bir göz atalım.

In Win Commander 1200 Watt Kablolar PCIe

10x SATA, 8x Molex, 2x FDD, 3x PCI-E6+2, 3x PCI-E6, kullanmadığınız kabloları saklamanız için özel bir bez çanta, güç kablosu, Türkçe kullanım kılavuzu, montaj vidaları, güç kaynağı saklamanız için bir bez kılıf ve üç adet kablo bağı. Gördüğünüz gibi kutu içeriği bir hayli iyi. SATA çıkışları için her birinde beş adet SATA güç girişi bulunan iki uzun kablo tercih edilmiş. Sanırım bu sistem kablo karmaşasını sevmeyen Raid kullanıcıları için düşünülmüş, işe yaradığını söyleyebilirim. Her iki SATA için ayrı bir kablo, kasa içinde kablo karmaşasına neden olur. Kabloların uzunluğu ideal, büyük kasalarda bile sorun teşkil etmeyecektir.

Güç kabloları plastik bir ağla korunmuş ve hangi kablonun nereye takılması gerektiğini belirten ufak etiketler bulunuyor. Ayrıca molex kabloları kolay takıp çıkarabilmeniz için güç girişlerinin üstünde klipsler unutulmamış. Bu sayede molex güç girişlerini çok daha rahat çıkartıp takabiliyorsunuz. Kargaburnu aramaya son…

In Win Commander 1200 Watt Modüler girişler

PCIe, Molex ve SATA girişlerinin modüler olduğunu söylemiştik. Modüler güç girişleri son zamanlarda güç kaynaklarında daha sık görmeye başladığımız bir teknoloji ve bize oldukça büyük bir rahatlık sağlıyor. Hele In Win Commander 1200 Watt gibi pek çok kabloya sahip bir güç kaynağında bu özellik olmazsa olmazmış diyebiliriz. Ayrıca, resimde modüler güç girişlerinin plastik bir kapakla kapatıldığını görüyorsunuz; ufak ama hoş bir ayrıntı. Güç girişlerinin tozlanmasını istemezsiniz değil mi?

Plastik kapakların üstündeki renk ayırımlarına dikkat edin. Bu renk farklılıkları, modüler güç girişlerini yanlış takmanıza engel oluyor. Kısaca, In Win 1200 Watt güç kaynağı, bilgisayar kasanızı kablo karmaşasından kurtarırken, hangi kabloyu nereye takacağım derdinden de kurtarıyor, üretici firma, mümkün olan en pratik çözümleri tercih etmiş.

2 Yorum

  1. Ziyaretçi halil imamoglu

    Pansiyon Tümay ticari ünvanlı işyeri ofisimde kullandığım bilgisayar max 100 wat ışıklı reklam panosundaki 3×20 wat ve ofiste mecburen kullanılması gereken 2x20wat olarak toplam 200 wat tüketimin 4 ile 6 saat müddetle sağlanmasını temin edebilecek uygun KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI olarak ( UPS ) In Win Commander 1200 Watt / Tom’s Hardware düşünmekteyim. Ürün hakkında daha geniş bilgi ve kesin olarak pazarlıksız son fiatınızı da öğrenmek istiyorum. Teşekkürler

Bir cevap yazın