İlk Yutulabilir Dijital Hap Onay Aldı

Dijital ilaçların günlük hayatımıza girmesi artık bir hayal değil. Amerikan İlaç ve Gıda İdaresi (FDA) ilk yutulabilir dijital cihaza onay verdi. Bir kum tanesi büyüklüğünde olan bu mikroçip ilaçların içine yerleştirilerek hastanın tedaviye tepkisini izleyebiliyor.

Şu an için sadece plasebo ilaçlarla kullanılmak üzere onay alan ürünün yakın zamanda diğer ilaçlarda da kullanılmak için onay alacağı belirtiliyor.

“Amaç doktorlara hastanın tedaviye nasıl tepki verdiğini daha iyi sunmak. Bu sayede doktor hasta için gereken dozu veya ilacın türünü değiştirebilir” diyor cihazı geliştiren Proteus Digital Health’in kurucularından George Savage.

Peki, bu dijital hap nasıl çalışıyor? Cihaz az miktarda magnezyum ve bakır içeren bir silikon çipten oluşuyor. Hasta ilacı yuttuğu zaman bu metaller hastanın midesindeki asitle tepkimeye girerek az da olsa elektrik üretiyor bu da cihazın çalışması için yeterli. Yapılan ölçümler hastanın taktığı alıcı banda iletiliyor buradan da doktorun ekranına aktarılıyor.

Bunlar size bilim kurgu gibi gelmesin önümüzdeki yıllarda sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası bu tür kendi kendine çalışan cihazlarla sağlanacak. Örneğin vücudunuza yerleştirilen bir cihaz gerekli doz ilacı otomatik olarak sağlayabilecek. Ya da electrokardiogram bilgilerinizi akıllı telefonunuza aktarabilecek.

Anlaşılan yakın gelecekte insanlar “her buldukları tansiyon aletiyle” tansiyonlarını ölçmenin ötesine geçip vücutlarını daha ince ayar takip edebilecekler. Bunun pek çok faydası olduğu kadar hastalık hastası sayısında da artışa neden olacağını şimdiden söylemek yanlış olmaz herhalde.

Kaynak: Mashable

2 Yorum

  1. Adsız Kahraman

    Merhaba admin yazınızı okuduk anladık ama siz kendi yazdıgınız yazıyı anlayamamışsınız orda doktorların kontrol edecegini yazmışsınız buda demek oluyorki her önüne gelen bu teknolojiyi kontrol etmeye çalışamaz ve açaba tansiyonum ve baş agrım vs…vs %1 yükseldi ne hastalıgı diye kitaplara bakıp onumu araştıracaklar yani

    • Hamdi Kellecioğlu

      Tabi ki bu tür teknolojiler öncelikle doktorlar için üretiliyor. Ama tansiyon ölçümü ve değerlendirmesi de son derece teknik bir iş olmasına rağmen günümüzde bilen bilmeyen herkes tansiyon ölçüp oradan bir anlam çıkarmaya çalışıyor. Sonuç olarak bu teknoloji de bir süre sonra halkın genel kullanımına sunulacak ve herkes kullanarak kendince bir anlam çıkarmaya çalışacak.

Bir cevap yazın