İlk Ticari Kuantum Bilgisayar Satışa Sunuldu

Kanadalı bir firma kuantum bilgisayar satmaya başladı. İsterseniz hemen laboratuvarınıza ya da evinize almanız mümkün, tabi bunun için yeterince zengin olmalısınız.

İlk Ticari Kuantum Bilgisayar D-Wave One

İlk Ticari Kuantum Bilgisayar D-Wave One

D-Wave Systems ilk ticari kuantum hesaplama sistemi D-Wave One’ı pazara sürdü. D-Wave’in geliştirilmesinden sorumlu yönetici Dr. Geordie Rose, bloğunda D-Wave One’ın neler yapabileceğini açıkladı.

D-Wave One’da bulunan işlemci (kod adı Rainier) ayrık optimizasyon (discrete optimization ) adlı tek bir matematiksel işlemi yapmak üzere tasarlandı. Bu özel amaçlı bir işlemci. Rainier, optimizasyon sorunlarını kuantum etkilerinden yararlanarak çözüme ulaşan Quantum Annealing (QA) yöntemini kullanıyor. Bu sayede daha iyi sonuçlara çok daha hızlı ulaşabiliyor.

128-qubitlik D-Wave One işlemcisi sadece optimizasyon (verimlileştirme, en iyileme) sorunlarını çözmek için kullanılıyor. Yazılımın geri kalan kısımları geleneksel sistemler üzerinde çalışıyor.

Dr. Rose, basit bir örnekle bu sistemin neler yapabileceğini açıklamış. Sistemi bir süre eğiterek basit ikili sınıflandırma işlemleri yapılabiliyor. Örneğin D-Wave belirli bir öğrenme sürecinden sonra girilen bir ismin kadınlar için mi erkekler için mi olduğunu söyleyebiliyor. Tabi ki kuantum hesaplama isimleri sınıflandırmaktan çok daha fazlasını sunma kapasitesine sahip ancak yapay zekâ çalışmaları da bu teknolojinin el attığı alanlardan birisi.

D-Wave’in sitesinde sistemle ilgili çok fazla bilgi yok ancak ürünü almak isteyecek kadar konuyla ilgilenenler herhalde neler yapabileceklerini biliyorlardır. D-Wave’in fiyatıyla ilgili net bir bilgi olmasa da Engadget’ta çıkan habere göre bu sisteme sahip olmak için 10 milyon Dolar civarında bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Bir an için 1960 model oda büyüklüğünde bilgisayarlar gözümün önünden geçti. Teknolojinin gelişme hızına bakılırsa kuantum bilgisayarlar düşündüğümüzden çok daha çabuk kullanıma girebilir.

6 Yorum

   • Osman Beyli

    quantum pc de 1 ve 0 hic yok !! qbit hesaplar !!
    sanki kendi yapmis gibi birde 101010 var diyor :))

    ulan nasil kafa var anlamiyorum bizim millette..:
    Daha gizli tutulan bilgisayar sanki evimize girmis gibi yorum yapiyoruz 😀

 1. Osman Beyli

  paranizda olsa bu bilhgi sayari alma ihtimaliniz yok !!
  türk haberleri !! her zamanki gibi yalan dümen…
  adam gibi haber haben yok…

  bu haberi yapaninda amina koyayim !!

Bir cevap yazın