İlk Pentium-M Notebook Testte

Tüketici Kategorisinde Pentium-M

İş kullanıcısı bol özellik isterken tüketici kategorisinde son kullanıcılar alacakları notebook’un ucuz olmasını istiyor. Diğer bir deyişle, ev kullanıcıları notebooklarında Centrino Mobil Teknolojisini kesinlikle görmek isteyecekler. Öte yandan tüketicilerin donanım satın alırken fiyat konusunda iş kullanıcılarından daha hassas davrandıkları bir gerçek. Bunun mantıksal sonucu olarak Pentium-M tüketici seviyesindeki notebooklarda da görülebilir ancak yeni teknolojiler nispeten pahalı olduğundan geçiş biraz daha yavaş olacaktır.

Plattform Roadmap for Consumer Notebooks

Tüm bunlara göre, yıl ortasından itibaren Centrino Mobil Teknolojisine (Pentium-M + Calexico + Odem/ Montana-GM) geçiş başlayana kadar tam boyutlu notebook kategorisine denenmiş Pentium 4-M teknolojisi hüküm sürecektir.İnce ve Hafif notebooklar kategorisinde ise Intel, Pentium4-M’den Pentium-M platformuna doğru yavaş bir geçiş olmasını ve bu geçişin yıl ortasında tamamlanmasını öngörüyor. Her iki kategoride de Banias’ın halefi Dothan da 4. Çeyrekte ufukta gözükecek.

Mini, sub-notebook ve slate (klavyesiz tablet PC) kategorilerindeki notebooklar, 2003’ün 1. Çeyreğinden itibaren Pentium-M’in ULV ve LV seçenekleri ile yarışa katılacak. Bu strateji de Pentium III-M’ün kesinlikle ölmekte olduğunu gösteriyor.

Ekonomik notebook kategorisinde ise ‘Mobil Celeron’ en az yıl ortasına kadar varlığını sürdürüp yerini ‘Celeron’ işlemciye bırakabilir (veya birlikte varolabilirler). “Yeni” Celeron başındaki ‘Mobil’ ekini kaybettiğine göre, burada daha düşük voltajda çalışan ancak “normal” masaüstü işlemciler kastediliyor. Tabii bu sadece bir varsayım.

Dikkate değer bir diğer nokta, Intel’in “taşınabilirler” ile tüketici kategorisinde tamamen yeni bir sınıfı tanımlaması. Intel burada Intel taşınabilen ama mutlaka mobil olması gerekmeyen notebookları kastediyor. Diğer bir deyişle, performans açısından en son teknolojilere sahip olan ancak temelde adaptörle şebekeye bağlı olarak çalışan notebooklar. Bu da özellikle bu sınıf için çıkarılan işlemcinin ismini açıklıyor: “Mobil Pentium 4” güç tasarruf özellikleri kırpılmış olan daha ucuz bir Pentium 4-M türevi olabilir. Tabii bu da sadece bir spekülasyon.

İş segmentinde olduğu gibi tüketici segmentinde de kesinleşen tek şey var: Pentium III-M devre dışı kalmak üzere; Pentium 4-M ise görünüşe göre 2004’e kadar paçayı kurtardı.

Bir cevap yazın