İlk Pentium-M Notebook Testte

İş Kategorisinde Pentium-M

En son Intel yol haritalarına göre iş notebookları kategorisinde aşağıdaki sonuçlara varılabilir.

Plattform Roadmap for Business Notebooks

“İnce ve Hafif” (Thin&Light) form faktörüne sahip notebooklar için, Intel 2003’te kararlı bir yol izleyecek. Intel üreticilere, 2002 sonuna dek bu tür notebooklarında Pentium 4-M veya Pentium III-M kullanmalarını öneriyor. Centrino Mobil Teknolojisinin çıkması ve Calexico, Odem (ayrı grafik çözümlü) veya Montana-GM yongasetlerinin (bütünleşik grafikli) gelmesi ile birlikte, sarkaç Pentium-M yönüne doğru salınmaya başlayacak.

Tam boyutlu notebook kategorisinde (sabit disk, floppy ve optik sürücülü “three spindle” cihazlar) yeni platforma geçiş yıl ortasına kadar daha yavaş olacak. Bu kategoride, çok sayıda Pentium 4-M tabanlı notebook göreceğiz – en azından şimdilik böyle görünüyor. Intel, Calexico ve Odem türevleri (yani Montana-GM yongaseti) ile birlikte Pentium-M’in nihayet bu kategoride de hüküm süreceğini düşünüyor.

Intel’in ince&hafif ve tam boyutlu notebook kategorilerine ait yol haritası, Banias’ın halefi Dothan’ın yıl sonunda çıkacağını gösteriyor. Dothan 90 nanometer (0.09 µm) proses teknolojisi ile üretilecek, 2 MB L2 önbelleği (Banias’ın iki katı) olacak ve Pentium-M gibi, 400 MHz düşük güç tüketimli işlemci sistem veriyolu (PSB) bulunacak.

Mini notebooklar, sub notebooklar ve tablet PC’ler için de bazı değişiklikler söz konusu. 2002 sonbaharındaki Tablet PC lansmanı sırasında Ultra Düşük Voltajlı (ULV) ve Düşük Voltajlı (LV) Pentium III-M modelleri bir zorunluluk olarak görülürken, Intel şimdi bunları Pentium-M’in ULV ve LV modelleri ile değiştirmek istiyor.

Calexico lansmanının iki aşamada gerçekleştirilecek olması ilginç: Intel önce biraz eskimeye başlamış olan 802.11b WLAN adaptörünü mini PC kartı olarak sunacak, ardından daha yüksek bantgenişliği sunan modern combo adaptör (802.11b +802.11a) gelecek.

İş dünyasına yönelik ekonomik notebooklara gelince, Intel burada çok şeyin değişmeyeceğini söylüyor. Bu kategoride tercih edilen işlemci Mobil Celeron – en azından 2003 boyunca.

İş dünyasına yönelik notebooklar için sunulan yol haritasında görüldüğü gibi, Pentium III-M’in, ULV ve LV seçenekleri ile birlikte en geç yıl sonunda piyasadan çekilmesi büyük olasılık. Intel büyük olasılıkla 2004’ün başından itibaren Pentium 4-M’i öne çıkaracak.

Bir cevap yazın