İlk Pentium-M Notebook Testte

Centrino’nun arkasında sadece notebook’lar için yeni bir işlemci olduğunu düşünüyorsanız, Intel’in pazarlamacıları size bir iki şey söyleyeceklerdir. Çünkü Centrino’nun veya Centrino Mobil Teknolojisinin arkasında, yeni mobil işlemci Pentium-M’in (kod adı “Banias”), yeni Intel 855 yongaseti ailesinin (“Odem”, “Montara-GM”) ve mini-PCI formatında, Calexico adını taşıyan ve 802.11b/a standardına dayalı bir WLAN adaptörünün bir bileşimi var. Sadece tüm bu bileşenleri içeren notebook’lar Intel’den ‘Centrino Notebook’ adını taşıma onayı alabilecekler. Bunlardan biri yoksa onun adı artık Centrino olamayacak.

Burada tek bir ünitede farklı bileşenlerin – elbette teorik olarak – kusursuz çalıştığı bir platform vaadeden Intel’in yaklaşımı baskın çıkıyor. Centrino ile ilgili bir diğer nokta, farklı bileşenlerin tüm güç tasarruf teknolojilerinin optimum olarak kullanılması. Yeni mobil işlemci Pentium-M, ataları Pentium III-M ve Pentium 4-M’den daha az pil gücü tüketecek ama daha güçlü olacak şekilde tasarlandı. Tüm bu faktörlerin pil ayanma süresi üzerinde olumlu etkileri var. Ayrıca düşük termal güç tüketimiyle birlikte artan işlemci performansı daha küçük form faktörlerinin kullanılmasına izin veriyor.

Doğal olarak, bu madalyonun sadece bir tarafı. Intel kuşkusuz bu strateji ile WLAN sektörü gibi büyüyen pazarlarda yerini iyice sağlamlamak istiyor. Geçen yıl, WLAN altyapılarının daha hızlı genişlemesi için WLAN teknolojisi ile ilgilenen firmalara 150 milyon $ yatırım yapma kararı almaları boşuna değildi.

Bir sonraki bölümde, önümüzdeki aylarda bu yeni mobil teknolojinin diğer hangi Pazar segmentlerini etkileyebileceğine Pentium-M açısından bakacağız.

Kim Kimin yerine Geçiyor: Pentium-M, Pentium-4-M’in mi Pentium-III-M’in mi Devamı?

Pentium-M ile işler eskiye göre biraz daha farklı hale geliyor. Şimdiye dek, her yeni Intel işlemci otomatik olarak bir eski işlemcinin yerini almıştı ve bunun da en büyük nedeni yeni olanın daha fazla performans sunmasıydı. Pentium 486’nın, Pentium II Pentium’un, Pentium 4 Pentium III’ün yerini aldı. Intel bu sefer de Pentium-M’in piyasada “bir numara” olmasını istiyor ancak bu sefer alıştığımız kadar basit bir durum yok.

Pentium-M mutlaka Pentium 4-M’den daha hızlı değil; daha farklı, veya Intel’in ifadesitle sadece “daha iyi”. Bu biraz muğlak durum yüzünden, orta vadede hangi olgunlaşmış işlemcinin kenara çekilip Pentium-M’e yol açacağını merak ediyorduk. Bu konuda genel bir yargıda bulunmak için erken. Bunun yerine Intel’in kristal küresine bakıp, iş ve tüketici notebooku kategorilerindeki değişiklikler hakkında neler gösterdiğini yorulmamak daha mantıklı.

Bir cevap yazın