İlk İzlenimler: GeForce4 Ti4600’ün İlk Örnekleri

ASUS, Creative, Leadtek

Soldan sağa: ASUS, Creative, Leadtek

NVIDIA’nın yeni GeForce4 serisi grafik işlemcilerini piyasaya sürmesinin üzerinden sadece üç hafta geçti ve ilk ekran kartları bilgisayar marketlerinin raflarını doldurmaya başladı. Ancak şimdiye kadar bu kartların büyük bir çoğunluğu daha ucuz olan GeForce4 MX kullanıyorlardı. GeForce4 MX temelde T&L motoru, DualDisplay (nView) için ikinci bir RAMDAC, sulandırılmış bir ‘LightSpeed Memory Architecture II’ versiyonu ve bir de AccuView FSAA ünitesi eklenmiş bir GeForce2 yongası. GeForce4 Ti ve GeForce3 ailelerinin DirectX 8 uyumlu pixel ve vertex shader’larına sahip değil.

İlk İzlenimler: GeForce4 Ti4600'ün İlk Örnekleri

Teknik olarak konuşursak, aslında GeForce4 Ti de yeni bir tasarım değil. GeForce3 tasarımının güçlü yönlerini temel alıyor, bunlara ikinci bir vertex shader ekliyor ve bir dizi tasarım değişikliği içeriyor. GeForce3’e göre gösterdiği üstün performansın büyük bir kısmı daha yüksek bellek ve çekirdek hızlarından kaynaklanıyor. GeForce4 MX (NV 17) ve GeForce4 Ti (NV25) arkasında yatan teknoloji hakkında detaylı bilgiyi eski yazılarımızdan okuyabilirsiniz.

Artık ekran kartı üreticileri GeForce4 Ti tabanlı ekran kartları üretmekle meşguller. ASUS, Creative ve Leadtek nezaket gösterip bize incelemiz için ilk GeForce4 Ti4600 örnek kartlarını gönderdiler. Bu kartların hala birer prototip olduğunu ve burada bahsedilen bazı detayların gerçek ürün piyasaya çıktığında değişebilecek olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bu üç firmadan sadece Leadtek kartına göre özelleştirilmiş aygıt sürücüleri gönderebildi. Ayrıca biz bu yazıyı yayına hazırlarken bu kartlarla beraber hangi yazılımların geleceği de netleşmiş değildi. Adını vermeyeceğimiz bir firma bize bir NVIDIA referans kartı göndermeyi bile teklif etti. Görülen o ki, henüz vakit detaylı bir inceleme için henüz erken. Ama yine de elimizde olanla yetiniyoruz ve elimizdeki ürünlerle en azından ilk izlenimlerimizi ediniyoruz.

Bir cevap yazın