İlk Firefox 5 Beta Sürümü Çıktı

FirefoxMozilla daha önceden açıkladığı daha sık güncelleme plana uygun bir şekilde hareket ediyor ve Firefox 5’i 21 Haziran’a yetiştirmeye çalışıyor. İlk beta sürümü çıktı bile.

Firefox 5 Beta resmi olarak 17 Mayıs’ta duyurulacağından şimdilik bu sürüm bir resmiyet kazanmış değil ancak isteyenler ilk betayı buradan indirebiliyorlar. Birkaç saat boyunca bu sürümü kurcaladık ve herhangi bir kararlılık sorunuyla karşılaşmadık. Zaten Mozilla da “artık güvenle kullanılabilir” olduğunu belirtiyor.

Peki, yeni neler var? Açıkçası buna hemen cevap vermek isterdim ama kafam biraz karıştı. Kullanıcı arayüzünde bazı değişikler var. Mozilla CSS3 desteğinin geldiğini söylüyor. Ben de HTML5test.com’da yaptığım testlerden HTML5 desteğinin biraz daha iyi olduğu hissini edindim. Günlük kullanımda aradaki farkı anlayabileceğinizi sanmıyorum. Kısacası söylenecek öyle büyük bir değişiklik yok gibi.

Yine de resmi Beta sürümünün duyurulmasına kadar biraz daha zaman var. Ancak bu haliyle daha çok Firefox 4’e yama gibi görünüyor ve Mozilla sürüm değişikliğini açıklamakta zorlanabilir. Mozilla ise geliştirici kanalına beta sürümlerine test etmek üzere yeterince kullanıcının kaydolmamasından şikâyet ediyor.

Bir cevap yazın