İlk Deneyler: Conroe, FX-62’ye Karşı

İlk Resmi Deneyler, Devam

İlk Resmi Deneyler, Devam

Conroe inceleme sistemi 266 MHz FSB hızlı (FSB 1066 dörtlü veri hızı) 2.66 GHz hızında çift çekirdekli Conroe işlemci içeriyordu. Her bir çekirdek 64 kB L1 önbelleğe sahip ve her biri 32 kB veri önbelleği ve yönerge önbelleği olmak üzere ikiye bölünmüş durumda. Ayrıca işlemci iki çekirdek paylaşımlı tek bir 4 MB L2 önbelleğe sahip.

Conroe işlemci 2.66 GHz saat hızına ve Intel'in en son 65 nm üretim sürecine sahip.

Conroe işlemci 2.66 GHz saat hızına ve Intel’in en son 65 nm üretim sürecine sahip.

Intel ve AMD’nin önceki nesil çift çekirdekli işlemcileri tek bir paket içinde iki farklı işlemcinin birleştirilmesiyle üretiliyordu. Her iki durumda da işlemciler dahili bir bağlantıyla birbirine bağlıydı: Intel bu iş için FSB’yi kullanırken AMD HyperTransport arabirimini kullandı. Bu işlemci çekirdeklerinden her biri kendilerine özel L2 önbelleğe sahiptiler ve diğer işlemcinin L2 önbelleğe erişebilmek için arada kurulan dahili bağlantıyı kullanmak zorundaydılar.

Conroe mimarisi, bu “farklı ama eşit” tasarımlardan farklı işlemci çekirdeklerini tek bir önbelleğe bağlayarak ayrılıyor. İşlemcilerin üzerinde yük seviyesine göre önbellek, Intel’in Geliştirilmiş Akıllı Önbellek Teknolojisini (Advanced Smart Cache) kullanarak, bir işlemciye veya diğerine kaydırılıyor. Eğer tek işparçalı (single-threaded) bir uygulama işlemcilerden birinin üzerinden çalışıyorsa (günümüz yazılımlarının çoğunda olduğu gibi) o işlemci 4 MB L2 önbelleğine tümüne öncelikli olarak erişiyor. Pentium D ile saat hızı bazında karşılaştırma yaptığınızda bu yeni mimarinin ciddi şekilde hızlı olmasının altında yatan nedenlerden birisi bu. Eğer iki uygulama birlikte çalışıyorsa ve uygulamalardan birisinin önbellek gereksinimi düşükse öteki uygulama geriye kalan bütün L2 önbellek kapasitesini kullanabiliyor. Intel bu uygulamayı başarabildiğini taşınabilir aygıtlar için Core Duo çekirdeğini (Yonah kod adlı) tanıttığında göstermişti.

Intel'in dinamik önbellek bölüştürme özelliği sayesinde her bir çekirdek kendi kullanımına ayrılmak üzere 4 MB'ye kadar L2 önbelleğine sahip olabiliyor.

Intel’in dinamik önbellek bölüştürme özelliği sayesinde her bir çekirdek kendi kullanımına ayrılmak üzere 4 MB’ye kadar L2 önbelleğine sahip olabiliyor.

Bir cevap yazın