İlk Deneyler: Conroe, FX-62’ye Karşı

İlk Deneyler: Conroe, FX-62'ye Karşı

AMD ve Intel arasındaki savaş kızışıyor. AMD hala Athlon 64 FX-60 ve FX-62 işlemcileriyle başarım liderliğini elinde tutarken ve watt başına daha yüksek başarım sunarken Intel de yeni nesil Core mikro mimarisi ile işlemci pazarının şeklini değiştirmeye hazırlanıyor. Geri sayım başladı ve Core 2 Duo’nun duyurulmasına sadece bir aylık bir süre kaldı. Bu yeni nesil işlemciler Pentium 4 ve Pentium D ailesinin yerini alarak ve masaüstlerinde Athlon 64’lerin yeni rakibi olacaklar.

Teknik özelliklere ve internette gezen dedikodulara baktığımızda, 2.66 GHz hızında çalışan Core 2 Duo ve 2.93 GHz hızında çalışan Core 2 Extreme ürünlerinin piyasaya çıkmasıyla birlikte Intel yeninden başarım liderliğini eline geçirecek. Bu işlemciler daha geniş yürütme işhattı, bazı mimari iyileştirmeler ve büyük, paylaşımlı bir L2 önbellek sunacaklar.

Ancak bu arada AMD’nin de boş durduğu söylenemez, firma şimdiden vereceği cevabı hazırlıyor. Bu ilk olarak 65 nm yalıtkan üstü silikon (SOI – silicon over insulator) üretim süreci ve Athlon 64’ler için G aşaması daha sonra da K8L olacak. K8L ile ilgili daha fazla HyperTransport bağlantısı sunacağı şeklinde yayılan dedikodular var. Bu arada AM2 veya F soket yapısı işlemciler için birden fazla işlemci desteği de söylentiler arasında. Daha pek çok akla ziyan geliştirme de konuşuluyor daha derin önsezinleme (prefetching), iki katı kayar nokta birimi, belki DDR3 desteği, dört çekirdeğe kadar yükselen işlemciler ve paylaşımlı L3 önbellek gibi. Hem AMD’nin hem de Intel’in dört çekirdekli ürünlerini 2007’nin ilk çeyreğinde hazır hale getireceğini tahmin ediyoruz. Bu noktada Intel’in nispeten daha kolay olan iki Conroe işlemciyi bir pakette birleştirme yaklaşımını benimseyeceğini biliyoruz.

Geçtiğimiz hafta Intel önceden kurulmuş Conroe deney sistemlerinde basının inceleme yapmasına izin verdi. Alman meslektaşlarımız Intel’in Almanya’da düzenlediği toplantıya katıldılar ve yeni sistemlerle biraz zaman geçirdiler. Ancak sonuçları şimdiye kadar yayınlamamıza izin verilmiyordu.

Bir cevap yazın