İlk Bakış: Adobe Photoshop CS3 Beta

Adobe, resim işleme programı Photoshop’un gelecek sürümünün betasını duyurdu. Onunla biraz oynamak için zaman ayırdık ve şunu fark ettik ki Photoshop tarihindeki en büyük güncellemelerden biri gerçekleşiyor.Photoshop son on yıl içerisindeki az sayıda önemli yazılım paketinden biri olmuştur veya şöyle diyebiliriz: Hem piksel tabanlı resimlerle çalışmaya gereksinim duyan profesyonelleri hem de sadece resimlerle uğraşmaktan keyif alanların daima ilgisini çekmeyi başarmış bir yazılımdır Photoshop. Astronomik fiyat etiketine rağmen (şu anki satış fiyatı 650 $) resim işleme için hâlâ en iyi çözüm ve kendisini Ulead PhotoImpact, Corel Photopaint ve Jasc Paint Shop Pro’nun (artık Corel’in bir parçası oldu) gibi daha ucuz rakiplere karşı başarıyla savunmuş bir yazılım.Photoshop’un lider konumunu koruyabilmesinin sebebi sadece Adobe’nin bir süredir daha gerçekçi sürüm sunması (bileşenler) değil, aynı zamanda şirket program içindeki hangi özelliklerin ne zaman talep edileceğini de çok iyi sezebiliyor. Örneğin, 90’lı yılların ortalarında çıkan Photoshop sürümleri çevrimdışı yayınlar üzerine odaklanmıştı; artan bir şekilde karmaşık resimler ilk olarak 3.0 sürümü ile kullanılabilir hale geldi ve 1999 yılındaki 5.5 sürümüyle yazılımın temel yapısıyla birleştirilmiş web geliştirme araçlarıyla karşılaştık. Daha sonra profesyonel sayısal fotoğrafçılığa doğru olan eğilim 2002 yılında piyasaya sürülen Photoshop 7 içerisindeki Camera Raw eklentisiyle yakalandı.Atlamış olabileceğiniz birçok güncelleme çıktı ancak eğer işinizden dolayı veya sadece sayısal resimlerinizi geliştirmekten ya da sayısal sanattan hoşlandığınız için Photoshop ile çalışıyorsanız, CS3 kesinlikle alışveriş listenizdeki yerini almalı.CS3 içerisinde en azından on büyük yeni özellik bulunuyor. Aralarında en evrimsel olanları “hızlı seçim – quick select” işlevi. Bu özellik kullanıcıya resim bölgesine ait benzer renk gölgesi için kaba seçim olanağı sunuyor, clone stamp’inizi kullanırken daha fazla kontrol (dört tane clone pattern tanımlayabilir ve saklayabilirsiniz), büyük ölçüde geliştirilmiş şu an için en kolay çözümlerden biri olan kırmızı-göz (red-eye) düzeltme aracı, vanishing point aracının çok sekmeli bir hale dönüştürülmesi ve Işık odası(Lightroom)’nın birkaç özelliğini taşıyan Camera Raw’ın yeni bir sürümü. Her zaman olduğu gibi, menülerde bir süre alışmayı gerektirecek bazı düzenlemeler bulunuyor.Ancak biz, özellikle kendini gösteren beş yeni özellik bulabildik.Başlangıçtan itibaren düzenli veya ince araç paleti yerleşimi (CS2’deki gibi) yeni ekran yerleşimi veya geçmiş, işler, araç denetimleri, fırçalar, mühürler, karakter ve paragraf biçimleri ve katman düzenlemelerini düzenleyen yeni yapı bunlara birer örnek.

Kulağa ne kadar basit gelirse gelsin, geniş ekranda yeni yerleşimi oldukça uygun ve kullanışlı bulduk. En azından 22” geniş ekran LCD kullandığınız müddetçe (1680*1050 çözünürlükle beraber), çoğu kullanıcı yeni yerleşimin boyutlarını önemsemeyecek ve onu olduğu yerde bırakacak. Pencere menüsünden veya bir kısayolla seçebileceğiniz yirmi pencerenin toplamı CS3’ün gelişmiş pencere yerleşiminde çok daha çabuk erişilebilir durumda.photoshop_cs3Photoshop artık resimlerinizi otomatik olarak tek bir daha geniş resme veya panoramik görünüme çevirebiliyor. “Otomatik Hizalama“ ve “Otomatik harmanlama” özellikleri çoklu katmalar arasında çapraz biçimde çalışıyor ve ilk denemelerimizde bizi oldukça şaşırtan sonuçlar ortaya koydu. Oluşturulan panoramik resimlerin hızından oldukça etkilendik: Aşağıdaki resim 12288*2048 piksel çözünürlüğünde 6 megapiksellik bir resim olarak oluşturuldu. Ekleme ve harmanlama işlemi Core 2 Duo E6400 işlemcili 2 GB belleğe sahip bir bilgisayarda 15 saniyeden daha az bir sürede tamamlandı. Bazı sorunlar yaşandıysa da ve aracın kafası bazı yerlerde karıştıysa da (ve bir iki zorlu denemeden sonra resimleri bir araya getirdiysek de) bunun beta sürüm olduğunu unutmamak gerek.

mt_tam_sm

Otomatik hizalama (Auto Align) ve Otomatik Harmanlama (Auto Blend): Saniyeler içinde panoramik resimler. Bu resim birbirinden ayrı dört fotoğraftan oluşturuldu.Kullanıcılar artık resimlerin siyah/beyaz dönüşümü üzerinde daha fazla söz sahibi durumundalar. Resmin doygunlaşmaması, parlaklığı ve karşıtlığı ve/veya gölge ve belirtilen açık kısımları yerine, artık gerçek anlamda kırmızıyı, sarıyı, yeşili, cyan’ı (yeşilin ve açık mavinin eşit karışımından ortaya çıkan renk, Yunanca’da “mavi” anlamına da gelir ), magenta’yı (kırmızı ve açık mavinin eşit karışımından ortaya çıkan renk) dönüştürmek için kaydıraçları barındıran bir pencere mevcut. CS3 ayrıca sepya etkilerinin (sephia effects) oluşumunu hızlandıran açık ton işlevselliğini de beraberinde getiriyor.Resim seçimlerinde kenar düzeltmeleriyle sorunlar yaşıyorsanız, artık Kenar Düzeltmesi (Refine Edge) özelliği var. Yumuşatma, kenar yumuşatma (feather) ve karşıtlık/expand özellikleri artık seçim işlemini hızlandırmak amacıyla tek bir pencere içinde toplanmış durumda. Abartılı değerler seçtiğinizde öğenin kenarlarının gerçekçi yırtılma, silikleşme veya soluklaşma gibi yeni etkilerin oluşumuyla sonlanabiliyor.pscs3_refine

Refine Edge PenceresiBasit süzgeçlerin eklenmesi oldukça kolay. Bu özellik, katmanlar için zararsız biçimiyle harmanlama seçeneği gibi çalışıyor ve kullanıcının hazırdaki resim üzerinde uygulamasına veya kaldırmasına izin veriyor. Harmanlamaya (blending) benzer şekilde gölgeler ve üç boyutlu nesneler gibi etkileri denemek için oldukça iyi bir yöntem. Birçok süzgeç artık resme iliştirilebiliyor ve katman menüsünden yönetilebiliyor.Yeni özelliklerin bıraktığı ortak his devrimsel bir şey değil ancak Photoshop’a ciddi anlamda yenilikçi ve sağlam bir yapı getiriyor. Şüphe yok ki CS2’den bu yana eklenen özelliklerin yansıttığı farklılık birçok Photoshop kullanıcısı için CS3’e terfi etmeleri için yeterince iyi bir sebep olarak karşımıza çıkıyor. Genel anlamda, Photoshop CS3, ayrıntılara inildikçe öğrenmesi zor ve gittikçe karmaşık bir hale gelen bir resim işleme aracı ancak üzerinde kayda değer bir zaman harcayan herkes için de oldukça kullanışlı ve zevkli bir program.Photoshop CS3 Beta Windows için 750 MB’lik bir boyuta sahip ve labs.adobe.com’dan ücretsiz olarak indirilebilir. Beta süresi yalnızca iki gün ile sınırlı. Daha uzun sürelerdeki kullanımı içinse kayıt ve Photoshop CS2’nin seri numarası gerekiyor.

Emre Işıldağ


Bir cevap yazın