İlk 4G Şebekesi Norveç ve İsveç’te Kuruldu

Bir zamanlar barbar Vikingler olarak Avrupa’yı kasıp kavuran İskandinavyalılar günümüzde dünyanın refah düzeyi en yüksek insanları oldular. Bu konu böyle uzayıp gider. O yüzden dünyanın ilk 4G şebekesinin İsveç ve Norveç’te kurulması sizleri pek şaşırtmamıştır. TeliaSonera’nın desteğiyle kurulan sistemler şimdilik sadece Oslo ve Stockholm şehirlerinde hizmet verecek.

TeliaSonera 2010’un başlarında hizmet sunulmaya başlanacağını ifade etti. Her ne kadar şebeke kurulmuş olsa da 4G hızından faydalanabilecek bir cep telefonu henüz piyasada yok. Bu sebeple müşteriler ilk etapta USB modem yardımıyla dizüstü bilgisayarlarından bağlanmak zorundalar. 4G şebekeleri Long Term Evolution (LTE – Uzun Vadeli Evrim) teknolojisine dayanıyor ve şu anki 3G’den on kat daha hızlı. Diğer bir deyişle teorik olarak 100 megabit/s ile veri indirmek mümkün. LTE şebekesinden faydalanabilen modemler Samsung tarafından üretilmiş ve bu teknolojiyi destekleyen cep telefonları 2010 yazında çıkmaya başlayacak (herhalde buna iPhone 4G de dahil).

Stockholm’daki şebekeyi Ericsson, Oslo’dakini ise Çinli Huawei kurmuş. Her iki şebekenin kapsama alanı şehrin iç bölgeleriyle sınırlı.

5 Yorum

Bir cevap yazın