İleri Seviye Kullanıcılar İçin Yüksek Güç: 13 Güç Kaynağı Mercek Altında

Intro

Ç.N.: Bu yazıda incelenen güç kaynakları arasında Zalman, Türkiye’ye Çizgi Elektronik tarafından getirilmekte ve Türkiye’de satılan AOpen modelleri Fortron üretimi olmakla birlikte, testte incelenen model henüz Türkiye’de bulunmamaktadır.

AMD ve Intel’in yeni üst model işlemcileri PC’lerde güç gereksinimleri açısından çıtayı yükseltmeye devam ediyorlar: Bir işlemci tek başına yaklaşık 90 Watt çekebiliyor. Yeni grafik kartları da geri kalmıyor. 3D modda güç tüketimi 70 Watt’a kadar çıkan GeForce FX 5800 Ultra güç tüketiminde işlemcilerle yarışıyor.

Stabilite sorunlarını ve sistem çökmelerini önlemek için güvenilir, sağlam bir güç kaynağı gerekli. THG bu yazıda 400 Watt’ın üzerindeki 13 güç kaynağına yakından bakıyor. Bu test, sistemi besleyen +3.3, +5 ve +12 Volt kanallarının, üreticinin söylediğinden ortalama 20 Watt eksik güç sunduğunu da gösteriyor.

Pazarlama Numarası mı?

Testteki modeller arasında en yüksek güç değerine sahip olan ürün 520 Watt ile Topower Top-520 MP. Ancak etikete yakından baktığınızda +3.3, +5 ve +12 V kanallarının birleşik çıkışın (combined output) 500 Watt ile sınırlı olduğunu görüyorsunuz. Geri kalan güç standby kanalı ile çoğu sistemde kullanılmayan -5 ve -12-Volt kanalı tarafından sunuluyor. 472 Watt’a kadar çıkabilen Top-520MP, 484 Watt ile testin lideri olan Antec True 480P’nin arkasından geliyor. Fortron Source’un 400-449 Watt kategorisindeki FSP400-60PFN modeli ise 452 Watt vererek başı çekiyor.

Ölçülen maksimum gücün, üründe kullanılan bileşenlerin performans ve kalitesini gösterdiği ve üreticinin verdiği değerleri geçebileceği de unutulmamalı. Aşırı ısınma tehlikesi nedeniyle ve üreticinin kurallarına uyup garantiyi geçersiz kılmamak için, sürekli kullanımda üreticinin verdiği güç değerine göre donanım kullanılmalıdır. Örneğin Enermax, EG465AX-VE(W) FMAX modelinin toplam çıkışını 460 Watt olarak belirlemiştir ancak PC bileşenleri için pozitif kutuplu voltaj veren kanallar 432 Watt ile sınırlıdır. Sonuç olarak, Enermax’ın modelinin maksimum çıkışı 439 Watt’tır.

1 Yorum

  1. Ziyaretçi

    benım pc  cok ses cıkarıo ve 13 yasında olduğumdan dolayı :)) dediğinis şeylerden hiç bişe anlamadm  amcam dedi f8 bıse falan ama sımdı olmadığı ıcın yapamıorm kısaca anlatırmısıns f8 e basıp fan ayarları falan dıe bılıorm ama tam olarak fan ayarları yok orada onu bı acıklasanıs :)) şimdiden  teşekkurler

Bir cevap yazın