İKV: İstanbul Kıyamet Vakti

İKV: İstanbul Kıyamet Vakti

Osmanlı’da ciğercilik adında bir meslek vardı. Uzun bir çubuğa asılan ciğerleri sırtlayan kişi sokak sokak gezer, onu gören halktan kişiler para ile ciğerleri satın alıp -yemez- sokaktaki kedi köpeğe verirdi. Amaç ise Allah’ın rızasını kazanmaktı. Şimdi diyeceksiniz “Bunun oyunla ne alakası var?”, şöyle var.

Bu hareket halkın tok olduğunu ve bolluk içinde yaşandığını gösteriyor. Ama biz bu bolluğu günümüze kadar getiremedik. Hmm aslında getirtmediler de diyebiliriz. Yazının konusu oyun olduğundan bende bu durumu oyun piyasasına bağlayarak anlatacağım. Bazı hususları dünya devletlerine göre geriden takip etmekteyiz, bunlardan birisi de oyun teknolojisi. Bugün Kanada “Gelin Kanada’da oyun stüdyonuzu açın, size maddi destek vereceğiz” diyorsa varın gerisini siz düşünün. Ülkemizde ise oyun piyasası son birkaç yıldır aktif. Büyük oyun projelerinde çalışan, büyük oyun projeleri oluşturan ve oyun stüdyosu açmakta olan Türk vatandaşları çoğaldı. Kimi projeler evrenselken kimi de sadece Türkiye’deki oyuncuları kitle olarak benimsemiş durumda. Sonuç itibariyle ortaya konan bir emek var. Güzeldir değildir bu göreceli ama oyunu yapmışlar mı? Yapmışlar, gerisi çok da önemli değil. O proje bir şekilde yerine oturacaktır, gelişecektir.

Ülkemizde PC/konsol oyunları yetişkinlerin çoğu tarafından halen anlaşılabilmiş değil. Yadırgamıyorum çünkü ülkenin durumu belli herkes ekmek kavgasına düşmüş. Bu sözlerle çok karamsar görünebilirim ama görmeyin, ülkenin durumu o kadar da kötü değil. Bakış açımız oyun piyasasından olduğu için ülke tabi ki oyuncuya kötü görünecektir. İşte böyle bir ortamda azim ve işadamlarının piyasaya korkarak da olsa yaptıkları yatırımlarla son birkaç yıldır piyasa canlandı. Orijinal oyunların fiyatlarında düşüşler oldu, oyun organizasyonları yapıldı, oyun yapan kişilerin sayısı arttı, seminerler düzenlendi, destekçiler bulundu vb. bir sürü güzel olaylar gerçekleşti. Bunlar yaşanırken ülkemizde en çok tutulan projeyi bu yazımızda sizler için inceleme kararı aldık.

İKV: İstanbul Kıyamet Vakti

İstanbul: Kıyamet Vakti, şu an ülkemizde en çok oynan Türk oyunu. Türkiye’deki eğitimine İngiltere’de devam eden ve gene burada oyun piyasasına adım atan Mevlüt Dinç tekrar Türkiye’ye döndüğünde Dinç İnteraktif firmasını kurdu. Ayrıca firmanın Mynet ile iletişimi bu yıllarda gerçeklemiş. Küçük çapta oyunların yapımına devam eden firma 2004 yılında başta İstanbul adı taşıyan ilk Türk devasa çevrimiçi oyunu (MMOG) İstanbul: Kıyamet vaktini duyurarak dikkatleri çekmeyi başardı. İstanbul: Kıyamet Vakti yapımında Sobee ekibi kadar Mynet’inde çok katkısı var. Mynet için hem yayıncı hem de yapımcı diyebiliriz. Bu birliktelik ile İstanbul: Kıyamet Vakti 25 Aralık 2006’da biz oyuncularla buluştu. Şunu unutmamalıyız ki bu oyunun hedef kitlesi Türkiye sınırları içerisindeki oyuncular. Ayrıca Sobee Blizzard, Mynet de Sega değil. Sonuç itibariyle İstanbul: Kıyamet vaktinin rakibi WoW olamaz. Bunu anlayamayan oyuncularımız projeyi ciddiye almadılar, ne yazık… Oyun şu an Türkiye’nin en çok oynadığı Türk oyunu olma unvanını başarıyla taşımaktadır. İlk çıktığı dönemde yaklaşık 2 ay oynadığım, geçen hafta tekrar başladım ve değişimlerin bir hayli fazla olduğunu gördüm İstanbul’daki kıyamet saatlerine gelin sizde ortak olun.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın