İki Yaşından Küçük Çocukların %81’i İnternette Kayıt Altında

Özel hayatın gizliliği mi? O da ne demek?

Birçoğumuz için internet, artık günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Fakat internet yüzünden özel hayatımızın gün geçtikçe daha çok şeffaf hale geldiğinin farkında mısınız?

Dün kızkardeşim, anneme liseden arkadaşı Naciye’nin evlendiğini söylüyordu. Ben de merakla sormuştum “Naciye ile ne zamandır görüşmüyorsunuz, evli olduğunu nasıl öğrendin?” Kızkardeşim hemen “Facebook diye bir şey var biliyorsun” dedi.

Eminim bu ve benzeri diyaloglara güç geçtikçe daha çok şahit oluyorsunuzdur.

İnternet, sizi dünyaya açarken; bir yandan da meraklılar için tüm özel hayatınızı şeffaflaştırabiliyor.

Bebek bilgisayar

ABD, UK, Kanada, İspanya, Fransa, Almanya, İtalya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya’da 2200 çocuk sahibi kadınla yapılan bir araştırmaya göre, iki yaşından çocukların %81’i şimdiden bir şekilde internette. Bebeklerinin resimlerini Facebook’da paylaşıma açan ebeveynler, çocuklarını fotoğraflarını sosyal paylaşım sitelerine yükleyenler, daha konuşmayı bilmeyen çocuklar adına alınan e-posta hesapları ve şimdiden çocuklar adına açılmış Facebook hesapları…

Öyle ya da böyle, siz daha bırakın sağlıklı bir karar verebilecek olgunluğa erişmeyi, yürümeyi bile öğrenemeden adınız çoktan bir yerlere kaydediliyor.

Bilmiyorum size normal gibi görünebilir bu araştırmanın sonuçları. “İnsanların çocukları adına Facebook hesabı almasında ne gibi bir zarar var” diyebilirsiniz. Bilemiyorum, belki de haklısınız ama bence kişisel gizliliğinizi bu kadar hafife almayın.

kaynak: businesswire.com

Bir cevap yazın