İki GeForce GTX 460 Bir GTX 480’i Yener mi?

GeForce GTX 460 fiyatına göre sunduğu performans açısından çoktan kendini kanıtladı. Peki, iki tanesi bir araya geldiğinde Nvidia’nın amiral gemisi GTX 480’i geçebiliyor mu? Şimdilik sadece şu kadarını söyleyelim SLI-destekli bir anakart alsanız iyi olur.

Ekran kartı devleri AMD ve Nvidia sürekli üretim teknolojilerinin sınırlarını zorlayarak birbirlerini alt etmeye çalışıyorlar. Ancak performans tutkunlarının tatmin etmek o kadar kolay bir iş değil. Nvidia’nın GeForce GTX 480 modelini duyurduktan sonra yaşadığı üretim sıkıntıları sırasında kullanıcıların ekran kartını güçlü olduğu kadar sıcak ve pahalı olduğu için eleştirmesini örnek gösterebiliriz.

Bu özellikler daha düşük fiyatlı türevlerde yeterince öne çıkmadığı için GeForce GTX 465’in pek beğenilmemiş olması kimseyi şaşırtmadı. Bu teknolojinin orta seviyeye inmeden önce önemli oranda elden geçirilmesi gerekiyordu.

GeForce GTX 480 ve GTX 460 SLI

GeForce GTX 480 ve GTX 460 SLI

Bu oranda bir evrimleşme Nvidia’nın GF104 yongasıyla gerçekleşti. GeForce GTX 480’in yarısından az bir fiyata satılan Nvidia’nın 1 GB GeForce GTX 460 ekran kartı sınıfının en ileri seviye başarımlarından birisini gösterdi. Hem de çok daha az ısınarak bizden tavsiye edilir ödülünü almayı başardı. Açıkçası GeForce GTX 460’ın başarımı bizi o kadar etkiledi ki bunlardan iki tanesinin amiral gemisi GTX 480’i geçip geçemeyeceğini merak ettik. Cevapları aramamız için Sparkle Computer gerekli olan kartları sağlayarak bize yardımcı oldu, kendilerine teşekkür ediyoruz.

AMD hayranlarına not: Bu yazının konusu GeForce GTX 460 SLI başarımını GeForce GTX 480 ile karşılaştırmak. GeForce GTX 480’in birden fazla Radeon ekran kartı karşısında nasıl bir başarım sergilediğini görmek için geçtiğimiz günlerde yayınladığımız Asus ARES incelemesine bakabilirsiniz.

18 Yorum

 1. darkhellious1

  zamanında ati sever arkadaşlar çok dalga geçti ama nvidia gerçekten en iyisini neredeyse yaptı bana kalırsa.Nvidia 5000quadro ile neredeyse kapışmak için sesleri duyulacak kadar iyi.Her ne kadar geç kalınmış bir fermi olsada atinin elinden çıpayı tekrardan alması muhtemel.Hatta 2nci bir 8800GT diyebiliriz.480’e gelince her ne kadar boş gibi görünseee bence sli olarak kıral.3lü 5870 düzenğini rahatça yenebiliyor 2sli sistem ile daha ne?

 2. PcMaKeR

  Testi incelemeden önce başlıktaki soruya direk cevabım: Canına bile okur olmuştu. Haklı çıktım. 500 Dolara süper bir grafik çözümü.

  Bütün testlerde 480 gtx i geçmiş. Fakat haksızlık var yinede. tek gp vs çift gpu gibi olunca olmuyor değil mi?

  Birde şeye gıcık oluyorum. ati 5970 ile karşılaştıran olmamış daha. kendi içinde çift gpu ile gelen kartı 480gtx ile karşılaştıranlar var hala.

 3. burak

  Ya başlarım Ati’ye tam bir rezalet 6 yıldır kullanıyorum allah cezalarını versin bu kadar kötü yazlım olmaz kardeşim her sürücü ayrı hatalı deliye döndüm artık oyun oynayamaz oldum bırakın ya alın nvidia keyfinize bakın uzak durun atiden

 4. manyaque

  Bugüne kadar 2 kere Ati kullandım kartlarına lafım yokta be kardeşim hiçmi adam gibi yazılım olmaz. Tamam Nvidia da yazılımda hata yapıyor bazen ama ATI tam sallama yapıyor bu işi.

  • PcMaKeR

   Benim yazdığımı önce anla da sonra benim görüşümü eleştir bir zahmet…

   Hiçbir zaman tek gpu ile birden fazla gpu nun kapışmasını hazzetmiyorum. Anladın mı şimdi. Geçti mi filtreden?

 5. şakir

  Herkese saygılar,

  Öncelikle Sparkle nin GTX460 modelinin iki farklı versiyonu var.

  1. 675Mhz-768Mb.-192Bit. =$?

  2. 700Mhz-1024Mb.-256Bit. =$? şimdi farklı markalarıdan yolaçıkarak (Heniüz sparklenin GTX460 modelleri piyasada yok) “diyelimki 2. deki karttan iki tanesinin fiyatı bir Sparkle GTX485 fiyatını baya geçiyor.(piyasada Sparkle GTX485 mevcut ve 1.140TL.).

  Benim kanatime göre 1. şıktaki iki kart Sparkle GTX485 ten performanslı olacağını sanmıyorum. Bence tek artı yanı olarak 2. şıktaki kartların daha performanslı olması fiyat olarak makul olması değil.

  Saygılar iyi çalışmalar. 

 6. brulvahnatu

  ben birşey sormak istiyorum mbtın ekran kartına ne gibi bi faydası vardır.yani mbtı yüksek olan kartlar dahamı rahat ve performanslı  calısır az mbtı az olan kartlara göre

  • Ziyaretçi

   Ekran kartında daha fazla mb demek yüksek çözünürlüklerde daha rahat çalışması demektir.Bu kartın 768 mb’lık modeliyle 1024 mb’lık modelini ele alırsak ekranın çözünürlüğü arttırıldığında 768’lik versiyon diğerine göre daha çok performans düşüşü yaşayacaktır.

 7. selo12

  ewt arkadaşım mb tı ne kadar büyük okadar  iyi tabi çekirdek hızı ve veri yolu dediğimiz(bit)te buna paralelse hızı veya veri yolu genişliği yüksekse yani daha hızlı ve performanslı çalışır.

  • Hamdi Kellecioğlu

   8x olmasının sorun olacağını sanmıyorum ancak 4x olursa dar boğaz yaşanma ihtimali var. Ancak piyasadaki çoğu anakartın ikinci PCIe yuvası 8x hızında çalışıyor.

 8. 4MaxPayne

  GTX 480,GTX 580 ve HD 5870 almayı düşünüyordum.Ama buradaki yazıyı okuyunca ve birkaç yerde daha araştırınca 2 tane GTX 460 SLI yapmanın çok daha makul olduğuna karar verdim.2x GTX 460 GTX 480’i  ve HD 5870’i her alanda eziyor GTX 580’e ise kafa tutuyor.

 9. Ziyaretçi

  arkadaşım bende GTX 460 SLI var pefrormansından çok memnunum ki overclock yapmadan kullanıyorum  overclock ile 850mhz voltaj vermeden stabil çalışıyor. sanada tavsiye ediyorum GTX 460 SLI dediğin gibi çoğu kartı eziyor

 10. 4MaxPayne

  Bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim arkadaşım 2 tane Gigabyte GTX 460 OC siparişi verdim Çarşamba günü elime geçecek performansı mükemmel olacak diye tahmin ediyorum kartlar elime geçince tam performans konusunda bilgi verebilirim.

Bir cevap yazın