İki Alemin Kralı: Intel Xeon İçin 875P’li Asus PC-DL

Belleğe Aç

Intel 875P’yi üst düzey masaüstü bilgisayarlar veya giriş seviyesi iş istasyonlarına yönelik bir yongaseti olarak sınıflandırdı. Bu, 875P’nin ASUS’un burada yapmaya çalıştığı türde bir uygulama için mükemmel bir seçim olmasını sağladığı gibi, Pentium 4 ile Xeon’un aslında ne kadar benzer olduklarını da gösteriyor. Aksi halde PC-DL gibi bir anakart geliştirmek aslında olduğundan çok daha karmaşık bir hale gelirdi. Anakartın temel hedefi bellek performansını artırmak. Intel’in masaüstü yongasetleri bunun nasıl yapılacağına dair mükemmel örnekler sunuyor. İlk 845’in PC133 SDRAM bellek desteğiyle duyurulmasından bu yana, bellek teknolojileri hızlandıkça ortalama performans büyük miktarda arttı. Bugün, hızlı bir Pentium 4, çift kanal DDR400 ile birlikte, belleğe dayalı testlerde XEON’dan bile iyi bir sonuç alacaktır. Bunu grafiklerde siz de görebilirsiniz.

Opteron ile AMD de bellek performansının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Bu işlemci, bizzat kendi üzerinde, CPU ile yongaseti arasındaki yavaş veri alışverişini ortadan kaldıran entegre bir bellek denetçisine (çift kanal DDR333) sahip.

Kolay Overclock

Ha, 875P-Xeon ikilisinin bir avantajı daha var – overclock edilebiliyor. Yongaseti resmi olarak 800 MHz FSB ile çalışabildiği, ama sık sık 1000 MHz’in üzerine overclock edilebildiği için, 533 MHz FSB’ye sahip Xeon’u en küçük performans damlası çıkana kadar sıkmak oldukça kolay olmalı. Ama lütfen unutmayın, bu işi yapacak olan FSB hızının 800 MHz’e çıkarılmasından çok, işlemci çekirdeğine binen devasa yük olacaktır.

Belleğe Aç

Bir cevap yazın