İki Alemin Kralı: Intel Xeon İçin 875P’li Asus PC-DL

İki Alemin Kralı: Intel Xeon İçin 875P'li Asus PC-DL

Üst düzey donanımlarla her zaman aynı sorun yaşanır – işlemciler nefesinizi kesecek kadar hızlıdır, ama platformlar daima bir adım geriden gelir. Bunun nedeni sunucu kullanıcılarının yüksek güvenilirliği yüksek performansa tercih etmeleridir. Yine de Asus, yeni Xeon’u diğer platformlar gibi yavaşlatmayacak iş istasyonu anakartları olursa, bunların rağbet göreceğine inanıyor. Bu yüzden de Intel’in masaüstü sistemler için geliştirdiği en iyi yongasetine dayanan bir çift işlemcili bir Xeon anakart yarattı.

Ama mesele Xeon’a gerçekten kendisini gösterebileceği bir platform sunmaktan ibaret değildi. Intel’in E7505’i, hatta ServerWorks’ün Grand Champion Serisi çok pahalı. Bu anakartlar PCI-X, büyük bellek denetçileri ve farklı bileşenler arasında güçlü konektörlerle geliyorlar.

Ağır sıkletler bununla da yetinmiyor: ServerWorks yongasetleri ECC’li, kayıtlı DIMMler istiyor. Intel’in E7505’inin “unbuffered” RAM’lerle de çalışabilmesine karşın bellek üreticileri – bize déjà vu yaşatacak şekilde – güvenilirlik sorunlarından dem vurarak bu kapıyı hızla kapatıyorlar. Haklılar da – “registered” bellekler sinyal kalitesini yüksek tutmada yardımcı oluyor.

Ama eğer bir PC iş istasyonunuz ya da trafiği az olan bir sunucunuz varsa, ihtiyaçlarınız o kadar şiddetli olmayabilir. Bu durumda donanım sorunları yüzlerce kullanıcının hayatını zorlaştırmayacaktır. Siz sorunu çözene kadar en fazla, sadece bir kullanıcının üzerinde çalıştığı projenin aksamasına neden olabilir.Ve eğer bilgisayarı boot etmek için yalnızca 4 GB ana belleğe ihtiyacınız varsa, Asus PC-DL pahalı bir iş istasyonu anakartı için iyi bir alternatif olabilir.

İki Alemin Kralı: Intel Xeon İçin 875P'li Asus PC-DL

Bir cevap yazın