IE’nin Rakipleri, AB için Tarayıcı Seçimine Karşı Çıkıyor

Microsoft Avrupa Birliği’nin tekelcilik suçlamalarına karşı kullanıcıların Internet Explorer dışında başka bir tarayıcıyı da seçmelerini sağlayacak “seçim ekranı” (ballot-screen) diye bir çözüm geliştirmişti. Bununla beraber Internet Explorer’in rakipleri buna da karşı çıktı.

Wall Street Journal gazetesinin yayınladığı bir rapora göre Opera, Adobe Systems, IBM, Oracle, Red Hat ve Sun Microsystems’in de aralarında bulunduğu bir grup şirket (ECIS grubu) Microsoft’un seçim ekranı önerisinin bir çözüm olmadığını ileri sürüyor. ECIS grubu Microsoft’un çözümünün kullanıcıları tehtid edici veya kafalarını karıştırabilecek bir dizi soru ve uyarı ile başbaşa bırakacağını iddia ediyorlar. Mesela “Internet Explorer’i seçmezseniz, internetten gelecek saldırılara karşı savunmasız kalabilirsiniz” gibi.

ECIS grubunun avukatı Thomas Vinje Computerworld’e yaptığı açıklamada “Microsoft komisyona seçim ekranı önerisini yutturarak uyanıklık yaptığını zannediyor ama biz bu ucuz numaraları yutmayız” benzeri bir ifadede bulunmuş.

Diğer tarayıcı geliştiricilerin endişelerini anlamak mümkün fakat Internet Explorer’in Microsoft’un kendi ürünü olduğu ve dolayısıyla diğerlerinden daha öncelikli bir konumda olacağı unutulmamalı. Önemli olan Microsoft’un bu önceliğin dozunu iyi ayarlaması. Kullanıcıların ilerde zorunlu olarak IE kullanmasına yol açacak ve diğer tarayıcıların yaşam alanlarını daraltacak girişimlerden kaçınılması gerekiyor.

2 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Kullanıcıların ilerde zorunlu olarak IE kullanmasına yol açacak ve diğer tarayıcıların yaşam alanlarını daraltacak girişimlerden kaçınılması gerekiyor.

    Bugün internetten ve bilgisayardan anlamayan birine devlet hastanesinden randevu almak için sitesine girdim ie den başka tarayıcı desteklemediği yazıyordu. Hayır ne alakası var da illede ie anlamadım. ie kullanmayanın canı can değil mi? İşte bu sebeptendir ki ie aslında tamamen ölmeli ya da diğerlerine ayak uydurmalı. Sonuçta kullandığım elektriğin, internetin ve evin kirasını bana ie ödemiyor. Bu benim hakkımsa ve ie bunu umursamadan ben yaptım oldu diyorsa canı cehenneme.

  2. lterlemez

    Aynı şey işletim sistemi içinde geçerli, şimdi yeni makineler, vista veya W7 ile gelecek. Peki benim çevresel donanımlarımı %100 destekleyeceğini ve %100 desteklenmesini sağlayacağını garanti ediyor mu? Etmiyor, yani bilerek veya bilmeyerek donanım üreticileri ilede danışıklı döğüşüyor. Örneğin, xp döneminde alınmış hala çalışan bir tarayıcı için %100 sürücü desteği sağlanacak mı? Yoksa, her zamanki gibi para yine son kullanıcının cebinden mi çıkacak. Böyle politika olmaz. Yaklaşık 10 yıldır, sapa sağlam çalışan bir tarayıcıyı çöpe atıp (çevre kirliliğine, kaynak savurganlığınada sebep olmayacak mı?), sadece ve sadece Vista veya W7 ile uyumlu diye yep yeni bir tarayıcı mı almak zorundayım? Üstelik, MS XP desteğini bitirip, en azından Vista sürümüne geçilmesine zorlamayı düşünüyor.

Bir cevap yazın