IE8 Dünyanın En Çok Kullanılan Web Tarayıcısı Oldu

Firefox 3.5 kısa bir süre boyunca dünyanın en çok kullanılan web tarayıcısı unvanına sahip olmuştu ki 3.6 sürümü çıktı ve geriye düştü. Çünkü Firefox tutkunları yavaş yavaş 3.5’dan 3.6’ya yükseltiyorlar. Böylece Microsoft’un yeniden ön plana çıkması için bir boşluk doğmuş oluyor.

Araştırma şirketi Net Application’un verilerine göre ocak ayında Internet Explorer 8 %27.9’luk pazar payıyla liderliği kaparken, işletim sistemi bazında da %25.6’lık bir oranla birinci oldu. Her ne kadar Internet Explorer 8’in birinci olması şaşırtıcı bir durum olmasa da, tüm Internet Explorer sürümlerinin toplam pazar payının giderek azalması daha önemli. Zira geçen sene toplam %70’in üzerindeydi. 2010’un ilk ayının sonunda ise %62’ye kadar gerilediğini görüyoruz. Her geçen gün rakip web tarayıcıları daha iddialı bir şekilde önümüze çıkmakta. Bu durumda Microsoft’un kendi payını koruması için epey çalışması gerekiyor.

Internet Explorer 8’in yükselişini körükleyen etmenlerden biri de güvenlik. IE8 zararlı yazılımlara ve korsanlara karşı son derece dayanıklı bir web tarayıcısı. Kapalı kaynak kodlu olmasının bunda etkisi var mıdır bilmiyoruz.

1 Yorum

  1. JeanKillah

    Firefox Karşısında IE8 Dünyanın En Çok Kullanılan Tarayıcısı..İlginç açıkcası şaşırdım daha 1 sene önceki veriler açık ara firefox götürüyordu.IE yeni versiyonlarıyla yıkılan prestijini toparlıyor demekki.

Bir cevap yazın