IDF Sonbahar 2006: Core 2 Quadro’dan 80 Çekirdeğe

Dört adet işlem birimini bir pakette toplayan Core 2 Quadro, IDF'in merkez konusuydu.

Dört adet işlem birimini bir pakette toplayan Core 2 Quadro, IDF’in merkez konusuydu.

Intel Devoloper Forum veya IDF, Intel’in etkinlik takvimindeki en önemli olaylardan birisidir. Bu sonbaharda gerçekleşen toplantı en önemlisi Core 2 Quadro işlemciler olmak üzere pek çok haberle başladı. Intel’in genel müdürü Paul Otellini masaüstü ve girişimci pazarında dört çekirdeğin artılarından bahsetme fırsatını kaçırmadı ve en sevdiği inceleme sitesi olarak belirttiği Tom’s Hardware Guide’ı kaynak olarak gösterdi.

Kaynak olarak aktardığı yazımız iki hafta önce yayınladığımız “Kentsfield” dört çekirdekli işlemci önizlemesiydi (preview). Bu yazı için Intel’den herhangi bir şey beklemiyorduk, örneklerin temin edilmesi için herhangi bir destek de almadık; yine de yazımızın gelecek nesil işlemciler hakkında bilgi arayan herkese faydalı olduğunu görmek bizleri sevindirdi.

Apple ve Intel Ortaklığı

Intel, önümüzdeki yıllarda karşılaşacaklarımızı şimdiden hazırmış gibi göstermek konusunda çok başarılı. Her ne kadar ürün gamı henüz esnek olsa da ve arada düzeltmeler gerektirse de Intel’in verdiği bu izlenim teknolojik açıdan doğru. 65 nm üretim süreci artık masaüstü, taşınabilir sistemler ve sunucular için kolayca bulunabilir durumda ve rakibi (AMD) hala 65 nm teknolojisini seri üretime uyarlamaya çalışıyor, böyle bir ortamda Intel’in rekabette iki yıl önde olma hedefi ulaşılmış gibi görünüyor. Bunlara ek olarak 45 nm üretim sürecinin de 2007’nin ortalarında hayata geçirilmesi planlanıyor.

Apple’ın, Core mikro mimarisi tarafından tetiklenen, Intel trenine binme isteği her iki firma üzerinde de olumlu etki yaratmış: Intel ortaklığın çok faydalı olacağını düşünüyor çünkü Apple, iki işlemcili Intel Xeon Woodcrest işlemcisi kullanan, profesyonel sistemlerine (Apple Mac Pro) kendini adamış durumda.

Apple ve Intel birlikte gayet iyi çalışıyorlar.

Apple ve Intel birlikte gayet iyi çalışıyorlar.

Resim Galerisi
Resim galerisi için tıklayın!

Bir cevap yazın