IDE’li RAID 1.5: Yeni Bir Özellik mi Göz Boyama mı?

IDE'li RAID 1.5: Yeni Bir Özellik mi Göz Boyama mı?

Gün geçtikçe daha fazla insan RAID dizelerini basit bir sabit diske tercih ediyor. Kişisel kullanıcılar yüksek transfer hızlarından yararlanabilmek için bunları kullanmaya başlıyorlar. Profesyonel kullanıcılar olabilecek disk hatalarına karşı bu şekilde kendilerini koruyorlar.

RAID denetleyicileri, anakart üreticilerinin ürünlerine eklemeyi sevdikleri popüler ve pratik eklentiler. En basit şekilde bile daha fazla sabit disk bağlamanıza yarayan ekstra bir IDE kontrol kartı almanız mümkün. Böylece siz de bilgisayarınıza iki veya dört sabit disk ile bir RAID dizesi kurabilirsiniz.

Ev sistemleri ve basit sunucularda genel olarak iki tip RAID kullanılmakta. Stripping (şeritleme) olarak da bilinen RAID 0, transfer hızını arttırır; mirroring (aynalama) olarak da bilinen RAID 1 ise bir sabit diskin içeriğini, disk kapasitenizi yarıya indirerek, ikizi olan diğer bir disk ile devamlı olarak senkronize eder.

RAID 0’ın en hızlı, RAID 1’in en güvenli yöntem olduğuna hiç şüphe yok. RAID 1’in yararını, diskiniz hata verdiğinde göreceksiniz. Sisteminiz çalışmaya devam edecek ve hata veren sabit diskiniz yenisiyle değiştirildiğinde RAID normal işlevine geri dönecektir. Diğer taraftan RAID 0, sistem güvenliğini kapasite ve performans için gözardı ediyor. Ne kadar fazla diskiniz varsa sisteminizi çökertebilecek disk hataları da aynı oranda artıyor.

Tek sabit disk kullanmak dışında, hem bilgi güvenliği hem de yüksek performans sağlayabilen bir RAID çeşidi olmalı değil mi?Tabii ki var ve adı da RAID 5. Bu RAID çeşidi üçten az olmamak kaydıyla disklerinize eşit miktarda bilgi dağıtır. Eşlik (parity) bilgisini (XOR) hesaplayabilmek için ufak bir RISC yongası gerektiğinden, güçlü bir denetleyici gerektirir. Buna daha ucuz bir alternatif ise dört sabit disk ile çalışan ve iki RAID 0 dizesini aynalayan (0+1 veya 1+0), RAID 01 veya 10’dur.

RAID 5 anakartlarda bütünleşik olarak bulunmasa da, RAID 01 ve 10 bulunuyor. Fiyatları ise hayli yüksek. Ufak bir sistem için en iyi çözüm RAID 1 veya RAID 5’tir. Bu da DFI ve HighPoint’in öne çıktığı nokta oluyor. Kitapçığa göre en son LanParty serisi anakartlarda HPT372N yongası iki sabit disk ile RAID 1.5’i desteklemekte. Buna bir göz atmaya karar verdik. (Ç.N: THG Türkiye olarak son incelediğimiz Epox EP-4PDA2+ anakartta da benzer bir yonga var.)

Bir cevap yazın