IDE Dersleri, Bölüm 3: RAID Kullanımı

Herkese Uygun Bir Şey Var: Olası Uygulamalar

RAID 0 en hızlı seçenek olmasına karşın, aynı zamanda en az güvenilir seçenektir. Örneğin dört sabit disk kullandığınızda veri transfer hızı 100 MB/sn’yi bile geçebilir ancak hata toleransı hiç yoktur. Sabit disk zamanla yıpranan mekanik bileşenlere sahip bir cihazdır. Dolayısıyla mekanik kökenli hataların çıkması zaman meselesidir. Ancak bir elektronik hata veya küçük bir üretim hatası bile felakete yol açabilir.

Bu nedenle RAID 0 uzun vadeli veri depolama işleri için önerilmez; sadece dosya veya veritabanı sunucularındaki gibi verilerin geçici saklandığı çok hızlı depolama alanları oluşturmak için kullanılabilir. Sisteminizin istediğiniz anda aynalanmasının (yedeğinin alınması) gerektiği durumlarda ise RAID 1 en iyi seçenektir. Bir “hot swap” dolabına sahipseniz, sabit diski sistem çalışırken bu sistemden çıkarıp başka bir bilgisayarda aynı boyuta sahip başka bir diske aynalamanız da (yedeklemeniz) mümkündür. Ardından disk tekrar eski yerine takıldığında RAID denetçisine bağlanarak RAID 1 üzerinden tekrar diğer diskin kopyasını kendisine kaydeder.

RAID 1 bir sabit diskteki verilerin (özel durumlarda, bir dizi sabit diskteki verilerin) bir başka diske gerçek zamanlı yedeklenmesinden başka bir şey değildir. Bu yüzden bazı kişiler RAID1’in hiç performans avantajı sunmadığını düşünerek yanılıyorlar. Yazma operasyonlarında tek diske göre bir performans artışı olmasa da, verileri okurken teorik olarak veri transfer hızının analog RAID 0’daki transfer hızıyla aynı olması mümkün. Çünkü mantıken verinin çeşitli kısımları RAID dizesindeki farklı disklerden aynı anda okunabilir. Pratikte ise, bazı farklılıklar vardır; çünkü okunacak veri RAID 0’daki gibi disklere düzenli paylaştırılmış şeritler halinde hazır değildir. Bunun yerine denetçinin belirli desenlere göre bu ayırımı yapması gerekir.

Ana hedefiniz maksimum veri güvenliği ve minimum kurtarma gereksinimi ise (yani basit sunucularda) RAID 1 kullanmak anlamlıdır. Çoğu RAID denetçi, sabit disk değiştirildikten sonra kurtarma işlemini bağımsız olarak yapabilir. Tabii bunu sistem çalışırken yapabilmek için sabit disklerin “hot-swap” dolaplarında kullanılıyor olması şarttır.

RAID 3 popülaritesini giderek kaybediyor, çünkü RAID 5 aynı avantajı daha az dezavantajla sunuyor. En büyük avantajı tüm verileri birkaç diske, şerit dizileri halinde dağıtarak veri transfer hızlarının hissedilir ölçüde artmasını sağlamasıdır – aynı zamanda disk çökmelerine karşı koruma sunar. Dezavantajı ise parite verilerinin sadece bir diske yazılabilmesidir. Bu yazma performansını büyük ölçüde düşürür.

RAID 3 genelde çoğunlukla statik verilerin bulunduğu veya veri güvenliğini tehlikeye atmadan RAID 0’ın sunduğundan daha iyi performans isteyen sunucularda kullanılır. Düşük okuma performansının çok fazla ağırlık taşımaması için basit bir yoldur.

RAID 5 günümüzün üst seviye sunucu pazarının hakimidir. 4 ila 7 disk kullanıyorsanız bu dize gerçek bir performans şampiyonudur ve sürücüler büyük kapasiteliyse buna paralel büyük partisyonlara izin verir. RAID 3’ün aksine parite verileri tüm disklere dağıtılan şeritlere entegre edilmiştir ve performans üzerinde olumlu bir etki yaratacak şekilde dağıtılmıştır. Bunun sonucunda RAID her tür uygulama için yüksek performans sunar.

Bir cevap yazın