IDE Dersleri, Bölüm 3: RAID Kullanımı

The article first appeared in Tom’s Hard News Email Newsletter

IDE Dersleri, Bölüm 3: RAID Kullanımı

Bu yazı dizisinin ilk iki bölümünde IDE’den ve RAID’in teknik yönlerinden epey bahsettik. Geriye sadece pratikle ilgili şu gibi sorular kaldı: Her bir RAID seviyesinin performansı nedir? Hangi seviye hangi uygulamalar için daha iyidir?

RAID 0 ve 1 birbirinden ateş ve su gibi farklı olan seviyeler; en yüksek performansı veren RAID 0’da verilerinizi yüksek risk altındayken RAID 1 maksimum güvenlik sunuyor. Her ikisini de istiyorsanız bütçenizi epey bir genişletmelisiniz. RAID 3 ve 5 seviyeleri parite bilgilerini sakladıklarından bir diskin çöktüğü durumlarda, bu disk değiştirildiğinde tüm veriler geri alınabiliyor. Ancak bu sağlama (checksum) işlemleri için çok güçlü bir işlemciye ihtiyaç var – en iyi seçenek RISC model (Reduced Instruction Set Computing) bir işlemci, çünkü bu işlemciler bu görev için optimize edilmişlerdir. İlgili RAID denetçileri pahalı ve en azından 3 sabit diske ihtiyacınız var.

Bir RAID Dizesi Oluşturmak

Bir RAID dizesini oluşturmak genelde pek zaman almaz. Özellikle 0 ve 1 modları için denetçinin BIOS’unda RAID dizesine dahil edilecek diskleri seçmek yeterlidir. Son olarak, sistem boot ettikten sonra yeni sürücü formatlanmalıdır (daha önce, Windows altında RAID denetçinin sürücüsünü yüklemek gerekebilir).

RAID 3 veya RAID 5 dizelerinde denetçiler genelde birkaç saat süren bir ilk başlatma prosesini çalıştırırlar.

Bir cevap yazın