IDE Dersleri, Bölüm 2: RAID ile Performans ve Veri Güvenliği

Yeni Başlayanlar İçin: Erişim Süresi Ve Veri Transfer Oranı

Çok yakında yeni nesil sabit diskler ilk kez 200 GB’lara ulaşan kapasiteler sunacak – iki sene önce söylenseydi herkesi hayrete düşürecek bir kapasite.

Bunun ötesinde, bir diskin performansını belirleyen iki önemli faktör var: Erişim süresi (access time) ve veri transfer oranı. Her ikisinin de ne olduğu isimlerinden belli: Erişim süresi verinin diskten istenmesi ile o verinin okunmaya başlanması arasında geçen zamanı ifade eder. Gün boyunca disk üzerindeki farklı farklı sektörlere erişilip veri okuma ve yazma yapıldığı için bu özellik çok önemli hale gelir – özellikle de küçük miktarlarda veriler yazılıyor ve okunuyorsa. Erişim süresi ne kadar kısaysa, o kadar iyidir. Arama süresi (seek time) ise genelde ürün tanıtımlarında daha çok kullanılan bir terimdir ve sadece verinin bulunma süresini hesaplayıp veriye erişildiği gecikme süresini hesaba katmadığından genelde daha kısa olur. Elmalarla portakalları kıyaslamak istemiyorsanız, gerçekten bu gibi ayrıntılara dikkat etmelisiniz.

İkinci faktör veri transfer hızıdır. Bu da diskin veri yoğunluğuna (GB cinsinden disk plakası yüzeyinin birim alanına veya disk plakası başına düşen kapasite) ve sürücünün dönüş hızına bağlıdır. Disk plakası üzerinde veri oyukları arasındaki mesafenin kısa olması ve bunların okuma-yazma kafalarının altından daha hızlı geçmeleri, birim zamanda daha fazla verinin okunup yazılabilmesini sağlar.

Aslında, verinin bulunması ile veriye erişimin gerçekleşmesi arasındaki gecikme sürelerini büyük oranda kısalttığından, devir hızının erişim süreleri üzerinde de büyük bir etkisi vardır. “Cache” olarak bilinen tampon bellek alanının büyük olması da performansı oldukça etkiler. Bugünlerde genelde 2 MB tampon bellekli modeller yaygın ancak 8 MB’a kadar tampon belleğe sahip modeller bulmanız da mümkün. Son olarak, biraz da sabit diskin elektronik parçalarından bahsedelim. Bunlar bütün erişimleri yerine getirmekten sorumludur ve ardarda çok sayıda erişim gerçekleştirmeleri söz konusu olduğunda güçlü ve zayıf oldukları yönleri belli ederler.

Diğer birçok sistem bileşeninin aksine, sabit diskin performansı ince ayarlar veya “overclock” ile arttırılamaz. Erişim süresini küçük yazılımlarla değiştirebilirsiniz, fakat bu yöntem aslen çalışma sesini azaltmak ya da disk üzerine dağılmış veriyi birleştirerek verimliliği artırmak için kullanılır.

Bir cevap yazın