IDE Dersleri, Bölüm 2: RAID ile Performans ve Veri Güvenliği

Giriş

Bilgisayarlar çıktığından beri hep daha fazla performans istenmiştir. Özellikle hız gerektiren durumlarda, sabit diskin çoğu kullanıcın sandığından daha fazla etkisi vardır. Windows performansı optimize etmek için araçlar sunar, fakat disklerin fiziksel potansiyelinin bir sınırı vardır. Birkaç sabit diski eşzamanlı kullanmak bu sorunu hafifletmeye oldukça yardımcı olur.

Bunun için gerekli teknoloji RAID (Redundant Array of Independent Disk Drives – “birbirini destekleyen bağımsız, ucuz disklerden oluşan dize”) olarak bilinir. Basitçe açıklamak gerekirse, veri transfer hızlarının artması ve güvenliğin yükseltilmesi amacıyla birkaç sabit disk bir arada kullanılır. Bunun için, elinizde bulunan sabit disk sayısına göre farklı modlar seçebilirsiniz: Diskin çökmesine karşı veri güvenliğini arttırmak, performansı arttırmak ya da her ikisi birden. Böyle bir sabit disk dizesi için, sabit disklerin yanında seçilecek modlara uyacak doğru RAID denetçisine de ihtiyacınız olacaktır. Bu denetçiler boş bir PCI yuvasına sahip herhangi bir bilgisayara takılabilir ya da anakarta entegre edilmiş olabilirler.

Doğru sabit diskleri seçmek için iki şey göz önüne alınmalıdır: Sürücü kapasitesi ve devir hızı (rpm – devir/dakika). Günümüzdeki diskler UltraATA/100, hatta UltraATA/133 arabirimini kullandıkları için yeteri kadar hızlı olduklarını söyleyebiliriz. Yüksek devir hızları, maksimum transfer hızına ve minimum erişim süresine izin verirler fakat yüksek ısı ve sesi de beraberinde getirirler. RAID prensip olarak herhangi bir sabit disk ile çalışabilir. Bu yazıda ise teknolojinin daha ince noktalarına odaklanacak ve tüm önemli detayları göz önüne sereceğiz.

Bir cevap yazın