IDE Dersleri, Bölüm 1: Esaslarına ve Teknolojilerine Detaylı Bakış

IDE Dersleri, Bölüm 1:  Esaslarına ve Teknolojilerine Detaylı Bakış

Ne yazık ki pazarlama uzmanlarının eşit ağırlıktaki diğer önemli faktörleri ikinci plana itmeleri nedeniyle, bilgisayar satın alırken en çok önem verilen iki kelime gigahertz ve gigabyte’dır. Fakat hepimizin bildiği gibi bir saat ancak tüm çarkları uyumlu çalışıyorsa doğru çalışır.

Bu örnekteki çarklar depolama alt sistemine ya da sabit diske benzetilebilir. Son model bilgisayarınızın çok baba çalışması ya da hayal kırıklığı yaratması diskin sadece kapasitesine değil aynı zamanda performansına da bağlıdır.

Hızlı sabit diskler üzerine pek çok makale Toms Hardware Guide’da yer aldı. Sade veri transferinden video düzenlemeye ya da Windows için takas dosyası kaydından sistem açılış süresine kadar. Şurası bir gerçek ki sabit disk kapasitesi hiçbir zaman yeterli olmaz. Her gün daha çok kullanıcının RAID (Redundant Array Of Independent Disk Drives) üzerinden iki ya da daha fazla diski kullanmasının sebeplerinden biri de bu. Bu serinin ilerleyen bölümlerinde bu konuda detaylı bilgi vereceğiz.

Bu ilk bölümde IDE arabirimine – yani en sık karşılaştığımız ama en az dikkat ettiğimiz şeye – yakından göz atacağız. Tarihine ve teknik detaylarına ışık tutacak, her standardın nasıl çalıştığını inceleyeceğiz.

Bir cevap yazın