id Software’in Son Oyunu Rage’den İlk Oynanış Videoları (E3 2010)

id Software Rage ile FPS oyunlarına yeni bir soluk getirebilecek mi?

Bu soru benim de aklımı kurcalıyor bir süredir. id Software ve tabi ki, istese uzay mühendisi bile olabilecek (galiba zaten olmuştu) John Carmack, özellikle PC oyuncularının gönlünde önemli bir yer işgal eder. Hatta şimdi PC oyuncularının öve öve bitiremediği Valve, John Carmack’ın Gabe Newell’a verdiği özel destek ile bugünlere gelebilmiştir.

Fakat hızla gelişen oyun endüstrisine (biraz da böyle istedikleri için) id Software’in tam anlamıyla uyum sağlayamadığını, daha doğru bir ifadeyle, id Software’in bir Epic Games ya da Valve kadar büyük bir oyun stüdyosu olamadığını görüyoruz.

RAGE

id Software artık oyun endüstrisine yön verecek grafik motorlarından çok, daha kaliteli FPS oyunları geliştirmeye kendini adamış durumda. Bu strateji kapsamında geliştirilen ilk id Software oyunu ise, Rage olacak.

Rage, id Software tarafından uzun süredir geliştiriliyor ama ilk oyun içi oynanış videoları ancak bu yılki E3 fuarında bizlerle buluştu.

Açıkcası, Rage’in keyifli bir FPS olacağını düşünüyorum. Gerek ilginç oyun konsepti, gerek tamamen elle çizilmiş grafikleri, gerekse farklı oyunların oynanış dinamiklerini harmanlayan yeni oynanış dinamikleri ile Rage, belki grafik olarak yeni bir Quake 2 devrimi yaratamayacak ama oynanması keyifli bir oyunun bizleri beklediğini söylemek için de hayalgücü fazla çalışan biri olmaya gerek yok sanırım. Ah keşke bu oyun çakma FPS/RPG Borderlands’ten önce piyasaya sürülebilseymiş… Bilmeyenler, Rage’in Borderlands kopyası bir oyun olduğunu falan zannedebilir çünkü.

Rage ile buluşma tarihimiz ise PC, Xbox 360 ve Playstation 3 için 2011 fakat kesin çıkış tarihi henüz belli değil.

Bir cevap yazın