id Software Yeni Quake ve Wolfenstein Oyunlarına Kapıyı Araladı

Elimizde güzel markalar var; yok mu oyun geliştirmek isteyen?

Quake logoFPS oyunları ile bir döneme yön veren efsane oyun stüdyosu id Software şu aralar yeni FPS oyunu RAGE’e ve elbette henüz detaylarını bilmediğimiz Doom 4’e odaklanmış durumda. Yani id Software’in kısa ve orta vadeli yol haritasında yeni bir Quake veya Wolfenstein oyunu gözükmüyor.

Fakat, Shack News’in id Software kıdemli yapımcısı Jason Kim ile yaptığı röportajdan id Software’in yeni bir Quake ve Wolfenstein oyunu için hazır olduğunu anlıyoruz.

Elimizde Quake ve Wolfenstein var. Eğer bu markaları isteyen biri çıkarsa, IP haklarını verebiliriz. Ve, artık farklı bir bakış açımız var; önümüze yeni bir yol döşüyoruz. Sanırım bu markaları tekrar ortaya çıkarabiliriz…

Jason Kim’in sözlerinden de anlaşılacağı gibi id Software elindeki işlerden dolayı şu an yeni bir Quake ve Wolfenstein oyunu geliştirmek için uygun durumda değil, ama bu markalar ile geliştirilecek projelere de oldukça sıcaklar; hatta birinin bu işi üstlenmesini bekliyorlar.

id Software’in geçmişine baktığımız zaman daha önce de üçüncü stüdyolar ile ortak projeler geliştirildiğini görebiliriz. Mesela, Quake 4 ve Wolfenstein id Software ve Raven Software ortaklığında geliştirilmişti.

Açıkcası, Raven’ın geliştirdiği son Wolfenstein oyunu yüzünden bu markaya soğuk bakıyor olsam da, yeni bir Quake oyunu kesinlikle “reddedemeyeceğim bir teklif” olurdu.

2 Yorum

  1. LORDTEK

    EA Games ana yüklenici olur. Taşeronlarına fason iş yaptırarak, allayıp pulladığı (görsel ve işitsel öğelerle coşturur) Quake’in yeni oyununu millete daha önceki sayıları katlarcasına satar.
    Nasıl senaryo?

  2. lazboy

    Quake 4 dün senaryosuna hayran kalmistim oyuna biraz arac sistemi filan eklseler süper bir oyun olurdu ben beyendim Quake 4 dü bence Quake 5 iyi bir oyun olucak Wolfenstein son oyunuda güzeldi ama artik 2 cü dünya savasi sarmiyor ya eski tip silahlar eski savas sistemleri biraz farkli seyler koysalar artik ucaklar araclar robotlar gibi

Bir cevap yazın