IC mi? PC mi?

PC'ler hayatımızın önemli bir yükünü taşımaktalar. Peki eğer böyle bir özelliğe de sahip olsalardı neler olabileceğini hayal edebiliyor musunuz?

PC’ler hayatımızın önemli bir yükünü taşımaktalar. Peki eğer böyle bir özelliğe de sahip olsalardı neler olabileceğini hayal edebiliyor musunuz?

Eğer size evinizde kaç adet PC’niz var diye bir soru sorulsa, fazla düşünmeden sahip olduğunuz PC sayısını belirtecektiniz. Öte yandan kaç adet mikro-işlemciniz var diye sorulsa ilk başlarda biraz şaşıracak ve daha sonra büyük ihtimalle “Ne kadar bilgisayarım varsa o kadar tabii ki.” cevabını verirsiniz. Şimdi burada durup bir düşünelim:

Evinizde bir televizyon vardır. Peki ya bir çamaşır makinesi? Evet. Ya da bir buzdolabı? Elbette. Cep telefonu? Çağımızın olmazsa olmazlarındandır zaten. Bu cihazların üzerinde onları kontrol edebilmemiz için tasarlanmış bazı ara aygıtlar (tuşlar, uzaktan kumanda, bluetooth vs.) mevcuttur. Bu ara aygıtlar sayesinde gönderdiğimiz komutları işleyip cihazın istediğimiz işlemi yapabilmesi için bu cihazlarımızda mikro-işlemciler bulunmaktadır. Hatta kolumuzdaki basit sayısal (dijital) saatlerde bile! Saydığımız araçların her biri kendi başına bir sistem olmasına rağmen, bu araçları birçok sistemin bileşimi olarak da düşünebiliriz. Mesela, bir araba sisteminde motor sistemi, fren sistemi, vs gibi birçok alt sistem mevcuttur. Her bir alt sistem, kendi içinde daha da küçük sistemlere bölünebilir. Konuya alt sistem açısından bakarsak, her bir sistem daha büyük bir sistemin içerisine yerleş(tiril)miştir ya da gömülmüştür. Böyle sistemlere “gömülü sistemler” denilmektedir. Mesela, bir arabanın fren sistemi bir gömülü sistemdir çünkü araba sisteminin içine gömülmüştür. Günümüzde gömülü sistemlerden daha akıllı olması gerekenleri mikro-işlemciler ile kontrol etme eğilimi çok yaygındır ve büyük bir hızla da yayılmaktadır. Bu eğilimi görmenin en kolay yolu yukarıda da belirttiğimiz gibi mikro-işlemcilerin bilgisayar dışında kullanıldığı sistemlere bakmaktır. Bu sistemlerin çoğu gömülü sistemlerdir.Bir gömülü sistem standart bir PC ile benzer donanımlara sahiptir (işlemci, bellek, depolama aygıtları ve kullanım alanına göre sabit disk, RAM, grafik arabirimi, LCD gösterge vs.. içerirler). Buna ilaveten mikro-işlemciler ve onun bağlı olduğu bütün diğer elektrik, elektronik, mekanik, vs. alt sistemler de bu donanımın tamamlayıcılarıdır. Yazılım ise sistemin hafızasında saklanır. Mikro-işlemci hafızadan yazılımı okur, ne demek istediğini anlar ve çalıştırır. Bir gömülü sistemin kullandığı mikro-işlemcilerin sayısı genelde bu sistemin karmaşıklığı ya da sahip olduğu alt sistemlerin sayısı ile doğru orantılı olarak artar. Gömülü sistemlerin bir tane mikro-işlemci kullananları da vardır.

Bir cevap yazın