İbretlik Bir Beta Hikayesi

THG Blog açılmadan önce kararlaştırdığımız bir yayın felsefemiz vardı. Neydi o felsefe? Sadece olumsuz eleştiri yapmayacaktık, örnek davranışları da takdir edecek, gerekirse tuğla üstüne biz de bir tuğla koyacaktık. Takdir edeceğimiz şeyler bir yana, akıl almaz sıklıkla yeni olumsuz durumlarla karşılaşıyoruz.

İşte size yeni bir örnek; THG Oyun bölümümüzde, oyuncuların bir hayli merak ettiği Battlefield: Bad Company 2 Beta haberini vermiştik. Bu haber, Türkiye’de ilk biz de yayınlandı ve diğer Türk oyun siteleri bu haberi kaçırdı. Eğer yurtdışı oyun haberleri veren siteleri takip ediyorsanız, beta haberinin onlarda da çıkmadığını farketmişsinizdir. Bunun sebebi şuydu; BBC 2 için kapalı beta yapılacaktı ve beta testlerini yapan şirket, beta haberini fazla yaymak istemedi, çünkü bilinçsiz, deneyimsiz oyuncuların betaya katılmasını istemiyorlardı. İngilizce bilen, 18+ yaşında, deneyimli FPS oyuncuları arıyorlardı. Verimsiz geçecek bir beta test süreci, hem beta testini yapan şirket, hem de DICE için bir kayıp olacaktı.

Sizi sıkmak niyetinde değilim o yüzden detayları atlayıp, kısa geçiyorum. THG Oyun’un elit bir Steam grubu var, orijinal oyun almaya özen gösteren, bilinçli ve oyunculuk kültürüne sahip, bu yüzden neredeyse tüm haberlerimizi Steam grubumuzda da anons ediyoruz. Steam anonsumuzla BBC 2 Beta haberini gören bir üyemiz, beta haberini donanımhaber forumuna yazar ve BBC 2 Betaya DH üyelerinin akımı başlar. Beta sayfasında aranan özelliklere sahip olmayan bir çok kişi de betaya başvurur (12-13 yaşında çocukların bile betaya başvurduğunu öğrendik). Betaya başvururken yaptığınız sözleşme gereği; beta forum sayfasından ve betadan kesinlikle ama kesinlikle hiç bir bilgiyi, hiç kimseyle paylaşmayacağınız açıkça belirtilmiştir. Ne yazık ki sözleşmeyi okumadan betaya başvuran hızlı forum üyeleri, oyun içi sesli konuşma programı Team Speak’in resimlerini çekip DH forumuna yığmaya başlar (daha beta başlamadan forumdan bilgi sızdırmak nasıl bir aklın ve bilincin ürünü oda ayrı bir tartışma konusu). Gizlilik konusunda çok hassas olan Combattesting (betayı yapan şirket), bu durumu farkeder… hikayenin devamını biliyorsunuz, toplu temizlik ve benim de aralarında olduğum betaya katılan neredeyse tüm Türkler Beta sürecinden atılır. Betadan atılmakla beraber Combasttesting firmasının ileride yapacağı tüm beta testlerinden de mahrum kalmış bulunuyoruz.

Çocuk Oyuncu

PC veya Konsolu olan herkes bilinçli oyuncu olamaz.

Ara not: Donanımhaber’e beta haberini yazan üyemizi kesinlikle suçlamıyoruz. Olayların böyle gelişeceğini ne biz ne o kestirebilirdi.

Türk oyun severler için talihsiz bir durum, oyunculuk kültürümüzün nerelerde gezdiğinin güzel bir göstergesi. Bu bile başlı başına bir blog konusu iken, hikayenin devamı da var.

Combattesting’in sert şikayeti sonucu DH, beta forumundan sızdırılan bilgileri temizledi. Foruma sızdırılan bilgiler yüzünden DH yönetimini tabi ki doğrudan suçlayamayız. Tüm forum üyelerini anlık takip edemezler, kaldı ki o bilgilerin paylaşılmaması gerektiğini bile bilmek zorunda değiller. Bundan sonra DH’nin yapabileceği iki şey vardır. Ya hiç bir şey olmamış gibi yollarına devam ederler (ki böyle yapsalar kimse bir şey diyemez) ya da bu konuyla ilgili açıklayıcı bir haber yaparlar. Olayın nasıl olduğu ve olay karşısında kendilerinin takındığı durum gibi. Fakat Bölümsonucanavari adlı DH’ye bağlı oyun sitesinde konuyla ilgili habere hem şaşırdık hem de sinirlerimiz gerildi. “BBC 2 betasından Türkler ban yedi” şeklindeki haberde; olayın nasıl gerçekleştiği üstü kapalı bir şekilde anlatılmış ve DH forumlarından hiç söz edilmemiş. Sadece olaydan duydukları üzüntüyü ve şirketin bu konuda haklı olduğunu ve yanlışlıkla banlanan üyelere üzüldüklerini belirtmişler. Nasreddin Hoca misali babacan bir tavırla “sende haklısın, sende haklısın tavrı” ve sanki olay “Afrika Türk BBC 2 severler” forumunda olmuş tavırları gayet sinir bozucu. DH forumlarından betaya katılan 12-13 yaşındaki çocuklar değiliz biz, zeka seviyemizle alay eden bu haber için diyecek söz bulamıyorum. Bazı DH forum üyelerinin umursamaz, alayvari tavrı siteye de yansımış. Okuyucularına değer veren bir kafadan biz şu mealde bir şey beklerdik:

“Forumumuza sızdırılan beta bilgileri yüzünden ne yazık ki neredeyse tüm Türk kullanıcıları BBC 2 betasından atılmış bulunmakta. Dolaylı yoldan da olsa sorumlu olduğumuz durum için betadan atılanlardan özür dileriz ve bu tür konularda bundan sonra daha bilinçli davranacağımızı okuyucularımıza bildiririz.”

Onların yapamadığını biz yapıyoruz ve THG Oyun olarak bizim sitemizden haberi gören ve daha sonra betadan atılan tüm herkesten özür diliyoruz. Çünkü biz okuyucumuza saygı duyuyoruz karşıdaki insanın da duyguları olduğunu iyi biliyoruz.

48 Yorum

 1. Tahir Meylani

  Olayı getirdiğimiz bir yer yok. Olayın hiç safhasında biz yer almadık. Sadece  beta haberini girdik ve Steam grubumuzda anons ettik. Bu Türk oyuncuları için güzel bir fırsattı. BBC 2 çıkmadan deneme şansı bulacaklardı. Hem de beta testleri nasıl yapılıyor şahit olacaklardı.

  Sanki foruma bilgileri sızdıranlar ve DH forumunun olayla hiç bir alakası yokmuş gibi, rayting için “Türkler betadan atıldı” diye haber giren biz değiliz.

  Eğer hiç bir şey olmamış gibi yollarına devam etselerdi, bu blogu yazma gereği duymazdık. Özür dilemeyi geçtim, bundan sonra bu tür sızmalara karşı forumumuzda daha dikkatli olacak mod ve adminler deselerdi, oda yeterdi.

 2. Kov3nanT

  DH forum nickim Kov3nanT ve ben de başvuru yapılıp kabul edilenlerdendim. Belki Beta teamspeak kanalında görenler biliyordu.r Türkçe kanalını da ben açtırdım teamspeak`de. Sırf yeni gelen arkadaşlara yardımcı olabilmek adına. Forumda da bir arkadaşa üyelik sonrası işlemlerde yapması gerekenleri anlatıyordum. Ama asıl bomba yazıda da belirtilen, çoluk çocuğun bir anda doluşması ve beta süresicen kabul edildikten sonra, teampeak görüntülerini yayınlamasından sonra patladı. Belki o ekran görünlüleri yayınlanmasa, bir uyarıyla mesajlar silinip yola devam edilebilirdi. Neyse sağlık olsun. Ben de akıllandım artık. Her koyun kendi bacağından asılır. Yardım mardım edilmez millete…

 3. Hamdi Kellecioğlu

  Ne yazık ki bu yeni bir konu değil, bir zamanlar Atatürk seçeneğini oy bombardımanına tutarak Time’ın yarışmasından da atılmıştık. Kuralsız tasasız yaşamaya alışmış bir toplumuz. Bunun kolay kolay düzeleceği de yok. Nerede bir sistem var hemen onun açığını arıyoruz. Kendimiz bir şey üretmediğimiz gibi üretenin de işine çomak sokmaya çalışıyoruz. Elin gavuru da yasağı dayıyor tabi.

 4. Hayır Kara Murat benim!!!

  O bir kaç bilgiyi paylaşıp ilk BAN’lardan birini yiyenlerden biride benim.Paylaştığım şeyi de söyleyeyim BETA’ya katılan arkadaşlara uyarı amacı ile sadece ama sadece CT forumuna üye olanları görebileceği kural sayfasının olduğu bir link paylaştım.

  Çoğu kişi gibi bende üyelik sözleşmesini okumadan geçtim.Doğal olarak bu kuralı da atlamışız. “Okusaydım birader” diyenlerede şunu soruyorum siz kaç foruma üye olurken veya oyun yüklerken kullanıcı bilmem nesini okuyorsunuz.

  Hadi biz BAN’ı yedik kabul.CT’de 2 TS resmi ve link gösterip bizi ve bizim davet ettiklerimizi BAN’ladı onada kabul.

   

  Gidip bütün Türk’leri BAN’laması nedendir onu merak ederim.Ha bu arada yeterli bir İngilizcem var ve yaşım 22.

   

  • Tahir Meylani

   Neden üzerine alındın bilmiyorum, eğer sen yeterli kritere sahipsen betaya katılmak için ne güzel. Fakat beta testini yapan şirket, en yoğun olduğu dönemde yüzlerce Türk arasından nasıl ayırım yapacaktı kim kuralları çiğnemiş, kim yeterli kritere sahip veya değil diye. Paylaştığınız dosyalar ve 12-13 yaşında çocukların betaya katılmasını öğrenmeleri üst üste gelince  iyice göze batmışız.

   Kurallar açık, neden göstermeksizin banlama yetkisine sahipler. Hoş bir durum değil ama olan oldu işte.

    

    

 5. N/A

  DH’ye çamur atma örneğinin başka yolu. Böyle devam. Sebepsiz yere ban yediğim için de özür falan dilemiyorum, çok da umurumda ama yazı bilinçsizlik örneğini ortaya çıkarmış bir kere, yolu yok illa birileri kurban edilecek. Harika bir düşüncenin örneği… Çoluk çocuk CT’ye üye olduğundan suçludur da hepsi mi DH’den geldi bir soralım bakalım. Lütfen birşey hakkında geniş kitleleri ilgilendiren yazı yazıyorsanız ya bilgi sahibi olun ya da hiç yazmayın. 

  • Tahir Meylani

   Betadan ban yiyenler özür dilesin diye bir şey mi yazdık? Yoksa ben mi yanlış okuyorum.

   Satır aralarını iyi okuyun lütfen! Dediğimiz şu; DH ya hiç bir şey olmamış gibi yoluna devam ederdi yada bu tür durumlara karşı daha dikkatli olacağını açıklayabilirdi. Olay sanki başka bir forumda yaşanmış gibi hareket etmeleri ve bunu bir de haber yapmaları bizi rahatsız etti.

   Yaşı tutmayan herkesin DH’den üye olduğunu iddia edemeyiz fakat çok iyi bildiğimiz bir şey var CT’nin uyardığı site biz değiliz DH.

 6. Kumandan

  Ayıp bu yaptığınız, kendinizi üstün görmek adına karalama yapmak yakışıyormu size ? Felsefeniz bu mu ? Foruma sadece 1 tane TS ss’i eklememe rağmen, SS yağmurundan bahsederek çıkar elde etme ve örnek davranış sergiliyor gibi görünerek başkasını karalamak ne demek oluyor ? Felsefeniz anlaşıldı; Pireyi deve gibi gösterip yorgan yakmak, sonrada bakın deveyi öldürdük.

   

  Devam edin…

 7. Talha Turhal

  DH forumunda paylaşılan bir bilgi üzerine bu olaylar yaşanmıştır. Bu bilgiyi paylaşımı ne başka bir forumda ne de o forumun üyesi tarafından yapılmıştır. Dolayısıyla burada dikkatsiz davranan dh oyun bölümü yöneticileri ve bilinçsiz bazı üyeleridir.

  Bu blog ise hem hayıflanma hem eleştiri için yazılmıştır. Bu olayın bu yerlere gelmesindeki sebep de bsc’nin girmiş olduğu haberdir. Türkler beta sürecinden men edildi haberini yaparken neden olan olaya da değinmeleri ve özür dilemeleri gerekiyordu. Özellikle dh üyeleri ve takipçilerinden olayı büyütüp haksızken haklıymış gibi görünmeye çabalamamalarını istiyorum. Ortada büyük bir kabahat var daha da kötüleşmesin. Hassan Sabbah müridi gibi davranmaya gerek yok. Adaplı bir şekilde istişare edilmeli, özür dilenmelidir.

 8. MaRIkO

  Vay vay vay zeytinyağı ekibi hemen dahil olmuş ortama.

  Ortada pire yokki deve olsun. Ha tabii bütün Türk oyuncuların banlenmesini pire olarak görüyorsanız diyecek birşey yok size. Nice mutlu betalara diyim.

  @dediklerine kısmen katılıyorum ancak bana göre CTnin amacı bütün Türkleri banlayarak beta olayında ne kadar ciddi olduklarını bütün dünyaya göstermekti. Yani bu açıdan bakarsak bence adamlar haklı.

  Öyle veya böyle bu olay yaşandı ve bitti mühim olan gerekli ders alındımı? Bana sorar iseniz zannetmiyorum.

 9. Tahir Meylani

  Biz de tam olarak bunu yapmayı düşünüyoruz 🙂 4’lü paketi bekliyoruz.

  Elit kelimesi de yanlış anlaşılmasın, (DH’yi kastetmiyorum kesinlikle) gece gündüz korsan forumları dolaşıp, korsan oyun indiren sonrada rep atan, teşekkür eden bilinçsiz oyunculara lafımızdır. Bunların sayısıda hiç de az değil.

  Donanımhaber üyeleri içinde de bizim elit tanımlamamıza uyan bir çok üye olduğunu çok iyi biliyoruz.

  Steam kullanan orijinal oyun almaya özen gösteren kişiler için Elit kelimesini kullandık bizim grubumuzda olması veya olmaması önemli değil.

 10. Hayır Kara Murat benim!!!

  Zeytinyağı gibi üste çıkıyor olacağım biliyorum ama paylaşılan linklere tıklayan kişi eğer zaten BETA tester olarak kabul edilmemişse ve doğal olarak forum ve site üyesi değilse o linklerin içeriğini göremiyordu.Karşısına üye girişi yapması gerektiğini söyleyen bir pencere çıkıyordu.Bende biliyorum kapalı BETA’nın kurallarını fakat sadece BETA üyelerinin görebileceği bir link için BAN’lamak aklımın ucundan geçmezdi.

  Bunu CT’de biliyordu o zaman aklıma TS görüntüleri geliyor.Bu görüntülerde neler mi vardı?Herhangi bir forum sitesinde “TS resimli anlatım” adı altında bulabileceğiniz,TS’ye nasıl gireceğinizi gösteren bir çizim.Hepsini geçtim,ben BAN’lanmama rağmen 3 gün sonra bile adamların TS’sine giriş yapabiliyordum.TS’de de BETA ile ilgili bir şeylerin konuşulduğuna rastlamadım.

  Eğer bizi BAN’ladıkları gün o çok “ciddi” site BAN sebebi bölümüne “none” kelimesi yerine  2-3 kelime yazmaya üşenmeyip şundan şundan BAN’landınız deseydi.Olaylar bu kadar büyümezdi.Diğerleri de bu kuraldan haberdar olup aynı hataya düşmezdi.

  BSC olayına gelirsek esasında BSC editörleri foruma  yine BSC’nin sitesine yönlendirilmiş haber konuları açmak dışında uğramaz.Konu kaldırma silme gibi yetkileride yok bildiğim kadarıyla,oyun bölümünde bu yetki 2 kişide ve onlarında BSC ile alakası yok.

   

  Bizim yüzümüzden BAN’lananlardan da şahsım adına özür dilerim. Tabii sizin için bir anlamı varsa…

 11. Uğur Yurtsever

  Eleştiriye tamamen kapalı; yapılan irili-ufaklı, haklı-haksız bütün eleştirileri derhal yok eden zihniyetlerden çuvaldızı kendilerine batırmasını bekleyemezsiniz.

  “Ben kim oluyorum ki ya” diye düşüneceğine, bütün bu olayların üstüne hala Combat Testing’i eleştiren ifadelerde bulunabilen arkadaşlar ne içtilerse ben de ondan istiyorum. ;]

 12. Tahir Meylani

  Hayır Kara Murat Benim, bizim de beklediğimiz bu bu tür yapıcı yaklaşımlar. Bir hata olmuş, olan olmuş, olay kapanmış. Bir durum değerlendirmesi  yaptık bu blogla ve BSC’nin tavrını eleştirdik. Kimseye sataşma, kırma, üzme gibi bir niyetimiz yok.

  Ne yazık ki tüm DH üyeleri senin kadar yapıcı değil, daha çok “kraldan çok kralcı” zihniyetteler.

 13. Carl Johnson

  Ya Allah aşkına herkes DH’nin içindeki kitlenin ak ve kara taraflarını biliyor 🙂

  ısrarla bunun neyini savunduğunuzu anlamıyorum, okula gitmek yerine hayatını MMORPGlere Browser oyunlarına ve daha nicelerine atamış veletlerin yüzünden yine fatura bize kesildi hemde güç gösterisi yapılarak … Resmen ezildik, tamam adamlar işlerinde ciddiler ama ciddi bir firma gücünü ispatlamak ister, sonucunu görüyoruz. Buyurun banlayın dedik …

  bn anlamıyorum Dh gibi böylesine büyük bir platformda ‘büyük yöneticilerce’ başlıkların denetlenmesi gerekli değil midir ?  …

  Sen gel meydanı boş bırak bütün Türkiye ban yesin 🙂 Üstüne bir de alaycı bir şekilde makalelere konu olalım. Oooh ne âlâ …

  ancak ben bu sitenin de böyle bir betayı niye duyurduğuna anlam veremedm, yabancı sitelerdekiler yapmazken biz niye yapıyoruz ki ? Çok mu güveniyoruz yurttaşlarımıza? heh

  madem burası bu konularda bu kadar hassas! bu beta haberi konusundada hassas davranmalıydı kanımca … Bazen bir haberi son yayınlayan ilk yayınlayandan üstündür … Bana kalırsa ilk yayınlayanım demek te birnevî böbürlenmektir.

  neyse

  sen ben o biz siz onlar…

  herkesin hatada parmağı var kanımca … Olan da biz Testerlara ve makale yazarlarına oldu …

  • Tahir Meylani

   Haklısın bir şekilde bizimde kabahatimiz oldu bu işte, işlerin bu denli sarpa sapacağını kestiremedik o yüzden özür diliyoruz betadan atılanlardan.

   Beta haberi girmek için yasal bir engel yoktu, öyle bir şey olsa CT bizi de uyarırdı. İstedik ki THG Oyun bölümünü takip edenler de katılsın betaya, okuyucularımızla tanışalım v.s…  Bu olay, bize tecrübe oldu,  bundan sonra bu tür son derece titiz yapılan kapalı betalar için haber yapmayı düşünmüyoruz. Blogda da bunu yazacaktım ama sonra “bizi üstten görüyorsun, yapmazsan yapma” diye eleştiriceklerdi.

 14. Dinime Küfreden Müslüman Olsa

   Toplam 515206 üye kayıt olup, 409 forumda, 36831465 mesaj attı. Şu anda toplam 3155369 konu bulunmakta.

  Siz rüyanızda bu rakamları gördünüz mü acaba dh yetkililerini suçluyorsunuz. Siz değil miydiniz daha çok değil birkaç zaman önce, devleti ve askeri hakkında demeğini bırakmayanları banlamayan olaylara müdahele etmeyen. Ortada bazı bilinçsiz kullanıcılar yüzünde bizim gibi bilinçli kullanıcıların da mağdur olduğu bir durum var iken siz ki oyuncuların yanında olduğunuz iddia eden bir site iken tutup da herşeyi dh ye bağlıyorsanız burdan sadece prim yapma istediğiniz aşikardır. Kendi insanı hakir görüp işte buyuz demek yerine kurunun yanında yanan yaşlar için çabalasa idiniz biraz olsun takdir görürdünüz.

  • Talha Turhal

   DH müridi, bir kaç sözüm var sana. Öncelikle burada biz site karşılaştırması yapmıyoruz. Direk olarak siteleri hedef de almıyoruz.  Kabahtlileri eleştiriyoruz. Ha bu arada çok istersen Bestofmedia  derim ağlarsın. Görürsün istatistiği. Bu hüsranın ne elf, ne orc ne de insan dilinde bir tanımı olur :). Zerg yapmayın efendiniz Xel’naga var…

   Akabinde bu yazdığınız fanatik mesajlarla ne kadar haklı olduğumuzu ispatlıyorsunuz.

   Son olarak arada seviyeli yorum yapan arkadaşlara teşekkür etmeyi de eksik etmeyelim.

  • Tahir Meylani

   “Kraldan çok kralcı” bir zihniyet daha…

   Konular: 2,941,688, Mesajlar: 28,828,558, Üyeler: 2,868,088

   Bende sana frmtr yi örnek göstereyim o zaman. Tam bir çöplük… Ama DH ile yarışıyor raytinglerde. Biz burda site karşılaştırması yapmıyoruz. Okuyan da seni DH’nin sahibi falan zanneder.

   Dediğin konu hakkında bir fikrim yok, şahit olmadığım bir konu hakkında yorum yapmam.  1 Yıldır burada yazıyorum daha forumlarda siyaset tartışıldığını görmedim. Açılan konuların ve cevapların %80-90 teknik konular ve sistem tavsiyeleri.

    

    

 15. Kov3nanT

  Evet DH`in hiç suçu yoktur. Sadece bilinçsiz üye vardır. Sadece ekran kartı forumlarına girip başlıkları takip edin yeter. Haber Editörü haberi ekler eklemez, forumun standart holiganları başlıkta laf dalaşına girer. Bir yönetici de çıkıp “yettiniz artık” deyip yaptırıma gitmez. Oyun bölümünde illegal paylaşım grupları ve siteleri engellenirken, sinema bölümünde favori rip gruplarından ve yayınladıkları filmlerinden sayfa sayfa bahsedilir. Bu sadece basit bir örnek. Kontrol mekanızması daha iyi olsa, belki yaş sınırı getirilse, hatta ve hatta tc kimlik gibi size abartılı ama bence gerekli uygulamalar eklense, bunlar olmadan öbüyük bir bölümünü engellemek mümkün olabilir. Şimdi diyebilirsiniz, “amma abarttın”. Ama bunlar gerçekler. DH gibi büyük bir sitenin bu tür komik olaylarda adının anılması bile oldukça vahim.

 16. Dinime Küfreden Müslüman Olsa

  Bir gün Nasreddin Hoca’nın eşeği çalınmış. Can sıkıntısı içinde durumu komşularına anlatınca her kafadan bir ses çıkmaya başlamış. Birisi : 
  -Hocam demiş niye ahırın kapısına iyi bir kilit takmadın sanki? Bir başkası:
  -Evine hırsız giriyor da senin nasıl haberin olmuyor? diye konuşmuş.Bir diğeri de : 
  -Hocam demiş, kusura bakma ama eşeğin çalınmasına en büyük sebep yine sensin. Çünkü doğru dürüst bir ahırın bile yok.Nerden baksan dökülüyor.Hoca kızmış:
  -Yahu demiş, iyi güzel de kabahatin hepsi benim mi? Hırsızın hiç mi suçu yok?

   

  Bu fıkra combat testing’in toplu banlamasını anlatıyor.

 17. MendhiCS

  bu üzücü ve bir o kadar da onur kırıcı olay yüzünden DH forumuna bilinçsiz bir şekilde sahip çıkmaya çalışan birkaç kendini bilmez arkadaş; emin olun ki benim ve tüm ‘oyuncuyum’ diyen Türk vatandaşının oyun incelemesi okurken referans aldığı ve gösterdiği bu güzide editörlerimiz, sizin kendini bilmez suçlamalarınız yüzünden, DH ve bağlı sitelerin yöneticilerinin yapması gerekeni kendileri yapacak kadar işlerine bağlı ve sadık insanlardır.Eğer hergün DH forumun gereksiz tartışma ve çemkirmelerinde cebelleşip duracağınıza oyun/thgtr de yazılan haberleri, makale ve incelemeleri okusaydınız değerli editör arkadaşlarımızın ‘iç acısını’ anlayabilirdiniz diye düşünüyorum. anlayabilir miydiniz acaba..?

 18. OyuncuTR

  Yazan arkadaşımız sanırım bazı şeylerın hazımsızlığı yaşamakta. DH ile ya da DH’nın oyun sitesi ile bu olayların ne alakası var. Adamlar dürüstçe haber yapıp, bu durumu paylaşmışlar. Olaydaki asıl sorun zaten kullanıcıların hatası değil mi ? DH forumuna yüklenseler ne olur ? X bir yerde de olabilirdi. Sonuçta adamlar bunu haber yapacak kadar açık yürekli davranmış, herkesin bildiği bir adresi yazmaktan mı korkacak? Haberi asıl oluşturan detay DH forumu değil, saçma sapan bir şekilde banlanan Türk kullanıcılardır. Daha bunu anlamadan haberi eleştiren sizlerin yapacağı editörlük, ne seviyelerdedir bilinmez.

  • Tahir Meylani

   Bu olayların DH ve DH’nin oyun sitesi ile alakası olmadığını yazdım zaten. BSC’nin sanki olay başka bir forumda gerçeklemiş de kendileri bunu haber yapıyormuş ve duruma üzülmüşler tarzında ki haberi bizi şaşırttı. Herkes gibi betadan banlanan bir kullanıcı olarak bu haber beni rahatsız etti.

   Halbuki CT’nin uyarısı sonucu, forumdan sızdırılmış bilgileri temizlediklerini ve bu tür olaylar konusunda daha duyarlı olacaklarını söyleseler, olayı yumuşatsalar diyecek bir sözüm olmazdı. Ama kendi forum üyelerinin yol açtığı bir durumdan haber çıkart sonrada durumu sahiplenme.

   Evet, bu olay X bir forumda da olabilirdi ama bu yorumları okuduktan sonra, Allah’tan olay bizim forumumuzda gerçekleşmemiş diyorum. Yoksa canımızı okurdunuz! heralde.

   Sebepsiz yere banlanan diyorsun da daha beta başlamadan CT forumundan bilgi aktaranların beta başladıktan sonra, download linki ve beta keyleri de dahil olmak üzere envayi bilgiyi foruma taşıyacağını tahmin etmek için alim olmaya gerek yok. Kaldı ki CT neden göstermeksizin betadan kullanıcı atma yetkisine sahip. Sözleşmede bunlar yazıyordu.

 19. MaRIkO

  Arkadaşlar olay gereksiz yerlere gidiyor. Yazıda yazılmayan şeyler tartışılmaya başlandı. Aşağıdaki alıntı yukardaki yazının içersinde geçmekte yani DHnin suçlandığı filan yok. Ayrıca DHnin suçlanması bu olayda zaten haksızlık olur, karalama olur. Yazıyı bir daha daha iyi okursanız bence DHnin bu yazıda neden eleştirildiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu eleştiri haklı veya haksızdır bu noktada tartışmamız gereken bu ama biz yazıda yazmayan şeyleri tartışıyoruz.

  Foruma sızdırılan bilgiler yüzünden DH yönetimini tabi ki doğrudan suçlayamayız. Tüm forum üyelerini anlık takip edemezler, kaldı ki o bilgilerin paylaşılmaması gerektiğini bile bilmek zorunda değiller.

  Dediğim gibi arkadaşlar bu olay bir şekilde oldu ve bitti şu anda yapılması gereken bundan ders çıkartmak. CTninde hatası var ama bu onları ilgilendirir biz Türk oyuncusu olarak önce kendi hatalarımızı bulalım bir daha yapmayalım önemli olan bu.

  Maalesef Türk oyuncusunun genelinin kalitesi ortada önce el ele verip bunu düzeltelim.

  Geçen gün hastayım diye işe gidemedim evde bilgisayar başında takılıyorum. MW2 de sesinde yaşının çok küçük olduğu belli olan bazı arkadaşların aralıksız çok ağır bir biçimde küfretmesi saçma sapan hareketler ile oyunu oynanmayacak nasıl getirdiklerini gördüm. Gelin hep beraber bunları düzeltelim önce. Bu arkadaşların yaşı küçük bizlerden birşeyler görmesi öğrenmesi lazım.

 20. Ban Yiyen Türk Oyuncu

  Ben burada DH yönetiminin veya moderatörlerinin bir hatası olduğunu sanmıyorum. Hatta öyle ki CT elimizde yasal gücümüz var gerekirse host’unuza kadar başvurur fişinizi çektiririz diye yazınca DH forumlarından ilgili üç-beş sayfa silindi. Bu hoş değildi. Orada paylaşılan tek şey çarşaf çarşaf ekran görüntüsü değil sadece bir TS ekran görüntüsüydü ki bu resmi ekleyen arkadaşımız hiç de bilinçsiz veya çocuk yaşta bir kişi değil. Bilinçsiz olduğu(muz) konu CT’nin sözleşmelerini okumadan es geçmekti. Eminim ki yüzde doksanımız betayı oyun olarak görüp kendi keyfine bakacaktı. Ancak CT öyle bakmıyor, bakmadığını da kanıtladı. Ancak bunu yaparken de günahsız ve konuyla alakasız kişileri de uçurdu. CT’ye öfkeliyim ama adamlar yerden göğe haklı demek saçmalığın daniskasıdır. EA ile olan ticari sözleşmeleri son kullanıcıyı kesinlikle bağlamamalı ki o zaman kapalı beta denen şeyi sadece 20-30 kişi yapsın.

   

  BSC’nin yaptığı haber de bana göre doğru çünkü olayın olduğu gibi anlatılmasını sağlamış. O yüzden DH’ye ve BDC’ye buradan sözde eleştiri yollamak hoş değil.

   

   

  Türk oyuncusundan birşey olmaz, kimse umutlanmasın. Mariko güzel bir örnek vermiş MW2’deki küfürleri öne sürmüş. Biliyorsunuzdur ki daha fazlası da var. Son olarak, her editörün veya ilgili moderatörün bilinçsizce ortalıkta yazı yazdığını görüyorum. Türk oyunculuğu gelişecekse bu insanlara bakara mı gelişecek?

   

  @Talha Turhal: Arkadaş DH’nin kendi istatistiki bilgisini koymuş, sizin bahsettiğiniz ise bir ‘grup’ ve THG Türkiye de o gruba bağlı. DH ise hiçbir gruba bağlı değildir, o yüzden istediğiniz istatistiki bilgi bir anlam taşımayacaktır. Kaldı ki DH, içinde daha önce de bulunduğum çoğu forumdan önde ve canlı.

 21. Uğur Yurtsever

  Bahsi geçen sitelerde ve forumlarda yapılan eleştiriler anında yok ediliyor ve devekuşu psikokolojisine bürünülüp kafalar toprağa gömülüyorsa neyini tartışıyoruz ki bu olayın. Oralarda bir yerlerde yalanlar ve çarpıtmalar üzerine mizah eserlerine konu olacak olaylar dönüyor. Açıkçası buna kayıtsız kalmamız beklenemezdi.

  “Bilinçsiz olduğu(muz) konu CT’nin sözleşmelerini okumadan es geçmekti.”

  Yeterince açık ve net anlatmışsın kendini. Benim asıl anlamadığım neden bir insan TS resmini koyma ihtiyacı hissetsin. “Ortalama bir zeka” seviyesine sahip herkes, Combat Testing sitesinde yer alan açıklamaları anlayabilirdi. Buna ne gerek vardı anlamak gerçekten çok ama çok zor.

  Kaldı ki Combat Testing, bu adamlar bunları bile yayınlıyorsa kim bilir daha neleri yayınlar diyip bütün bu oyuncuları banlamakta son derecek haklıdır. Zira DH forumlarında oyundan alınma tonla ekran görüntüsünün yayınlanacağı işten bile değildi.

  Burada kalite ve kantite ile ilgili bir yorum yapacak değilim. Ancak kendini bir şey sanıp, kendini her şeye yetkin gören sevgili arkadaşların önce dönüp “biz kim oluyoruz” diye kendilerine bir sormaları gerekiyor. Bu kadar vurdum duymaz olmak için ne kullanmak lazım çok merak ediyorum.

 22. MaRIkO

  Arkadaşlar bakın bu tartışmaları bırakalım. Daha öncede dediğim gibi konunun temeline inelim.

  Ben kendi fikrimi yazayım. Bana göre DH forumunun ve yöneticilerinin bu olayların gelişiminde hiçbir suçu yok. Bunu canıgönülden ve tamamiyle samimiyet ile yazıyorum. Çünkü gün gelir THGnin bu forumuda çok büyür bilinçsiz kullanıcılar çoğalır aynı olay buranında başına gelir. Ama bu konunun temelindeki DHnin sanki kendi forumunda bu olay gelişmemiş gibi bu haberi yayınlamasınıda hoş bulmuyorum. Bu yarar değil zarar verir bizlere. Gün gelir aynı şey THGnin başına gelir ve aynı şeyi THGde yaparsa onlarda suçlu olur.

  Buraya kadar yazdıklarım bana göre önemli değil. Bakın benim yaşım 32 ben 1982 senesinde babamın bana aldığı gamewatchlar ile eletronik oyun oynamaya başlamış ve gene babamın bana 1983 senesinde aldığı 48 KB hafızası olan sinclair spectrum ile bilgisayarda oyun oynamaya başlamış , arada Commodore64 ünden Amiga500 ünden Amiga4000 ine Atarilerinden ps2 lerine, ve tabiki Pclerine kadar bir çok oyun platformuna sahip olmuş bir insanım. Yanlış anlamayın bunları hava atmak için filan yazmadım emin olun sizler benden bin kat daha fazla iyi oyuncusunuzdur.

  Ama demeye çalıştığım nokta şu: Ben senelerdir bilgisayarda oyun oynarım iyi veya kötü ama kaliteli oynarım bu konuda kendime laf söyletmem. Ben Türk oyuncusundan birşey olmaz lafına katılmıyorum. Emin olun ortalıkta MW2 örnek verdiğim gibi ama başka oyunlarda da olan küfürbazlar hilekarlardan daha fazla benden daha kaliteli olan Türk oyuncusu var. Maalesefki biz bunların önüne geçipte ismimizi yukarılara taşıyamıyoruz.

  Şimdi doğruya doğru bunlar bizde varda başka ülkelerde yokmu bana göre daha kötüleri var. Gene MW2 den örnek veriyim yabancı hıyarın biri sesli chatte müzik yayını yaptı ve bütün oyunun içine etti. Yani bu Türk oyuncuların sorunu değil bütün dünyanın sorunu ama toplumsal baskılardan dolayı yabancılardan daha az çıkyor bu tip insanlar ayrıca haksız bir davranış ama dünya toplumunun Türk’lere bakışını biliyorsunuz direkt önyargılılar. Yabancılar aynısı yapsa fazla batmıyor ama biz yapınca bir anda inanılmaz batıyor adamlara. Şimdi bu TS ekran görüntüleri Amerikada yayınlansa CT bütün Amerikan oyuncularını banleyebilirmiydi? Yani bunun cevabını vermeye gerek bile yok.

  Ama bunların hiçbiride bahane değil öyle veya böyle bizim yanlışımız var mı? sonuna kadar var CTnin yaptıkları doğrumu buda doğru değil. Fakat bunların bir anlamı yok gelin hepberaber bizde elimizden geleni yapalım Türk oyuncusu kavramını dünyanın örnek oyuncusu haline getirelim. Olmaz demeyin arkadaşlar olur ama olur dersek olur. Bunun için biz bilinçli oyuncular olarak çalışırsak olur. Yoksa bizlerde boşverirsek harbiden olduğumuz yerde sayarız.

  Gelin bu konu onun bunun eleştirilmesi konusu olmasın bu konu öncülük etsin bütün forumlarda açılsın ve Türk oyuncusunun gerçek oyuncu olması konusu olsun.

  Bizler bu kötü intibayı hak etmiyoruz belki bilinçli oyuncular olarak ama kötüleri doğru yola çekmek için başarılı veya başarısız elimizden geleni yapmaz isek bana göre gelinen noktada en suçlu biz oluruz.

 23. MaRIkO

  Bu arada bilinçli oyuncu kaliteli oyuncu derken yukadaki yazımda yaşı küçükleri dışarda bıraktım sanımlasın yaşı küçük olupta bende daha  bilinçli olan bir sürü oyuncuda var.

 24. Tahir Meylani

  Bu tartışma bitmez çünkü konu istemediğimiz yönlere saptı, adeta THG ile DH’nin kapışması şekline dönüştü.

  Tüm bu tartışmaları bir yana bırakıyorum. Blog da söylediklerimi de unutun. Abarttım ve DH’yi haksız yere suçladım mı diyorsunuz ona da ok. Sizin algınızı değiştiremem.

  Ama artık daha bilinçli olalım. Bu iş bizi yaraladı. Bir daha böyle şeylerin başımıza gelmesini engelleyelim. Betadan ban yiyenlere tecrübe olmuştur. Yasal olmayan paylaşımları engelleyelim forumlarımızda. Böylece bu tür olayların önüne geçmiş oluruz.

  Tartışmayı uzatmayalım artık, söylenecekler söylendi.

 25. Ziyaretçi

  Kusura bakmayın ama dh kadar siz de suçlusunuz,hatta combattesting aslında sizi suçlamalıydı.Beta katılım linkini ilk dağıtan sizsiniz dh değil bunu unutmayın.

  • Tahir Meylani

   Kusura bakmıyoruz ama bilmediğin bir şey var. Beta linkini haber yapmak tamamen yasal, hatta betayı ilk haber yapan da biz değiliz. Bizden önce videogamer var.

   Ama betaya kabul edildikten sonra sadece üyelerin girebildiği forumdan bilgi aktarmak yasal değil.

   Linki dağıtmak suç olsaydı merak etme Combat testing ilk bizim yakamıza yapışırdı. Haberimiz hala yerli yerinde duruyor demek ki bir şikayet yok bize karşı.

   Kaldı ki DH’ye link atan da biz değiliz.

 26. Ban Yiyen Türk Oyuncu

  @Uğur Yurtsever: Kendimi özetlemedim, çoğu kişinin yapmadığı birşey anlatmak istedim, anlayan olursa tabi… Eminim ki çoğu kişinin hatta senin bile yapmadığı birşey yaptım: CT’ye üye olduğum gün bütün dxdiag.txt dosyasının upload’undan tut da CT’de ne nasıl yapılır, nasıl iyi bir beta tester olunur, oyundan ekran görüntüsünün hangi sitelere upload edilmeyeceği, neden team speak gerekli vb. onlarca yazılmış yazıyı (çoğunu da senior tester’lar yazmıştır) okudum. 27 yaşındayım ve bir oyunun veya başka türde bir yazılımın alfa-beta aşamalarını az çok bilirim. Yukarıda yazdığımı hava atmak için söylemedim. Ama ben ciddi bir test ortamı ayarlayacakken yasaklandığım haberi gelince en az umutlarım kadar nefret oluştu içimde. Haklı veya haksız, yapmayacağımı zaten sözleşmelerinde garantilemişim neden sonuna kadar haklı olsunlar? Mariko’nun dediği gibi, bir amerikalı çıkıp da TS ekran görüntüsü koysa tüm Kuzey Amerika mı yasaklanacaktı? Mantığının yanlış olduğu ortada, CT’de de yanlış mantık var. Bundan sonra umurumda değil zaten, ben oyunuma para verdiysem her türlü sunulan hakkı alacağım demektir.

   

  DH forumunda CT’de üst düzey bir Türk tester kendisi dedi, kurunun yanında yaş da yandı diye? Daha da mı CT’yi savunuyorsunuz yerde göğe kadar haklı diyerek? Dalga mı geçiyorsunuz yoksa ben mi ayrı bir gezegende yaşıyorum? Evet, sözlerimin arkasındayım. Türk oyuncusundan hiçbirşey olmaz, aksinin ispatını görmek lazım. Sadece MW 2’de gördüklerimi demiyorum, daha durun BC 2 geliyor an itibariyle. Türk oyuncular bakalım ne gibi pisliklere imza atacak? Burada kendi vatandaşlarımı yermiyorum, ancak bir ingiliz ve almanla oynadığım oyun ortamı maalesef türk oyuncularla oynadığım oyun ortamından daha kaliteli ve seviyelim.

   

  Hepsini bırakalım bir kenara, önce kendimizi ve sahip olduğumuz donanımı iyi tanıyalım, bilgisayar okur-yazarlığı ülkemizde artsın ki en azından bilinçli bir şekilde oyun oynayalım. Her oyun oynayan kişi bana göre oyuncu veya bilgisayar kullanıcısı değildir. Olayın başka bir boyutu da var; ülkemizdeki oyunculuğun kötü olmasının bir sebebi de korsan yazılımdır ki bu apayrı bir tartışma konusu.

 27. Uğur Yurtsever

  Herkes kendi penceresinden baktığı sürece kendisini haklı görecektir. Buna diyecek bir şeyim yok. Haklısın.

  Benim anlam vermekte zorlandığım şey, Combat Testing gibi ciddi bir oluşumun zaten senin veya bir başkasının paylaştığı bilgileri ve/veya önerileri kendi sitelerinde anlatmış olması. Yani neden “dünyayı kurtaran adam” rolüne bürünme ihtiyacı hissettik.Bir beta tester’ın rolü, kurallara uygun bir şekilde oyunu oynayıp düzenli olarak feedback sunmaktır.

  Bunların iyi niyetle yapıldığından kuşkum yok. Zaten bu yazıda da, buradaki herhangi bir yorumda da iyi niyetlerini ortaya koyanlar suçlanmadı.

  Asıl suçlanan, devekuşu zihniyetiyle kafaları toprağa gömen zihniyet.

  Combat Testing’te görevli Türk arkadaş elbette kurunun yanında yaş da yanmış diyerek, üzülecektir. Çünkü durum gerçekten de budur.

  Ancak biraz önce oyunun betasının keyleri ile birlikte torrent linkleri yayınlandı. Muhtemelen bu gece de beta süreci tam anlamıyla başlayacak. Peki Combat Testing, böyle bir olaydan sonra (kendisine tamamen yabancı bir oyuncu toplumunu da hesaba katın) oyun içi ekran görüntüsü, video ve hatta oyunun dosyalarının paylaşılmayacağından nasıl emin olabilirdi. (ki büyük olasılıkla ilk 5 dakika içerisinde oyunun torrent linki DH forumlarına düşecekti bir şekilde.)

  Evet, hepimiz üzüldük. Ama başkalarıyla hesaplaşmadan önce kendi sorumluluklarımızı yerine getirdiğimizden emin olalım.

  Uzun süre Unreal Tournament ve Team Fortress 2 gibi online oyunlarda yerli ve yabancı takımlarda çoğu zaman üst düzey competitive deneyimi olan bir oyuncu olarak, Türk oyunculuğunda gördüğün sorunlara aynen katılıyorum. Bilgisayar okur yazarlığı konusundaki fikirlerini paylaştığımı da söyleyebilirim.

  Zaten Tom’s Oyun olarak var olma ilkemiz de bu noktadan başlıyor. Hepimiz kendi özel hayatları olan, oyunlar dışında da farklı uzmanlık alanları olan insanlarız ve burada yapmaya çalıştığımız şey, birikimlerimizi ve terübelerimizi kendimize has süzgeçlerden geçirerek okuyucularımıza sunmak.

  Biz diğer siteler gibi “ilk biz yazıyorz” gibi palavralar atmıyoruz, veya bize karşı yapılan kötü eleştirileri anında silmiyoruz diye başarısız bir yayın yapıyor olarak değerlendirileceksek buna da razıyız.

 28. Tahir Meylani

  Ban yiyen Türk oyuncu, özellikle son dediğin şeye katılıyorum. Tüm bunların ana çıkış noktası, korsan ve oyun kültürümüzün yoksunluğu. Korsanı o kadar kanısakmışız o kadar içimize işlemiş ki.

  İsmi lazım değil ünlü bir oyun sitemizin steam grubuna bakın. Adminlerin 0 oyunu var ve ortada dönen yorumlar hep korsan oyun üstüne.  Bu işten para kazanan adminler, yöneticiler bile bir adım atmıyor.

  Korsan paylaşım yapan sitelere bakın. Paylaşım yapan sitelere yağan teşekkürlere, replere, Allah senden razı olsun cümlelerine bakın.

  Korsanı ve bilinçsiz oyunculuğu o kadar içimize sindirmişiz ki korsan oynayan kendini biraz utangaç hissetmesi gerekirken, orijinal oyun alanlar bu duyguyu hissediyor.

  Demek istediğim bu ruh içimize işlemiş, içimize işleyen bu ruh, bize şunu söylüyor: bir betadan resim, download linki, key paylaşmışız ne olur ki?

  Bizim yaptığımız sadece bu ruhun artık gitmeyeceğini sesli olarak söylemek. Bundan rahatsız olmayanları veya hiçbir şey olmamış gibi bu durumu haber girenleri, daha sonra o habere gelen yorumları da silenleri görmezden gelmeye devam mı edeceğiz?

 29. Ziyaretçi

  Baştan sona yazıyı ve bütün yorumları okudum.Kimse darılıp gücenmesin ama.Gülmekten gözümden yaşlar geldi çünkü bu yıllar önce olan “fenasi kerim” olayına dönmüş :)))Olaya yorum yapmıyorum çünkü bu olay baştan sona bir tez konusu.Hatta film bile yapılabilir bu konu üzerine:)

 30. Ziyaretçi

  Yıllar önce bir vatandaşımız time dergisinin internet üzerinden yaptığı  “Yüz yılın adamı” adında bir anket sitesini hackleyip siteye Fenası KERİM isminde  aslında var olmayan bir vatandaş koyup Fenası yi anket birinci yapması üzerine ertesi gün haberleri gazetelere televizyonlara çıkan ayrıntılarını hatırlamadığım ama bayağı bir gündemi meşgul eden olay…

 31. Ziyaretçi

  Kahramının kendi ağzından Fenasi KERİM olayı.Yeni neslin bunu bilmediğini görüp kendime görev bildim ve 10 yıllık news arşivimden anet haber gurubuna attığı iletiyi buldum.Gülme garantili

  Time dergisinin 1998 yilinin hemen başinda duzenledigi, hayatimin gidişatini cok acaip bir şekilde degiştirmiş meşhur anket.1998 yilinin şubat ayi. o siralar ben bir medya kuruluşunun ankara  merkezinde sistem & network sorumlusu olarak part time calişiyorum. fakat sorumlu oldugum sadece iki şey var, biri ankara merkez ile  istanbul merkez arasindaki x25 baglanti -ki tum haber aliş verişi bu  hat uzerinden saglaniyor- digeri caliştigim ankara merkezdeki novell  network. bu ikisi takir takir caliştigi surece benim yapabilecegim bir  şey yok, mutemadiyen yatiyorum, ki yaklaşik 10 ay bu şekilde yatmişim.  yapacak hic bir iş yok. internet’e sabit bir hat da bulunmadigindan  kendi cabalarimla elde ettigim dialup hesaba baglaniyorum. fakat o  zamanlar dialup pahali bir şey oldugu icin pek fazla bagli kalamiyorum,  gunumuzun 146’si gibi. o yuzden, gunlerim cay/kahve sigara tuketmekle,  tv izlemekle, kameramanlarla kameralar, seslendirme sanatcilariyla  (haberlerin metinlerini okuyan, seslendiren kimseler) meslekleri  hakkinda muhabbet etmekle geciyor. sikintidan patliyorum, yine de  sanilmasin ki orada guzel gunlerim olmadi. ornegin bir defasinda,  seslendirmenlerin ofiste bulunmadigi bir sira acilen işlenmesi gereken  bir haber gelmiş, rica uzerine sesimi vermekle başlayan seslendirmen  hayatim, haberin yayinlanmasindan sonra haber mudurunun “bu kutuk sesi  her kim cikardiysa bir daha cikarmasin” yorumuyla sona ermişti. uzatmayayim. iş hayatim bayik geciyor, derken bir gun, işbu entry’ye  sebep olan anketi duyuyorum. anket, ceşitli kategorilerde en cok oy alan isimleri listemekle alakali. isimler ise onceden belirlenmiş  degil, direk uydurma bir isme de oy vermek mumkun. anketin turkler  arasindaki amaci ise kendi adayımıza oy vermek, oy verdirmek, birinci  yapmak. sistem yonetimine ilgili oldugum kadar programlamaya da ilgiliyim ve bu  anketi can sikintimi gidermek ve programlama pratigi icin bir firsat olarak goruyorum. yapmak istedigim ise basit, bir program yazmak ve programin otomatik, cekirdek gibi oy atmasini saglamak. bu iş icin o  donem pek hakim olmadigim bir dili seciyorum.programi yazmayi bitirdikten sonra oy verilecek kişi olarak ataturk  ismini seciyorum ve programi caliştiriyorum. program calişiyor, ataturk’un oylari durmadan artiyor. şirkettekiler ise durumdan memnun,  afferin diyorlar, cay kahve ismarliyorlar, sigara tutuyorlar. fakat ben  programin dogru durust caliştigindan, gercekten oy atip atmadigindan  emin degilim. benden başka oy atan (browser’dan elle, tek tek) insanlar  da var. o yuzden oy verilecek kişinin ismini degiştirmeye karar  veriyorum ve bunun icin cok dangalak bir zaman ve cok dingil bir isim  seciyorum: cuma akşam mesai sonu ve kendi ismim. haftasonu eskişehir’e ailemi ziyarete gidiyorum. aklimda ne anket var,  ne program ne de başka bir şey, sadece ailemin yanindayim, guzel yemekler yiyorum, iciyorum, kisacasi aile saadeti yaşiyorum. bir sonraki sahnede ise şu var: bir otobus, akşama dogru bir vakit, orta  koridorda oturan bir teo, bir kac koltuk onunde capraz koridorda  hurriyet okuyan biri, gazetenin arka sayfasi, sag ustte yeri garanti  manken ve hemen solunda ismim, manşetten. siradan biri olarak kendi ismimi ulkenin en buyuk gazetelerinden birinde, hem de arka sayfasini kaplayacak bir haberde gormeye alişik  degilim, şaşiriyorum. fakat bir diger yandan da kendi kendime şunu  diyorum, “cok jenerik bir ismim var, kesin başka bir dangalakla  ilgilidir.” keşke oyle olsaydi sevgili okuyucu. gazete sahibi okumasini bitirdiginde hemen gidip gazeteyi istiyorum, koltuguma donup okuyorum,  malesef haber benimle ve bu anketle ilgili cikiyor. (yanilmiyorsam şu soru vardi) kim bu murat arslan? tum iş adamlari birbirlerine bu soruyu  soruyorlarmiş, kimse kim oldugunu bilmiyormuş, almanya’da iş hayatina  devam eden biri oldugu duşunuluyormuş. ertesi gun, okula degil direk işe gidiyorum. yaptigimi telafi etmem  lazim, tabi ki başka bir ismi listeye sokarak ve daha az oy alanlara oy  atarak, kendi ismimi cikartmanin tek yolu bu. kisa bir surede bu işten yirtabilirim. fakat malesef oyle olmuyor, cunku dalginlikta sinir  tanimamiş bir insan olarak, cuma akşami kendi ismimi programda tanimladiktan hemen sonra, “şu programi bana gonder ben de kendi  makinamda caliştirayim, daha cok oy gitsin” diyen arkadaşima programi  gonderiyorum. oyle ki, programin kaynak kodunu degil, caliştirilabilir,  binary halini gonderiyorum. yetmiyor, kendi ismimi tanimladiktan sonra derledigim halini gonderiyorum. burada onemli bir parantez acip binary nedir bunu kisaca aciklamak  gerekiyor. bilgisayarlarimizdaki her dosya, ya text’tir, ya binary’dir.  text dosyayi acip icine bakabilirsiniz, cunku icerisinde sadece text  bulunur. binary ise, kabaca caliştirilabilir dosyadir, programdir, ya  da data dosyasidir. ornegin bir jpg dosya binary’dir, photoshop’la  actiginizda resmi gorursunuz ama notepad ile ayni dosyayi actiginizda abuk subuk karakterler. notepad.exe de ornegin bir binary’dir,  caliştirilabilir, ama icine baktiginizda anlaşilmaz karakterler  gorursunuz. benim arkadaşima gonderdigim dosya ise binary. icini acip bakamayacagi, icerigini -normal şartlarda- degiştiremeyecegi, sadece  caliştirabilecegi bir dosya. ama bu cok yakin arkadaşim ne yapiyor, bu işlerden cok iyi anlayan biri olarak, gonderdigim programin icerigini  kendi istedigi birine oy gonderebilmek icin degiştiriyor. bir hex  editor yardimiyla, kabak gibi gorulenmurat arslan ismini başka bir  şeyle degiştiriyor, isim, soyisim ve aradaki boşlukla beraber 12  karakter olan bir başka isimle, fenasi kerim’le. listede ataturk de dahil 9 lider, bir de ben variz. kendimi listeden bir an once cikarmak niyetindeyim, oncelikli amacim bu. fakat bir  sonraki gun, ben tamam bu iş oldu derken benim hic beklemedigim, ibne  arkadaşiminsa bekledigi bir şey oluyor. fenasi bey de listeye giriyor. artik listede 8 lider, bir ben bir de fenasi beyle beraberiz. işler iyice boka sarmiş durumda. ben fenasi’nin nasil olup da listeye girdigine anlam veremiyorum. cok gecmeden ne yaptiginin pek farkinda olmayan dingildek arkadaşimin itirafiyla gercegi ogreniyorum. kisa bi  tartişmanin ardindan, artik ikimizin de ortak bir amaci var, hem beni  hem fenasi’yi listeden cikartmak, tabi yeni isimlere oy gondererek. bu  işi, yaptigini temizlemesi icin arkadaşimin uzerine yikiyorum.  fantastik isimlere bir suru oy gondererek bir kac gun icinde ismimi  temizledi sagolsun. fakat o bir kac gunluk sure icinde neler oldu?

    – bir yorumcu kanalin ana haber kuşagi sonrasi ciktigi yorum koşesinde  şahsima x sifatini uygun gordu.

  – şirketten istifam istendi, ettim. (2 hafta sonra başka bir yerde 3  kati maaşla işe girdim)

   – bir ana haber’de konuyla ilgili bir haber yayinlandi, sadece  istanbul’da 79 adet murat arslan oldugu ogrenildi.

   – bir başka ana haber’in murat arslan’in kim oldugunu ogrenecegi ve  kamuoyuna aciklayacagi aciklamasi uzerine apartmana girerken maksimum  dikkat gosterildi. eve 15km uzagindan dolanarak okula gidilmeye  calişildi.

   – bir dergi olayi kapak yapti. gencligin duştugu durumu, artik turk  gencliginin her şeyi taşak malzemesi yaptigi irdelendi.

    kisa bir sure sonra olay unutuldu, medya her zamanki şeylere  odaklanmaya kaldigi yerden devam etti, ben de hayatima. gunumuzde ise  bu olay, turk’lerin her gaza geldigi anket, fenasi ve time isimleri  akla geldiginde hatirlanir. bunun dişinda, o donemde şahsimi iş degiştirmeye zorlamiş ve bugunlere gelmeme katkisi olmuştur.

   

  çok yaşa time 100 emi

Bir cevap yazın