IBM’den “Şipşak” Bellek Devrimi

Flaşın gelecekteki katili belli olmuş olabilir.

IBM Logo 2Günümüzde bilgisayar veri depolama dünyası yüksek kapasiteli, dayanıklı, yavaş mekanik sabit diskler ve düşük kapasiteli, kısa ömürlü, hızlı katı durum diskleri arasından paylaşılmış durumda. Ancak IBM‘in geliştiridiği yeni PCM (phase change memory, faz değişimli bellek) tüm veri depolama pazarını altüst edecek gibi görünüyor.

NAND Flaş belleklerin tam 100 katı hızına sahip ve flaşların birkaç binine karşılık milyonlarca kez yazılıp silinebilen PCM teknolojisi, USB 3.0 veya SATA 3 arayüzlerin kısa sürede yetersiz bırakacak gibi görünüyor. IBM her bir PCM hücresinin bir yerine tam dört bit saklayabilmesinin kapasite artışının da önünü açacağını belirtiyor. IBM’e göre bu gelişmeler veri depolama kavramının anlamını değiştirecek düzeyde.

Birkaç yıl içinde Intel Thunderbolt gibi yeni teknolojilerin 50 Gbps tasarım sınırına dayanması ile IBM’nin veri depolama alanında oluşmasını beklediği kavram kaymasının aynı zaman denk gelmesi bekleniyor.

PCM tabanlı ürünlerin fiyat olarak tüketici düzeyi ürünlere uygun olacağı da hesaplanıyor. Kısacası “iki” sonraki cep telefonunuzda PCM depolama birimleri kullanılacak gibi görünüyor.

3 Yorum

Bir cevap yazın