IBM ve ARM 14 nm Üretim Teknolojisi İçin Anlaşmaya Vardılar

IBM ve ARM ortaklıklarını uzatmaya karar verdiler.

IBM pazartesi günü ARM ile 14 nm üretim teknolojisi için ortaklık anlaşması imzaladıklarını duyurdu. IBM ve ARM 2008’den beri ARM mimarisinin güç tüketiminin iyileştirilmesi, performansının attırılması ve üretim teknolojilerinin geliştirilmesi için beraber çalışıyorlardı. Bu haber ile birlikte IBM ve ARM ortaklığının 14 nm üretim teknolojisi için de devam edeceğini öğreniyoruz. 

“ARM’in Cortex işlemcileri akıllı cep telefonları ve diğer mobil cihazlar için önder platform oldu” diyen IBM Mikroelektronik genel müdürü Michael Cadigan, planlarının ARM ile olan yakın ilişkilerini devam ettirmek olduğunu söyledi.

IBM ve ARM işbirliği içerisinde geliştirilen 32 ve 28 nm yonga plaka örnekleri şimdiden testler için hazır durumda, ama 14 nm yonga plakalarının ne zaman hazır olacağı konusunda bir bilgimiz yok.

Intel, 2011 ilk çeyrekte hazır olması beklenen 22 nm üretim teknolojisi için araştırma geliştirme çalışmalarını sürdürürken, IBM ve ARM’in 22 nm’i atlayıp 14 nm’e geçmek istediğini görüyoruz.

ARM’in mimarisi sadece mobil cihazlar ve akıllı cep telefonları için geliştirilmiyor. Nvidia 2013 yılında ARM mimarisini GPU/ARM kombinasyonu ile PC’e getirmek istiyor. ARM mimarisinin 2014 – 2015 yıllarında ise sunucu sistemlerine gelmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın