IBM Olayları Kavrama Yeteneği Olan Yonga Üretti

Şimdi ne düşünüyordur acaba?

NöronInternational Business Times‘ın haberine göre IBM insan beyninin olayları kavrama, anlama, karar verme, öğrenme ve düşünme yeteneğini taklit eden yeni bir yonga geliştirdi. Yongaların tasarımında kullanılan yaklaşımın nanobilim, nöroloji ve süperbilgisayar dallarının tümünden yararlanılarak geliştirildiği söyleniyor. Bugüne kadar birçok sinir ağı temelli yazılım geliştirildiyse de, sinir ağlarını donanım olarak modellemek oldukça yeni bir kavram.

IBM Araştırma bölüm başkanı Dhamendra Modha “Bu yongalar bilişim dünyasının basit hesap makinelerinden, öğrenen yapılara evrimindeki önemli bir adımı oluşturacak ve iş dünyası, bilim çevreleri veya resmi kurumlarda kullanılacak, yeni kuşak “kavrayabilen” bilişim sistemlerinin yolunu açacak.” diyor.

IBM’in ürettiği iki adet örnek yonganın şu anda sınama aşamasında olduğu ve şimdiden Pong gibi basit oyunları oynamayı gözlemleyerek öğrenebildiği açıklandı. Yongaların teknik özelliklerine ilişkin tek bilgimiz ise 256 adet “nöronu” modellemek için 45 nanometre SOI-CMOS yapı kullanıldığı.

Kaynak: itproportal.com

4 Yorum

  1. Zeratul

    Aslında bunlar beklenen gelişmeler, sinemalarda yapay zeka ile insan zekası arasındaki mücadele içerikli filmler gırla giderken böyle birşeyin olması çok da şok etkisi yaratmaz kanımca, zaten bu fikre hemen her yönden alıştırıldık kullandığımız araçlardan oynadığımız oyunlara kadar. Geleceğin kaçınılmaz senaryoları bu yönde dahasıda gelecektir.

Bir cevap yazın