IBM İlk Patentinin 100. Yılını Kutluyor

Bilişim devi dalya dedi.

IBM Logo 2IBM ilk patentinin 100. yaşgününü geçtiğimiz gün kutladı. Delikli kartla veri depolama projesine ilişkin patent başvurusu 3 yıl boyunca patent dairesi tarafından değerlendirilmiş ve IBM adına 25 Temmuz 1911‘de onaylanmıştı.

Bu yıl kendisi de 100. yaşını dolduracak olan IBM’in malzeme biliminden, fiziğe, veri yönetiminden güvenliğe 150,000’in üzerinde onaylanmış patenti bulunuyor. Bu sayı 1920 yılında kurulan IBM Patent Birimi’nin yıllık ortalama 1700, günlük 5’e yakın patente layık araştırma sonucu yayınladığını gösteriyor ki bu birçok ülkenin toplam araştırma-geliştirme kapasitesinden bile fazla.

IBM Buluşlar Dairesi başkanı Bernie Meyerson firmanın yıllık patent gelirlerinin bir milyar dolar dolayında olduğunu söylüyor ve “Patentler ne kadar farklı, yenilikçi ve yaratıcı bir ekip olduğunuzun en önemli göstergesidir. 100 yılını kutladığımız ilk delikli kart patentimiz de hızlı ve verimli otomatik veri işleme sistemlerinin yolunu açmış, çağımızın bilişim devrimine giden yola önemli taşlar döşemiştir.” diyor.

Bir cevap yazın