IBM 155 GHz Hızında Çalışan Grafen Transistör Geliştirdiğini Duyurdu

IBM, Grafen tabanlı transistör teknolojisinde yeni bir aşama kaydettiğini duyurdu.

GrafenIBM’in yaklaşık bir yıldır 100 GHz hızında çalışan grafen tabanlı bir radyo frekansı transistörü geliştirdiğini öğrendik. Şimdi IBM, bu transistörün hızını 155 GHz’e ulaştırarak yeni bir aşama kaydettiğini duyurdu.

Peki, Grafen nedir, kısaca bunu hatırlayalım. 2004 yılında Manchester Üniversitesi’nden Kostya Novoselov tarafından keşfedilen Grafen, Grafit’in işlenmesi ile elde ediliyor. Grafen bal peteği şeklinde ince altıgen bir zar halinde ortaya çıkar ve klasik transistörlerin aksine Grafen üzerinde kuşak açığı sonradan elde edilir. Elmastan daha sert yapısı ve süper iletkenliği nedeniyle Grafen’in geleceğin transistör teknolojisi olması bekleniyor.

IBM, 155 GHz hızında çalışan Grafen transistörlerini çok daha yüksek performanslı radyo transistörleri üretmek amacıyla geliştiriyor. Grafen transistör geliştirme projesi Amerikan ordusunun meşhur DARPA programı altında yürütülüyor. Grafen tabanlı transistörlerin karakteristlik özellikleri nedeniyle analog sinyalleri daha iyi hesapladığı da biliniyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın