HyperThreading’e Terfi mi? PowerLeap’in PL-iP4 Adaptörü

HyperThreading'e Terfi mi? PowerLeap'in PL-iP4 Adaptörü

Ç.N.: PowerLeap ürünleri bu yazı Türkçe’ye tercüme edildiğinde Türkiye’de bulunmamaktaydı. Bu yazı sadece bilgi vermek amacıyla Türkçeleştirilmiştir.

Kuşkusuz Pentium 4’ün şimdiye dek sunduğu en cezbedici özellik: Intel’in modern PC’lere daha yüksek performans kazandırmak için son girişimi olan HyperThreading’den (HT) söz ediyoruz. Intel salt saat hızını artırmak yerine bu girişimle paralel işlem özelliğini devreye soktu.

Uygun bir BIOS ile desteklenirse, Windows, HT özelliğine sahip P4 işlemciye, aynen çift işlemcili bir sisteme verdiği tepkiyi veriyor. Intel bunun için Pentium 4 mimarisinde bazı değişiklikler yaparak, tipik thread’lerin (bir uygulamanın yürüttüğü görevin içindeki talimatların oluşturduğu dizelerin) mümkün olduğunca eşzamanlı yürütülmesini sağladı. Başlarda sağlanan performans artışı ölçülebilir ama pek hissedilmeyen bir seviyedeydi. Artık giderek daha fazla uygulama çok işlemcili ortamlar için optimize ediliyor- normalde bunun herhangi bir dezavantajı yok. Ancak Pentium 4 ve gerçek çok işlemcili sistemler için büyük avantajlar var.

Şimdiye dek HyperThreading’in tek eksisi bu desteği sunan sistemin fiyatlarıydı. 3.06 GHz’lik Pentium 4 birkaç yüz dolar fiyatla satılıyordu ve genel olarak yeni bir anakart da gerekiyordu. Bazı eski anakartlar BIOS terfisi ile HT destekli hale getirilebiliyordu ancak çoğu kez de yeni bir anakart almak gerekiyordu.

PowerLeap şimdi çoğu anakartı HT destekli hale getirecek bir adaptör sunuyor. Ancak önkoşulu üreticinin bunun için BIOS desteği sunması. Pratikte, Intel’in 845 serisi yongasetlerine sahip, bu şekilde “terfi edilebilir” olması beklenen bazı anakartlar var.

Bir cevap yazın