Hydrophobia Yapımcılarından Editörlere: “Oyunumuzu Beğeneceksiniz, Başka Yolu Yok!”

Hydrophobia’nın ismini duyamayanlar çoğunluktadır tahmin ediyorum, kendisi bir Xbox Live Arcade oyunu olmakla birlikte çıktığı günden itibaren bir iki oyun sitesi/dergisi hariç rezil notlar almakta olan bir yapım. Oyunun hikayesini cidden bilmiyorum, sadece yağ gibi görünen suların arasından bir kadının oraya buraya ateş ettiği bir videosunu izlemiştim, pek ilgimi çekmemişti doğruyu söylemek gerekirse. Dediğim gibi bir çok site ve dergi de benim gibi düşünmüş olacak ki oyun çok kötü notlar aldı oyun basınında.

Ancak bu notları gören yapımcılar (Dark Energy Digital) durumu pek hazmedememişler anlaşılan zira görür görmez direk kötü not veren sitelere sataşmaya başlamışlar.

Edge Hakkında: “Belli Ki Oyunu Oynamamışlar”

Edge Hydrophobia hakkında şunları söylemiş: “Oyunun sularında gezinen bug’lar Hydrophobia’nın başka bir kötü tarafı. Karakterlerin ve objelerin duvarların/birbirlerinin içlerine girmeleri bir yana, aynı zamanda inventory’yi açtığımızda silahı elimize almadan kurşununun olup olmadığını görememek cidden kötü olmuş. Bu demektir ki ya oyun bitirilmeden, ya da yeterince cilalanmadan piyasaya sürülmüş…”

Dark Energy Digital’in konuya tepkisi ise bir hayli ilginç:

“Oyunu oynamadıkları gayet net. Bu inceleme bizi ciddi anlamda kızdırdı. Bazı incelemeler gerçekten çok güzel, oyunu çok sevdiklerini söylüyorlar. Eğer oyunu düzgün incelemeyeceklerse hiç incelemesinler daha iyi.”

Bunun üzerine Edge editörünün oyunu sonuna kadar oynadığını, hatta bonus içeriği bile bitirdiğini söyledi:

“Bu sabahtan beri Dark Energy’nin PR yetkilisiyle konuşuyoruz ve incelemeyi yazan arkadaşımızın bütün oyunu oynadığı konusunda kara vardık, kaldı ki zaten “There is something in the water” kısmında oyunu bitirdikten sonra açılan Challenge Room’lar anlatılıyor.”

Kimin oyunu oynamadığı değil, kimin incelemeyi okumadığı belli.

Destructoid Hakkında: “Jim Sterling Oyunu Yanlış Oynamış”

Evet, yukarıda okuduğunuz cümle tamamiyle gerçek ve Dark Energy Digital’in yaratıcı yönetmeni Deborah Jones’un ağzından çıkmış bir cümle. Jones, Sterling’in incelemenin öncesinde Tweeter’da yayınladığı bir Tweet’i görmüş ve sitenin spor editörü Samit Sarkar’ı aramış. “Bana hemen Jim Sterling’i bağlayın” söylediği ilk cümle olmuş.

Nick Chester, Destructoid’in baş editörü olayı şöyle anlatıyor:

Saat 21.00 sularıydı. Kaynımla evde oturuyorduk. Birden kapı çaldı. Gelen kocam İsmet’ti. Bir editörü sitede yayınlanan şeylerden dolayı aramak başka bir şeydir, Tweeter’da tamamen kişisel olarak yayınladığı bir mesaj için rahatsız etmek başka bir şey. Çok ısrarcıydı ve tamamen dozu kaçırmış, saygı sınırlarını aşmıştı. Bir ara şöyle bir şey dedi: ‘Biz bu oyuna üç buçuk senemizi verdik ve bir oyun kötüyse öyle skorlar almaz’ (OXM gibi bazı dergilerden aldığı iyi skorlardan bahsediyor).’ Bu konuşmadan bir saat sonra tekrar aradı ve hemen, şimdi Jim Sterling’le görüşmek istediğini söyledi, aynı zamanda bir de bana Samit’e gönderdiği şikayetlerin ve isteklerin aynısının olduğu bir mail göndermiş (bir de bana spamcı diyordun Uğur). ‘Jim Sterling oyunu yanlış oynamış” falan dedi bir ara, çok absürd cidden.”

Sterling konuyla ilglili tweet’lemiş:

“Bok gibi bir durum. Bok demişken aklıma geldi, Hydrophobia’nın yaratıcı yönetmeninden altı cevapsız çağrım var. Ciddi söylüyorum!”

Yaratıcı Yönetmenin (Deborah Jones) Konuyla İlgili Açıklaması

“Sadece durumu açıklamak için anlatıyorum, gerçekten çok güzel incelemeler alıyorduk ve incelemeler karışık olabilir, özellikle normalden farklı bir oyun yaptığınız zaman. Oyunun içeriği hakkında basının özgür bir fikri olacak herhalde, buna karışamayız. Ve yapımcı olarak bizim işimiz bu sürecin olabildiğince kolay ve incelemenin olabildiğince doğru olması için gerekli materyalleri sunmak. Ben de Jim Sterling’i arayıp oyun hakkında bilgiye ve/veya materyallere ihtiyacı olup olmadığını sordum.”

Anlayacağınız üzere çok tatsız bir durum olmuş bu. Bazı firmalar, oyuna verdikleri emeğin ardından aldıkları kötü notları gördüklerinde “biz nerede hata yaptık” demek yerine suçu başkalarına atmayı tercih ediyorlar. Sebebi ise kendi yaptıkları oyuna hayran olmaları ve herkesin ona hayran olacağını zannetmeleri bana kalırsa, ama gerçeklik ne yazık ki öyle değil. Anlaşılan bazı oyun yapımcılarının bunu anlaması epey bir zaman alacak.

5 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Hatırladığım kadarıyla bu oyun daha çıkmadan bile eleştiriliyordu. Doğru yanlış bilemem ama oyun eleştiren insanların da sürekli kantarın topuzunu kaçırdığı bir gerçek.

Bir cevap yazın