HydraLux-4: İlk Sıvı Soğutmalı LED Ampul

Floresan lambalarla elektrik tasarrufu yapan bizler, bundan birkaç on yıl sonra artık LED temelli lambalarla aydınlanacağız. Los Angeles merkezli Eternaleds yeni HydraLux-4 LED ampulünü duyurdu.

HydraLux-4, eski akkor flamanlı lambaların 25 Watt güçle yaydığı ışığı sadece 4 Watt güçle verebiliyor. Böyle LED lambalar üreten başka firmalar da var fakat bu lambanın farkı sulu soğutmasında yatıyor. LED lambaların birçoğu fan veya soğutma bloklarıyla soğutulmakta. Ayrıca bu lambalar bir spot lamba misali sadece üzerinde bulundukları alanları aydınlatabiliyor. HydraLux-4 ışığı odanın tümüne yayabiliyor. Bu durum LED lambaya geçme sebebiniz bile olabilir.

LED lambaların yaygınlaşmasının önüne geçen en önemli sebeplerden biri de fiyatı. Liste fiyatı 35 Dolar. Yalnız bir de şu açıdan düşünün. Bu lambanın kullanım ömrü 35,000 saat. Bir floresan lamba ise bunun yarısı kadar uzun çalışabilir. Ayrıca günde sekiz saat çalışmayla bu lamba yılda sadece 1.75 Dolara mal oluyor. Oysaki bu kadar süre boyunca akkor lambalara karşı tam 157 Dolar kurtarabiliyorsunuz. Bu paraya çöpe giden akkor lambalar da dahil.

Eternaleds HydraLux’un 8W, 12W ve 16W sürümlerini de 2009’un sonlarına doğru piyasaya sürecekmiş.

Haberi tartış…

 

Bir cevap yazın