Hydra Rüyası Gerçek Oldu: Sonuçlar Hayret Verici!

Erke dönergeci örneği gerçeğe dönmeyen inanılmaz buluşlar için kullanılır oldu. İsrail merkezli Lucid firmasının buluşu Hydra’nın sonunun da böyle olacağını düşünenlerin sayısı az değildi. Lucid’in iddiasına göre Hydra yongasıyla markası ve modeli ne olursa olsun iki ekran kartının gücünden faydalanmak mümkün. Bu yeni teknoloji o kadar iddialı ki Nvidia’nın SLI ve ATI’nin CrossFire çoklu ekran kartı yapılandırmalarının önünü kesebilir.

Lucid Hydra 200 Yongası

Lucid’in projesini herkese göstermesinin ardından yaklaşık bir buçuk sene geçti. Anakart üreticileri Lucid’in Hydra yongasını taşıyan hiçbir ürün tanıtmadılar, biri hariç: MSI. Ünlü anakart üreticisinin Big Bang Fuzion anakartı bu yongayı taşıyan yegane anakart. Hydra yongasının yapısını ve çalışma prensibini merak ettiğinize eminiz ancak bunu anlatırsak haber haber olmaktan çıkar, makale olur. Zaten Hydra’yı test etme şerefine ulaşan editör Tech Report’dan. Yalnız kısaca Hydra 200 yongasının ekran kartları ve kuzeyköprüsü arasında bir yük dengeleyici vazifesi gördüğünü ve bunu DirectX veya OpenGL gibi API’lerden gelen çağrıları teker teker yöneterek gerçeğe dönüştürdüğünü söyleyebiliriz.

ATI+Nvidia Bir Arada

Şimdi bazılarınız şunu merak ediyordur: İyi diyorsunuz da Nvidia veya AMD buna karşı çıkmaz mı? Özellikle de Nvidia çünkü SLI için anakart üreticilerinden belirli bir lisans ücreti alıyor. Evet, Nvidia’nın Lucid’in önünü tıkayabileceği yönünde birtakım söylentiler çıktı. Hatta 29 Ekim’de resmen duyurulması planlanan MSI Big Bang Fuzion anakartının duyurusunun belirsiz bir tarihe ertelenmesinde Nvidia’nın payı olduğu düşünülüyordu. Yalnız Nvidia yöneticilerinin Tech Report’a yapmış oldukları açıklamalara göre bu anakartın gecikmesiyle ilgili hiçbir alakaları bulunmuyor. Üstüne üstlük Nvidia’nın oyun dünyasında devrim yaratacak her türlü buluşu memnuniyetle karşıladıklarını ve Lucid’in önünün açık olduğunu dile getirmişler.

MSI gecikmenin nedeni olarak Lucid’in hala Windows 7 sürücüleri üzerinde çalışmasını gösterdi. Lucid’in yöneticileri yonganın kararlı sürücülerinin başlangıçta Windows Vista için hazırlandığını fakat Windows 7’de de sorunsuz çalışacağını umdukları halde birkaç ufak sorunla karşılaştıklarını ifade ediyorlar. Şirket anakartın tahmini çıkış tarihini yılbaşı olarak gösteriyor. Bizce beklemeye değer. Neden mi?

TechReport’un Lucid’in mekanında deneme şansına eriştiği sistemde bir Core i7 işlemci ve sadece 2 GB DDR3 bellek bulunuyor. ATI Radeon HD 4890’ı, yine ATI’nin HD 4770 ekran kartıyla birleştirdiklerinde yavaşlama ve görüntülerde bozulma sorunu yaşamışlar. Nedeni bahsettiğimiz Windows 7 sürücüleri. O yüzden aşağıda Nvidia+ATI yapılandırmalarının daha başarılı olduklarını görüyorsunuz.

Hydra test grafik - 1

Hydra test grafik - 2

Gördüğünüz gibi Lucid sözünü tutmuş. Mükemmel değil elbette. Teknoloji çok yeni ve doğal olarak bazı eksik yanları bulunmakta. Mesela henüz DirectX 11 desteklenmiyor. DirectX 9 desteğinde de bazı ciddi sorunlar mevcut ama bunlar zamanla çözülmeyecek diye de bir şey yok. Gönül ister ki daha fazla anakartta bu yongayı görelim çünkü Lucid’in Hydra buluşu PC dünyasında küçük bir devrim yarattı.

3 Yorum

Bir cevap yazın