Hükümran Senfoni Online

Röportaja Devam – 1

THGTR: Hükümran Senfoni ve Hükümran Senfoni Online arasında ne gibi farklar var? Neden HSO’yu yapma ihtiyacı duydunuz?

Erkan Bayol: Aslında en pratik cevap şu olur, aralarındaki tek ortak yön aynı kurguyu ve benzer karakterleri içeriyor olmaları. Bu nedenle isimleri de aynı.

Bu saydıklarımın dışında ortak yönleri olmadığı gibi, çok ciddi farkları bulunuyor. Hükümran Senfoni bir kere PC platformu için geliştirilen üç boyutlu bir oyun ve bir rol yapma oyunu (RPG). Hükümran Senfoni Online ise tüm işletim sistemlerinde ve bilgisayarlarda çalışabilen, tarayıcı tabanlı ve iki boyutlu bir savaş stratejisi. Teknik türleri gördüğünüz gibi tamamen farklı. Bazı oyuncularımız HSO’yu, ana projemiz olan Hükümran Senfoni ile karıştırdıklarından oyundaki iki boyutlu grafikleri görünce şaşırıyorlar ve “Oblivion motoru bu mu?” diyorlar ? Tabi ki değil, ancak zaten Hükümran Senfoni’de kullandığımız grafik motorunun ismi de Oblivion motoru değil, Gamebryo. Oblivion onu kullanan oyunlardan sadece biriydi. HSO bir web tabanlı oyun olduğu için ana proje için lisanslanan teknolojilerin ve bizim geliştirdiğimiz alt yapıların HSO’da kullanılması mümkün değil. Kısacası, ikisi ayrı dünyaların oyunları?

Röportaja Devam - 1

Neden HSO’yu yapma ihtiyacı duyduk sorusuna gelirsek, ilk cevabımız ana proje Hükümran Senfoni’nin yaşayabilmesi için bunu yapmak zorundaydık olacaktır. Hükümran Senfoni devam edebilmesi için gereken yatırımları tamamlayamadı, yani bütçesi eksik kaldı ve maddi imkânsızlıklardan ötürü dondurulması gerekti. Dikkat ederseniz iptal ettik demiyoruz, Céidot var olduğu sürece Hükümran Senfoni için bir umut her zaman olacaktır. Her neyse, biz bu maddi imkânsızlıklardan çıkmak için bize sürekli gelir getirecek yeni bir ürüne ihtiyaç duyduk, işte HSO’nun görevi ağabeyi olan ana projeyi tekrar aktifleştirmek için gereken bütçeyi bulmamıza yardımcı olmak olacak. Bir yandan da olabildiğince çok insanı Céiron evreniyle, yani Hükümran Senfoni serisinin geçtiği kurguyla tanıştırmak için de HSO güzel bir yöntem olacak.

THGTR: HSO’yu diğer tarayıcı tabanlı oyunlardan ayıran özellikleri neler? Bir oyuncu neden HSO’yu oynamalı?

Erkan Bayol: HSO’nun en önemli farkı gerçek zamanlı savaşları. HSO oyuncuları kurdukları ordularını savaş alanlarında bizzat yönetebiliyor, hem de son derece kaliteli bir görsel sunum ve etkileyici parçacık etkileri (particle effects) eşliğinde… Bu oyunu sadece göze daha çok hitap eder hale getirmiyor, savaşların basit matematiksel hesaplarla yapıldığı ve kullanıcılara sadece sonuçların geldiği diğer web tabanlı oyunların aksine oyunu çok daha eğlenceli ve stratejik hale getiriyor. En büyük orduya sahip olmak zaferi garantilemiyor, orduyu dizmek ve savaş sırasında doğru hamleleri yapmak bir o kadar önemli. Üstelik komutanların rütbeleri ve yetenekleri, üzerlerindeki eşyaların ordularımıza kattıkları, askerlere yapılan geliştirmeler hep savaşın kaderini etkiliyor. Tüm bunların üzerine bir de askerlerin özel yetenekleri işe girince oyundaki yapılabilecekler iyice artıyor, örneğin bir askerin kritik hasar vurması ve bu nedenle normalin iki katı etki eden bir saldırı yapması tüm planlarınızı alt üst edebilir!

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

  1. serkan

    ben namı değer küçük tiz  tamer beyın çizimleri inanılmaz ve bi okadarda güzeller.çalışmalarının devamını dılıyorum ve küçük bir isteğim olacak tamer bey bana ulaşabılırse benımde birkaç çizimim oluca ve yorumlarını ıstıyeceğım

     

Bir cevap yazın