Hükümran Senfoni Geliştiricileriyle Röportaj

Hükümran Senfoni Geliştiricileriyle Röportaj

Türk oyuncularının hayalleri gerçek oluyor. Türk yapımı oyunlar birer birer çıkmaya başlıyor. Fakat aralarında öyle bir elmas var ki; karat sayısını bulamadım. Bu yazıda canı gönülden desteklediğim Hükümran Senfoni Projesi’nin geliştiricilerinden biriyle röportaj yaptım (Uğur Dündar gibi konuştum). THGTR, Türk oyuncu ve oyunlarının yanındadır bu böyle biline. Fazla uzatmadan röportajımıza geçelim.

Hükümran Senfoni Projesi: Hükümran Senfoni, 2005 yılında Ankara’da kurulmuş Céidot Oyun Stüdyolarının yürüttüğü ve Türkiye’nin ilk uluslararası platforma açılan oyunudur. İki yıldır üzerinde çalışılan Hükümran Senfoni projesi, grafik motoru olarak Elder Scrolls IV: Oblivion’dan ve Civilization 4’den bildiğimiz Gamebryo’yu, fizik motoru olarak Unreal Tournament serisi, City of Villains / Heroes ve Ghost Recon Advanced Warfighter, Cellfactor gibi oyunlardan bildiğimiz Ageia PhysX bileşenlerini kullanmaktadır. Ayrıca Speedtree, Miles Sound System, vb. pek çok üst düzey teknolojik bileşeni içinde barındırmaktadır.

Hükümran Senfoni bugün Intel ile kurduğu ortaklık ve eski Sovyet Bloğunu oluşturan 15 ülkede yayınlanmayı garantilemesi ile (Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Türkmenistan, Türkistan, Beyaz Rusya, vb…) dünya çapında dikkat uyandırmış, Türkiye’den de yurt dışına açılan ilk oyunumuz olmuştur. İzometrik (eşölçülü) kamera ile oynanan bir rol yapma oyunu (RPG) olan Hükümran Senfoni, 2008 yılında tamamlanmasını beklediğimiz ve çok yakında dünyanın geri kalan bölgeleri için de yayıncılarının açıklanması muhtemel olan, medar-ı iftiharımız bir oluşumdur.

THGTR: Merhaba Erkan Bey, öncelikle röportaj isteğini kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Erkan Bey kimdir? Hükümran Senfoni için ne yapmaktadır?

Erkan Bayol: Ben de Céidot adına bize kendimizi Tom’s Hardware okurlarına tanıtma imkanı verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben Céidot’ta yönetici yapımcılık ve baş tasarımcılık görevlerini yürütüyorum. Ayrıca üzerinde yedi yıl çalışılmış çok önemli bir kurgu / tasarım havuzu olan Céiron isimli retro-futüristik evren projemizin Hükümran Senfoni oyununa yansıtılmasından sorumluyum.

Bir cevap yazın