HTML 5 İle Tarayıcınızda Quake 2 Oynayın

Dinozor oyuncular arasında Quake 2’yi oynamamış olan yoktur herhalde. Quake 2’yi zamanında oynama şansı bulanlar, oyunun zamanında getirdiği grafik devrimine de şahit olmuşlardır. 3dfx Vodoo ekran kartları ile Quake 2’de yazılım hızlandırmasından donanım hızlandırmasına geçtiğimiz ve kare kare piksellerden kurtulduğumuz yıllar… Sanırım donanım hızlandırması bilgisayar oyunlarının grafik yaratmada yaşadığı en büyük dönüm noktasını oluşturdu.

Şimdi vereceğimiz haber belki o günlerdeki kadar ses getirmeyecek ama grafik ve HTML kodlarının geldiği teknolojiyi gösterme açısından önemli. Google’da çalışan bir grup, Quake 2’yi HTML 5 için port etmeye başlamışlar. Şu an oyunun %20’si port edilmiş durumda.

Aklınıza şöyle bir soru gelebilir: “Zaten Quake Live gibi gelişmiş bir oyunu tarayıcılarımızda oynayabiliyorduk, Quake 2 neden port edilemesin tarayıcılara?” Quake Live’i tarayıcınıza çalıştırabilmeniz için bir eklenti yüklemeniz gerekiyor. Quake 2’yi tarayıcılar için port eden Google ekibi, Quake 2’yi HTML 5’e direk port ediyorlar. Quake 2’yi çalıştırmanız için gereken tek şey; HTML 5 uyumlu bir tarayıcı, ekstra herhangi bir eklenti kurmanız gerekmiyor. Yani HTML 5 doğal grafik desteği sunuyor bizlere. Şanslıyız ki, Chrome ve Safari’nin son sürümleri HTML 5 destekli. Firefox ve IE kullananlar biraz daha beklemek zorunda.

Eğer siz de Chrome ve Safari kullanıyorsanız, Quake 2’yi denemek için buradan indirebilirsiniz.

Bu da tarayıcıda çalışan Quake 2’nin videosu.

8 Yorum

 1. bluetime

  dinazor oyuncular?

  😀 ben q3arena(2000’yazı)dan itibaren pc oyuncusuyum.

  tam dinazor değiliz demek ki:)

  bu arada belini anca anca doğrultan ienin yanında html5 destekli tarayıcıları sayarken operamızı atlamışsınız cümlede görmedim ismini:(

 2. Uğur Yurtsever

  12 MB Voodoo 2  ile Quake 2’nin bambaşka bir oyuna dönüştüğünü dün gibi hatırlıyorum. Sanırım aynı hissi bir daha hiç yaşayamadık. Artık DX 11 ile “teselli” olma, iki resim arasındaki farkı anlamak için 8 kere büyütme devri.

  Quake 2’yi tekrar oynamak da güzel bir nostalji yaşattı açıkçası.

 3. ha ha ha

  desene artık ekran kartımızda internetten bozulabilecek 🙂 hayırlı html5 sockslar. oyun oynuyamıyorum hatalarına bir de WebGL hataları karışır ne güzel yenilik..

 4. Volkan

  Peki 486DX40 ta DukeNukem3D oynayanlara ne deniyor tek hücreli fosil mi ? :)O dönem bilgisayar kullanmak büyük keyifti,ne bileyim şimdik bilgisayarlar bana bilgisayar değilde dvd playermış yada müzik setiimiş  gibi geliyor.Artık bilgisayar tam tüketici elektroniğine girdi..

Bir cevap yazın